Przygotowanie do porodu i plan porodu
Strona główna » Poczekalnia » Kobieta » Przygotowanie do porodu i plan porodu

Przygotowanie do porodu i plan porodu

POCZEKALNIA. Kobieta

Joanna Kucharska, położna, laureatka konkursu i ambasadorka kampanii Położna na medal

zdrowemiasto.pl | dodane 20-10-2021

Fot. mat. prasowe
 
Okres ciąży jest dla większości kobiet nie tylko radosnym okresem oczekiwania na narodziny dziecka. To również czas przeżywania negatywnych emocji, takich jak lęk związany z porodem, bólem porodowym, przyjściem na świat nowego członka rodziny. Każdy poród jest inny i każda kobieta przeżywa go w bardzo indywidualny sposób. Aby zminimalizować lęk przyszła mama może dowiedzieć się co będzie się z nią działo podczas porodu i jak najlepiej się do tego przygotować. Jak prawidłowo przejść przez wszystkie etapy radzi położna Joanna Kucharska, ambasadorka kampanii Położna na medal.

Spotkania edukacyjne z położną

Kobieta ciężarna powinna wybrać położną rodzinną już we wczesnym okresie ciąży i ustalić z nią harmonogram spotkań w czasie ciąży. To właśnie edukacja przedporodowa stanowi bardzo duży wkład w przygotowanie przyszłych rodziców zarówno do porodu jak i do sprawowania opieki nad noworodkiem i niemowlęciem.

Podczas spotkań edukacyjnych z położną rodzinna kobieta ciężarna powinna:
  • poznać dostępne formy opieki medycznej nad ciężarną matką i dzieckiem
  • dowiedzieć się jakie zmiany zachodzą w jej ciele w czasie ciąży i jak jej organizm się do tego dostosowuje oraz jak fizycznie przygotować się do porodu i połogu
  • nauczyć się ćwiczeń mięśni dna miednicy, ćwiczeń oddechowych i relaksacyjnych
  • nauczyć się zapobiegać dolegliwościom związanym z ciążą, porodem i połogiem oraz jak je minimalizować
  • otrzymać informacje dotyczące m.in. pielęgnacji noworodka, zalet naturalnego karmienia, technik karmienia a także poznać podstawowe problemy jakie mogą występować podczas opieki nad noworodkiem
  • przygotować plan porodu i omówić go ze swoją położną
Mat.HeimaPR.jpg

Opracowany plan porodu

Plan porodu jest to dokument, obejmujący wszystkie elementy postępowania podczas porodu, oczekiwania kobiety wobec opieki i określa miejsce porodu. Każda kobieta może skorzystać z istniejących już planów porodów, dostępnych na stronach internetowych lub opracować sobie swój indywidualny plan porodu z osobą sprawującą opiekę, np. położną. Plan porodu to bardzo szczegółowy wykaz aspektów opieki okołoporodowej.

Zgodnie ze standardem opieki okołoporodowej plan porodu powinien być:
  • omówiony przez ciężarną i osobę sprawującą opiekę np. lekarza lub położna
  • modyfikowany w zależności od potrzeb kobiety
  • dołączony do dokumentacji medycznej

Kobieta ciężarna powinna mieć możliwość wyboru miejsca porodu oraz jeśli jest taka możliwość wcześniejsze poznanie wybranego miejsca porodu.

Spełnienie wszystkich oczekiwań pacjentki opisanych w planie porodu nie zawsze jest możliwe. Przyczyną tego mogą być np. panujące warunki organizacyjne w wybranym szpitalu, braki w wyposażeniu sali porodowej, dynamiczna sytuacja położnicza, która może nieoczekiwanie zmodyfikować plan porodu oraz stany zagrażające życiu matki lub dziecka.

Bardzo ważną rzeczą w przygotowaniu do porodu o której powinna pamiętać ciężarna około miesiąc przed spodziewanym terminem porodu jest skompletowanie wymaganej dokumentacji medycznej niezbędnej podczas przyjęcia do szpitala, wyprawki dla noworodka oraz innych rzeczy potrzebnych podczas pobytu na sali porodowej, oddziale położniczym.

Joanna Kucharska, położna, laureatka konkursu i ambasadorka kampanii Położna na medal, 20-10-2021, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe