Żywienie i aktywność fizyczna dziecka. Na co zwracać uwagę w szkole?
POCZEKALNIA. Dzieci
Fot. Photos8.com
Systematyczna aktywność ruchowa i urozmaicona, bogata w niezbędne składniki odżywcze dieta to solidne fundamenty zdrowego życia każdego z nas. Te elementy mają szczególne znaczenie w dzieciństwie i okresie młodzieńczym. Szkoła, gdzie dzieci i młodzież spędzają dużo czasu, powinna odgrywać ogromną rolę w nauczeniu wychowanków, jak być i pozostać zdrowym i aktywnym. Rodzice, dla których zdrowie ich pociech jest priorytetem mogą czynnie współpracować z placówką edukacyjną, do której uczęszczają ich dzieci i wspomóc tym samym ich zdrowy rozwój. W ramach projektu edukacyjnego "Zachowaj Równowagę" eksperci IŻŻ przygotowali kilka porad, dzięki którym rodzice mogą sprawić, by edukacja w szkole na temat właściwego żywienia i aktywności fizycznej była jak najbardziej efektywna.
Kwestia zdrowego żywienia:
Źródła: ZachowajRownowage.pl oraz Broszura dla rodziców – Zasady zdrowego żywienia i aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, pod red. dr Katarzyny Wolnickiej i prof. Jadwigi Charzewskiej z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie
Kwestia zdrowego żywienia:
- Nie zapominaj o przygotowaniu drugiego śniadania dla dziecka. Drugie śniadanie gwarantuje utrzymanie odpowiedniego poziomu koncentracji w czasie lekcji i przekłada się na wyniki w nauce. To taki dodatkowy zastrzyk energii.
- Dawaj swojemu dziecku do szkoły wodę do picia. Powinno wypijać nie mniej niż 6 szklanek wody dziennie. W przypadku dni o intensywniejszym wysiłku fizycznym, jak zajęcia WF czy inne zajęcia sportowe, podaż płynów powinna być znacznie większa.
- Jeżeli dajesz dziecku do szkoły pieniądze na zakup jedzenia, sprawdź asortyment sklepiku szkolnego. Słodycze czy słone przekąski to produkty o niskiej wartości odżywczej, nie spełniające założeń drugiego śniadania.
- Sprawdź, czy w szkole jest wydzielony spokojny czas i miejsce na spożywanie posiłków (obiadów, drugich śniadań).
- Angażuj się w dyskusje (np. z radą rodziców, dyrekcją) na temat zmiany asortymentu w sklepiku szkolnym, jeżeli uważasz, że brakuje w nim produktów zalecanych w żywieniu dzieci i młodzieży
- Zabieraj głos w sprawie ograniczenia na terenie szkoły reklam zachęcających dzieci i młodzież do spożywania produktów uznanych za niezdrowe oraz o niskiej wartości odżywczej.
- Bierz udział w prelekcjach, pogadankach, spotkaniach ze specjalistą (np. dietetykiem, psychologiem), które odbywają się w szkole (np. przy okazji zebrań z rodzicami). Czytaj edukacyjne broszury, ulotki na temat zdrowego odżywiania, które znajdują się w szkole. W ten sposób otrzymasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i lepiej zadbasz o zdrowie swoich pociech.
- Bierz udział w prozdrowotnych wydarzeniach na terenie szkoły np. pikniki, festyny, dni zdrowego żywienia. Dzięki temu pokażesz dziecku, że sam akceptujesz prozdrowotne zachowania.
- Bierz udział w programach, kampaniach prozdrowotnych, które organizowane są w szkołach, a ich celem jest skupienie uczniów, ich wychowawców i rodziców wokół tematu zdrowego stylu życia.
- Dowiedz się, jakie zajęcia ruchowe odbywają się w ramach zajęć pozalekcyjnych.
- Zaangażuj się w działania rady rodziców, aby mieć realny wpływ na sprawy związane ze zdrowiem Twojego dziecka (np. dofinansowanie zajęć sportowych, zakup sprzętów etc.).
- Porozmawiaj z radą rodziców lub dyrektorem placówki jeżeli uważasz, że za mało zajęć ruchowych odbywa się w ramach zajęć pozalekcyjnych.
- Włącz się w organizację imprez, które promują aktywność fizyczną na terenie szkoły.
- Służ swoją pomocą jako wolontariusz, aby pomóc w organizacji zajęć rekreacyjnych i sportowych.
Źródła: ZachowajRownowage.pl oraz Broszura dla rodziców – Zasady zdrowego żywienia i aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, pod red. dr Katarzyny Wolnickiej i prof. Jadwigi Charzewskiej z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie
Poinformuj znajomych o tym artykule:
Inne w tym dziale:
- Podnośniki koszowe, usługi dźwigowe. Bydgoszcz REKLAMA
- Żylaki. Leczenie żylaków kończyn dolnych. Bydgoszcz, Inowrocław, Chojnice, Tuchola. REKLAMA
- Ortopeda. Chirurgia ortopedyczna. Medycyna sportowa. Warszawa REKLAMA
- Wzrastająca liczba kontuzji u dzieci i młodzieży – jak zapobiegać urazom?
- Rodzice małych atopików czekają na dostęp do skutecznej terapii
- Opieka wytchnieniowa - to specjaliści są jej sercem
- Mamo, podaj dalej... i pomóż ukraińskiej mamie wejść w temat szczepień ochronnych dzieci
- Grypa atakuje dzieci. Jak zabezpieczyć najmłodszych?
- Najczęstsze objawy ADHD
- Jak zabezpieczyć mieszkanie przed ciekawskim roczniakiem?
- Problem nie tylko dorosłych, czyli wszystko, co trzeba wiedzieć o kurzajkach u dzieci
- Szczepionki przeciwko grypie dostępne w aptekach i refundowane dla dzieci
- Dylematy młodej mamy, czyli co warto wiedzieć o karmieniu noworodka piersią
- Wszystkie w tym dziale
REKLAMA