PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Poradnik dla rodziców: Jak rozmawiać o seksie i antykoncepcji?

Po wakacjach młodzi ludzie częściej niż zwykle zgłaszają się do gabinetów specjalistów z pytaniami o antykoncepcję, głównie o tabletkę po stosunku, oraz z problemami takimi jak zakażenia czy nieplanowana ciąża. Wzrasta też niepokój rodziców, którzy nie zawsze wiedzą jak rozmawiać o seksualności, jest to temat dla nich zbyt wstydliwy albo natrafiają na duży opór przy takiej rozmowie ze strony dziecka. Czy jest dobry moment na rozmowę z dzieckiem o seksie, intymności i antykoncepcji? Jak rozmawiać na takie tematy i co powinno nas zaniepokoić w zachowaniu nastolatka po powrocie z wakacji? więcej »

Przedwczesny wytrysk

Przedwczesny wytrysk (PW) jest najczęstszym zaburzeniem funkcji seksualnych u mężczyzn poniżej 60. roku życia. Jednakże jest to jedna z najrzadziej diagnozowanych i leczonych męskich dolegliwości. Co 5. mężczyzna skarży się na PW. W Polsce może to być około 4 milionów osób. Jest to problem medyczny, który może być powodowany przez różne czynniki. Na przedwczesny wytrysk składają się trzy elementy: krótki czas do wytrysku, brak lub niewielka kontrola nad wytryskiem oraz odczuwana frustracja i stres. więcej »

Udane życie seksualne po zawale

Jednym z elementów determinujących jakość życia jest udane życie seksualne. Ta sfera odgrywa znaczącą rolę, i to w różnorodnych aspektach funkcjonowania człowieka. Psychiczne pożądanie kontaktów seksualnych i fizyczna możliwość ich spełnienia dają podstawy do budowania poczucia wartości, godności i oceny samego siebie w roli partnera życiowego i seksualnego. więcej »

Jak nie zakazić się wirusem HIV?

Dzisiejsza medycyna nie zna skutecznego leku, pozwalającego na całkowitą eliminacje wirusa z organizmu. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, polegająca na unikaniu sytuacji, w których będzie możliwe przeniesienie wirusa, a także określonych procedurach bezpieczeństwa i stosowaniu odpowiednich narzędzi, chroniących przed zakażeniem. więcej »

Seksuolog. Małe co nieco o seksualności i zaburzeniach seksualnych u kobiet

Mówiąc o seksualności w potocznym tego znaczeniu mamy na myśli siłę motywującą do nawiązywania kontaktów międzyludzkich, w tym także kontaktów seksualnych. Seksualność u każdej z kobiet ma charakter indywidualny, a wielkość jest określana pragnieniami, które mogą mieć wiele przyczyn. Dla przykładu wymienić można choćby wiek, doświadczenia seksualne, stan zdrowia, potrzebę doznania przyjemności, czy wyrażenia uczucia do partnera. więcej »

Seksuolog. Zmora mężczyzn czyli wytrysk przedwczesny

Do wyjątków należy, aby w życiu aktywnego seksualnie człowieka nie pojawiły się żadne problemy seksualne. Dotyczą one zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Mają negatywny wpływ na reakcje seksualne wyrażające się osłabieniem potrzeb seksualnych (libido), podniecenia czy zaburzeniami w osiąganiu orgazmu. Najczęściej spotykanym zaburzeniem seksualnym u mężczyzn jest wytrysk przedwczesny. więcej »

Seksuolog. Męska sprawa – zaburzenia wzwodu

Ludzkość podzielona jest na dwie płcie: męską i żeńska. Seksualizm jest konsekwencją tego podziału i jedną z potrzeb człowieka, która jest genetycznie zaprogramowana. Mimo to, tylko około połowa dojrzałych biologicznie Polaków podejmuje aktywność seksualną jeden raz w tygodniu. Nie jesteśmy więc szczególnie namiętni. Chociaż należy podkreślić, że w ostatnich latach częstość podejmowanych kontaktów seksualnych zwiększa się. Ponad połowa badanych wyraża opinię, że seks stanowi dla nich ważny element życia! więcej »

Łechtaczka i inne miejsca zmysłowe narządu płciowego kobiety

Wysublimowaną formą seksualności jest erotyka związana tylko z gatunkiem ludzkim. Erotyka to nic innego jak jedynie czerpanie przyjemności i maksymalnej rozkoszy podczas stosunku seksualnego z wyłączeniem procesu rozmnażania. Osiąganie przyjemności przez kobietę podczas stosunku seksualnego wymaga wiedzy na temat budowy narządu płciowego, miejsc szczególnie podatnych na pobudzenia zmysłowe w jego obrębie i technik ich pobudzania ze strony obydwojga partnerów. więcej »

Seksuolog. Podniecające obszary, czyli strefy erogenne

Akt seksualny nie poprzedzony podnieceniem nie spełnia oczekiwań partnerów. U kobiet niedostateczne przygotowanie narządu rodnego do podjęcia aktu seksualnego (np. zwilżania przedsionka i pochwy) utrudnia podjęcie stosunku i wywołuje ból w obrębie narządu rodnego. Powoduje to, że stosunek nie dostarcza kobiecie satysfakcji, hamując podniecenie i powodując brak orgazmu. Brak podniecenia przekłada się również negatywnie na odczucia psychiczne aktu seksualnego... więcej »

Afrodyzjaki. Stymulatory życia seksualnego

Afrodyzjak (roślina, lek itd.) są to środki, przyprawy, potrawy, napoje o działaniu pobudzającym seksualnie. Powszechne oczekiwania skutków ich działania to zwiększenie pożądania (libido), leczenia zaburzeń seksualnych. W różnych kręgach kulturowych właściwości te przypisywano licznym roślinom, owocom, zwierzętom, na podstawie doświadczeń, mitów podobieństwa do narządów płciowych... więcej »

Seksuolog. Samobójstwo w alkowie. Wbrew woli (gwałt). Big Zbok (podglądacz)

Podglądanie innych osób może przynosić satysfakcję seksualną i stymulować rozwój parafilii (zboczeń seksualnych). W klinice seksuologii często spotyka się pacjentów czerpiących satysfakcję seksualną z podglądania i podsłuchiwania innych. Praktykom tym zazwyczaj towarzyszy masturbacja, co dodatkowo wzmacnia częstotliwość występowania tego typu zachowań... więcej »

Płatny seks. Seks z prostytutką

Z badań wynika, że mężczyźni najczęściej płacą za seks, żeby dostać to, czego nie daje im ich własna żona. W latach 30-tych chcieli zwykłych stosunków seksualnych, w latach 70. i 80. pragnęli od prostytutek kontaktów oralnych. więcej »

Seks jak wino. Seks po 40-tce

Nie ma w tym nic niezwykłego, czy nienormalnego. Wzrost ten spowodowany jest tym, że po latach kontaktów seksualnych jesteście coraz lepiej przygotowani do tego, żeby dostarczyć sobie nawzajem takie przyjemności, które są dla Was najbardziej wartościowe. więcej »

Drink w alkowie. Podjeść w nocy

Powszechnie wiadomo, że alkohol spożywany rzadko i w małych ilościach może przyczyniać się do wzrostu pobudzenia seksualnego, odblokowuje stres, pozwala zapomnieć o kompleksach i nieśmiałości, ułatwia zawieranie nowych znajomości. więcej »

Seks przez komórkę. Skatofilia

Przedstawiony przykład jest formą dewiacji seksualnej opisywanej jako skatofilia telefoniczna. Polega ona na prowadzeniu obscenicznych rozmów telefonicznych z nieznanymi osobami. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe