PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Myśli i czyny w niewoli lęku. Nerwica natręctw (zespół obsesyjno-kompulsywny)

Prawie każdemu z nas od czasu do czasu przychodzą do głowy nieprzyjemne, wzbudzające niepokój myśli. Większość ludzi zastanawiała się kiedyś: "czy na pewno zamknąłem drzwi na klucz?", "czy wyłączyłam żelazko?", "czy wyłączyłem gaz?", "czy mogłabym zrobić krzywdę kochanej osobie, swojemu dziecku?" więcej »

Trudna prawda. Psycholog w szpitalu.

Gdy doświadczenie lat pracy medycznej podpowiada, że dni chorego są już policzone, bądź, że czeka go ciężki zabieg, niezwykle trudno przekazać tę prawdę pacjentowi. Wielu lekarzy w tej sytuacji dzieli się opowieściami jak to pacjent z diagnozą – wyrokiem wyszedł ze szpitala i żyje do dzisiaj lub żyłby gdyby nie to, iż zabrała go późna starość. Dotyczy to praktycznie każdej specjalności. Z drugiej strony nie rzadkie są doświadczenia lekarzy, kiedy to ludzie z ciężkimi chorobami zamiast podjąć leczenie rokujące poprawę popełniali samobójstwa. więcej »

Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne

Zdrowie psychiczne już od wielu lat definiowane jest jako nieodzowny element ‶dobrostanu” jednostki, a w kontekście szerszym – jako ważnej składowej prawidłowego stanu zdrowia całej populacji. Ten częstokroć niedoceniany, a do niedawna skrywany problem na szczęście znajduje coraz większe zrozumienie w społeczeństwie. Czas po temu najwyższy, bowiem liczba osób chorujących na różnego rodzaju zaburzenia psychiki stale wzrasta. więcej »

Żyć się odechciewa. Depresja

Depresja może być ciężką chorobą. Może także być tylko przejściowym zaburzeniem. Jak ją rozpoznać? Kiedy można mówić o chwilowym, depresyjnym nastroju a kiedy o ciężkiej chorobie psychicznej? Czy odczuwany smutek, żal jest czymś normalnym, czy też powinniśmy zwrócić się po pomoc specjalisty? Czy psycholog bądź psychiatra mogą pomóc? więcej »

Schizofrenia. Podstępny początek

Schizofrenia jest chorobą rozpoczynającą się w młodym wieku, w momencie wchodzenia w okres dorosłości, przed osiągnięciem samodzielności społecznej i zawodowej. Złożoność objawów niejednokrotnie utrudnia wychwycenie początku choroby zarówno przez chorego jak i najbliższe otoczenie. więcej »

Depresja u kobiet

W przypadku depresji występującej przed miesiączką wystarczają stosunkowo małe dawki leków i co ciekawe nie muszą być podawane stale - wystarczy zażywać je w drugiej fazie cyklu miesięcznego. Skuteczność leczenia przeciwdepresyjnego w okresie menopauzy poprawia równoczesne stosowanie hormonalnej terapii zastępczej, ale nawet u kobiet, które jej nie stosują można liczyć na dobre efekty zażywanych przewlekle leków przeciwdepresyjnych. więcej »

Metody leczenia chorób psychicznych

Ocenia się, że np. w przypadku zaburzeń depresyjnych zachodzi zjawisko „wierzchołka góry lodowej”. Polega ono na tym, że tyko około 20-30% przypadków zachorowań jest wykrywanych przez służbę zdrowia, tak więc zdecydowana większość nigdy nie jest diagnozowana ani leczona. więcej »

Objawy chorób psychicznych

Wśród pacjentów zgłaszających się do gabinetów psychiatrycznych zdecydowanie przeważają osoby z problemami lękowymi i depresyjnymi, potocznie nazywanymi nerwicowymi. więcej »

Rozmowa, która nie boli. Wizyta u psychiatry

Psychiatria jest gałęzią medycyny, która zajmuje się szeroko pojętymi zaburzeniami psychicznymi człowieka, ich przyczynami, uwarunkowaniami, objawami, przebiegiem i leczeniem. więcej »

Kiedy warto udać się do lekarza psychiatry?

Należałoby zacząć od wyjaśnienia, czym właściwie zajmuje się psychiatra i czym różni się od psychologa, gdyż te dwa zawody bywają często mylone. Psychiatra jest przede wszystkim lekarzem. Ukończył studia medyczne, dysponuje więc także ogólną wiedzą lekarską. Psychiatra może też, w przeciwieństwie do psychologa, przepisywać leki. Psychologia zaś to dziedzina podchodząca do zjawisk psychicznych człowieka w sposób bardziej ogólny, wielowymiarowy, a mniej medyczny - nie wszyscy psychologowie specjalizują się w zaburzeniach i chorobach psychicznych. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe