PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Terapia online sposobem na poprawę naszej kondycji psychicznej

Terapia online jest niezastąpionym rozwiązaniem dla osób, które wymagają pomocy psychoterapeutycznej, ale z różnych względów nie mogą lub nie chcą z niej skorzystać w tradycyjnym, stacjonarnym formacie. Spróbujmy dowiedzieć się czegoś więcej nie tylko na temat tej coraz popularniejszej dzisiaj formuły spotkań z terapeutą, ale i samych zaburzeń psychicznych, których zagadnienie dla większości społeczeństwa jest w dalszym ciągu owiane aurą niewiedzy. więcej »

Epidemię depresji można zatrzymać

Depresja obok nowotworów, cukrzycy i chorób serca staje się poważnym problemem zdrowotnym w Polsce, podobnie jak w innych krajach wysoko rozwiniętych. Wstyd, obawa przed stygmatyzacją i brak dostępu do profesjonalnej pomocy sprawia, że tradycyjne formy wsparcia przez psychologów i psychoterapeutów okazują się niewystarczające. więcej »

Anhedonia - jeden z kluczowych objawów depresji

Anhedonia (z języka greckiego: an „bez” oraz hedeone – „przyjemność”) - niezdolność do odczuwania przyjemności, utrata zainteresowań, brak motywacji – to jeden z kluczowych objawów depresji. To stan, w którym życie nie ma kolorów, smaku, nie towarzyszą mu chwile radości. Anhedonia zaburza funkcjonowanie społeczne, jest jedną z głównych przyczyn ograniczenia aktywności życiowej człowieka, który jej doświadcza. więcej »

Święta, święta... Cieszyć się czy płakać?

Święta to czas radości i odpoczynku. Zdarza się jednak, że stają się przyczyną niepokoju, nerwowości, a nawet depresji. Z badania miesięcznika Reader’s Digest wynika, że aż 33% Polaków uważa ten czas za bardziej stresujący niż radosny. Jak poradzić sobie z negatywnymi emocjami i nie ulegać przedświątecznej presji? więcej »

(Nie)spokojny sen o starości?

Aż 72% Polaków myśli o starości – wynika z badania CBOS. Okazuje się, że większość z nas postrzega ten okres życia w czarnych barwach, widząc tylko jego negatywne aspekty. Obawiamy się chorób, utraty autonomii i konieczności zdania się na pomoc innych ludzi. Dlaczego myśli Polaków zostały zdominowane przez obawy związane ze starością? Czy życie seniora musi być smutne i nudne? więcej »

Uzależnienia wśród seniorów

Badania epidemiologiczne potwierdzają wysoki odsetek uzależnień wśród seniorów. Nadużywanie alkoholu stanowi już problem ponad 15% mężczyzn i około 10% kobiet powyżej 65. roku życia. Dane są jeszcze bardziej niepokojące dla osób hospitalizowanych – problem dotyczy aż 20% chorych w grupie wiekowej 60+. Eksperci alarmują: seniorzy potrzebują pomocy. więcej »

Miłość – metafora czy zjawisko medyczne?

Miłość i potrzeba akceptacji to jedne z podstaw konstrukcji ludzkiej psychiki. Aż 98% Polaków wierzy w istnienie prawdziwej miłości, a 62% w miłość od pierwszego wejrzenia – wynika z badań CBOS. Ponad połowa badanych wyznała, że zdarzyło się im być „szaleńczo, zakochanym” i są przekonani, że jedyne prawdziwe uczucie zdarza się tylko raz w życiu. Czy zakochanie to romantyczny dar, a może tylko chemia? więcej »

Padaczka, epilepsja... Niemoc Świętego Walentego

Padaczka – nazywana również „epilepsją” (od greckiego czasownika epilambanein, który oznacza atakować, chwycić, napaść, posiąść), „wielką chorobą” (od francuskiego grand malade), „chorobą rzucającą” (od łacińskiego morbus caducus) i „niemocą Świętego Walentego”, który jest patronem chorych – to jedna z najczęstszych chorób ośrodkowego układu nerwowego. Cierpi na nią 0,5-1,0% całej populacji[1], a więc ok. 50 mln ludzi na świecie, z czego co najmniej 80%[2] stanowią mieszkańcy krajów rozwijających się. W Polsce liczbę chorych szacuje się na ok. 400 tys.[3] więcej »

Życie codzienne zakażonych HIV

Masz HIV. Właśnie dziś kończy się świat. Jest czarno i rozpaczliwie źle. Miałeś/aś plany, marzenia, nadzieje. Chciałeś/aś mieć dzieci, rodzinę, partnera, awansować zawodowo, wyjechać do pracy do Londynu, pójść na studia, ugotować obiad, wyprowadzić psa. Wszystko już poza Tobą. Jesteś sam, zupełnie sam i nie ma dla Ciebie przyszłości. więcej »

Opieka nad dzieckiem zakażonym HIV. Problemy medyczne i psychologiczne

Dzieci zakażają się HIV najczęściej od swoich matek. Zwykle dzieje się to w okresie okołoporodowym, rzadziej w czasie życia wewnątrzmacicznego lub poprzez karmienie piersią. Dziecko seropozytywne powinno prowadzić taki sam tryb życia, jak jego zdrowi rówieśnicy. Nie ma żadnych powodów, dla których nie mogłoby uczestniczyć w zabawach, grach i nauce. Jednak w początkach epidemii HIV rokowanie wielu dzieci zakażonych w okresie okołoporodowym było bardzo złe, ponieważ postęp zakażenia do stadium objawowego i AIDS następował u nich znacznie szybciej niż u osób dorosłych. Dopiero wprowadzenie leków antyretrowirusowych znacznie poprawiło statystyki przeżywalności dzieci seropozytywnych i wydłużyło ich życie. więcej »

Edukacja dzieci zakażonych HIV. Jak mówić o problemach „Pozytywnych”

To jedna z najtrudniejszych rozmów w życiu rodzica… Poinformowanie dziecka o tym, że zostało zakażone wirusem HIV wiąże się z obawami, niepewnością i wieloma wątpliwościami. Opiekunowie zastanawiają się, jak wybrać najlepszy moment, w jaki sposób rozmawiać z dzieckiem, jak uchronić je przed nietolerancją ze strony otoczenia i namówić do utrzymania swojego statusu serologicznego w tajemnicy. Dzieci ok. 10 roku życia, a niektóre nawet wcześniej, wiedzą lub zaczynają się domyślać, że są chore… Dlatego ważne jest, aby miały szansę na uzyskanie informacji o wirusie od zaufanych i kompetentnych osób, a nie szukały wiedzy w Internecie, czy od przypadkowych rozmówców i tworzyły własne, oparte na mitach projekcje na temat zakażenia. więcej »

Nerwica w granicach normy. Zaburzenia lękowe

Powszechnie mówi się o kimś, że jest "znerwicowany", gdy łatwo się denerwuje, wpada w gniew, rozdrażnia się nawet w błahych sytuacjach. W psychiatrii nerwice oznaczają takie zaburzenia psychiczne, w których głównym objawem jest lęk. Z tego powodu współcześnie zamiast terminu "nerwica" używa się raczej określenia "zaburzenia lękowe". więcej »

Choroba afektywna dwubiegunowa. Charakterystyka choroby i sposoby jej leczenia

Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) zajmuje obecnie siódme miejsce wśród chorób psychicznych wywołujących spadek jakości życia i cierpienie±. Brak wiedzy na temat przyczyn i skutków choroby wiąże się z rosnącą liczbą chorych. więcej »

Chorzy psychicznie mogą pracować

Dyskryminacja osób z zaburzeniami psychicznymi na rynku pracy to obciążenie, które utrudnia im powrót do zdrowia. Nierówne traktowanie sprawia, że czują się oni nieakceptowani i niepotrzebni. Co prawda, rynek i prawo pracy wprowadziły rozwiązania, które pomagają w walce z dyskryminacją, ale kluczową rolę w tym procesie odgrywają pracodawcy i środowisko zawodowe. więcej »

Myśli i czyny w niewoli lęku. Nerwica natręctw (zespół obsesyjno-kompulsywny)

Prawie każdemu z nas od czasu do czasu przychodzą do głowy nieprzyjemne, wzbudzające niepokój myśli. Większość ludzi zastanawiała się kiedyś: "czy na pewno zamknąłem drzwi na klucz?", "czy wyłączyłam żelazko?", "czy wyłączyłem gaz?", "czy mogłabym zrobić krzywdę kochanej osobie, swojemu dziecku?" więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe