PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Hemoroidy. Skuteczne metody leczenia choroby hemoroidalnej

Choroba hemoroidalna (ang. hemorrhoidal disease) jest najczęściej występującym schorzeniem proktologicznym u człowieka. Częstość występowania tego schorzenia zwiększa się wraz z wiekiem i wśród osób powyżej 60 roku życia pacjentów jest już blisko 50-60 % (szczyt zachorowań w wieku 60-80 lat). Problem dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. więcej »

Zaparcia - przyczyny i leczenie

Dolegliwość ta jest jedną z najczęstszych ze strony przewodu pokarmowego i występuje u około 15% osób dorosłych. Można sądzić, że jest to problem cywilizacyjny. Okresowo środki przeczyszczające przyjmuje 35% kobiet i około 15% mężczyzn. Zaparcie to zespół objawów występujących pojedynczo lub razem: mniej niż 3 wypróżnienia na tydzień, stolec o wzmożonej konsystencji, niepełne wypróżnienie, wzmożone i często bolesne parcie. więcej »

Proktolog. Kłykciny kończyste (brodawki skórne) odbytu

Kłykciny kończyste odbytu (łac. condylomata acuminata, brodawki skórne, zwane też brodawkami wenerycznymi lub płciowymi)) spowodowane są zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego z grupy Papilloma virus (ang. human papillomavirus - HPV). Problem dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn w każdym wieku, choć wiąże się głównie z aktywnością seksualną człowieka. więcej »

Problemy proktologiczne w położnictwie

Schorzenia proktologiczne występujące w okresie okołoporodowym u kobiet można wstępnie podzielić na te, które są bezpośrednio związane z urazem w trakcie porodu oraz na choroby o etiologii zapalnej. Choroby związane z uszkodzeniem okołoporodowym to: przetoki odbytowo- i odbytniczo-pochwowe oraz niewydolność mięśni zwieraczy odbytu. Schorzenia proktologiczne o przyczynie zapalnej to najczęściej: szczelina odbytu, zakrzepica brzeżna żył okołoodbytowych, choroba hemoroidalna, ropień w ranie po nacięciu krocza. więcej »

Przetoki. Przetoka okołoodbytnicza

Przetokami (łac. fistula) w medycynie nazywamy kanały, które łączą głębsze narządy bądź tkanki z powierzchnią skóry lub narządy jamiste ze sobą. Z tego powodu przetoki mogą być kanałem zmierzającym od jamy kostnej lub stawowej, od jelit, pęcherzyka żółciowego, od trzustki czy wątroby lub innych narządów wewnętrznych człowieka ku skórze. Mogą to być także połączenia powstałe w konsekwencji stanów zapalnych np. między żołądkiem i poprzecznicą. więcej »

Przewlekłe samoistne zespoły bólowe odbytu i odbytnicy

Samoistne zespoły bólowe odbytu i odbytnicy są grupą dolegliwości połączonych z uczuciem dyskomfortu w okolicy odbytu i nierzadko zaburzeniami oddawania stolca pod postacią zaparć lub częstego parcia na stolec. Częstość występowania poszczególnych zespołów bólowych jest trudna do ustalenia, ponieważ tylko część pacjentów ze znacznie nasilonymi dolegliwościami zgłasza się z tego powodu do lekarza specjalisty. więcej »

Proktolog. Choroby proktologiczne. Świąd odbytu

Choroba ta jest coraz częściej występującym schorzeniem – aktualnie cierpi na nią aż około 5% populacji. Częściej chorują mężczyźni. Etiologia i patogeneza świądu odbytu jest nadal niejasna i słabo poznana. więcej »

Szczelina odbytu - objawy i leczenie

Szczelina odbytu (łac. Fissura ani; ang. Anal fissure) - płytkie, wąskie (linijne wręcz) pęknięcie/ubytek w błonie śluzowej kanału odbytu bądź owrzodzenie błony śluzowej wyścielającej końcowy jego odcinek (poniżej linii grzebieniastej), powstałe... więcej »

Hemoroidy. 10 zaleceń profilaktycznych w chorobie hemoroidalnej

Choroba hemoroidalna ze względu na częstość występowania zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych. Choroba hemoroidalna, potocznie nazywana żylakami odbytu bądź hemoroidami, jest w pełni wyleczalna. więcej »

Hemoroidy. Hemoron - małoinwazyjna metoda w leczeniu choroby hemoroidalnej - metoda z wyboru.

Głównym objawem choroby hemoroidalnej, zwanej potocznie przez niektórych żylakami odbytu, jest krwawienie oraz uczucie niepełnego wypróżnienia podczas oddawania stolca; czasami występuje świąd, pieczenie a rzadziej ból w okolicy odbytu. więcej »

Proktolog. Słownik terminów medycznych

Anoskopia – badanie polegające na oglądaniu końcowego odcinka odbytnicy za pomocą wziernika zwanego anoskopem. Podczas badania możliwe jest również wykonanie prostych zabiegów terapeutycznych oraz pobranie wycinka do badania mikroskopowego. Pierwszy taki wziernik doodbytniczy znaleziono w ruinach Pompei. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe