Ortopeda. Uszkodzenia łąkotek
Łąkotki odgrywają ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu stawu kolanowego u człowieka. Panuje zgodność, iż naprawa uszkodzeń łąkotek jest postępowaniem z wyboru w sytuacji, gdy rodzaj i rozległość uszkodzenia daje szansę na naprawę i wydolne jej wygojenie. więcej »
Ortopeda. O chorobach kręgosłupa. Choroby kręgosłupa a ciąża i poród
Dyskopatia to choroba krążka międzykręgowego. Synonimy: choroba dyskowa, ból krzyża, rwa kulszowa, ischias, wypuklina jądra miażdżystego, wypadnięcie dysku. więcej »
Ortopeda. Suplementacja w czasie wysiłku fizycznego
Z sytuacją zwiększonego wysiłku fizycznego trwającego kilka dni spotykamy się w amatorskim uprawianiu sportów sezonowych – np. narciarstwie. Jeśli będziemy dobrze przygotowani fizycznie i ogólnorozwojowo, urlop będzie sprawiał nam olbrzymią przyjemność. W sytuacji wysiłku związanego z weekendowym lub urlopowym narciarstwem, przy niedostatecznym przygotowaniu fizycznym, bóle mięśni i ogólne osłabienie może ograniczyć naszą swobodę już po dwóch lub trzech dniach. W pewnym stopniu można pomóc sobie prawidłową dietą i prostym programem suplementacji. więcej »
Schorzenia biodra to najczęściej zwyrodnienie – nie wolno go bagatelizować
Zwyrodnienie to nic innego jak stopniowa destrukcja poszczególnych elementów stawu: chrząstki, warstwy podchrzęstnej kości, torebki stawowej i innych tkanek tworzących cały staw. Chrząstka traci swoje właściwości amortyzujące i zmniejszające tarcie powierzchni stawowych. Na powierzchni głowy kości udowej oraz obrzeżach panewki powstają wyrośla kostne, które dodatkowo ograniczają ruch oraz powodują dalszą przyspieszoną destrukcję stawu. więcej »
Urazy sportowe. Urazy na stoku narciarskim
W przeciwieństwie do letnich wakacji, urlop zimą wiąże się zwykle ze zwiększonym wysiłkiem fizycznym. Z roku na rok coraz więcej osób wyjeżdża w góry, by szusując na nartach aktywnie odpocząć od codzienności. Jednak, by jedyną kolejką, w której przyjdzie nam spędzać czas była ta przy wyciągu, a nie w poczekalni u ortopedy, przed wyjazdem warto zadbać nie tylko o odpowiedni sprzęt, ale także o własną formę fizyczną. więcej »
Zdrowy kręgosłup w pracy?
Nie da się zaprzeczyć, że praca biurowa to praca siedząca. Minimum 8 godzin dziennie przed komputerem w jednej pozycji bywa prawdziwym wyzwaniem dla kręgosłupa. Co zatem robić, aby nie nabawić się poważnych wad postawy i dotkliwych bólów spowodowanych obciążaniem naszego kręgosłupa? Należy walczyć ze złymi nawykami, ponieważ za dysfunkcją jednego obszaru może postępować dysfunkcja innych. więcej »
Leczenie halluksów. Miniinwazyjna korekcja paluchów koślawych
Stale rozwijająca się tendencja do minimalizowania rozległości ingerencji chirurgicznych nie ominęła również chirurgii palucha koślawego. Od kilku lat coraz większą popularnośc zyskują techniki miniinwazyjne i przezskórne korekcji deformacji. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pacjentów - szczególnie w aspekcie blizn pooperacyjnych proponujemy zabieg metodą MORO (mini open retrocapital osteotomy) z dostępu przezskórnego. więcej »
Urazy sportowe. Snowboard bezpieczniejszy od nart?
Dający się zauważyć konflikt pomiędzy zwolennikami deski a narciarzami może teraz nabrać nowych barw. Wyniki badania przeprowadzonego dla National Ski Areas Association w Stanach Zjednoczonych wskazują, że jazda na snowboardzie wiąże się z trzykrotnie mniejszym ryzykiem śmiertelnego urazu. więcej »
Aktywność fizyczna a dieta. Podstawy dobrej diety
Dieta jest nieodłącznym elementem naszego życia. Dzięki niej dostarczamy organizmowi substancji odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju oraz funkcjonowania. Właściwie skomponowany jadłospis powinna zawierać pełnowartościowe białko, odpowiedni rodzaj węglowodanów, zdrowe tłuszcze, a także witaminy i składniki mineralne. więcej »
Ortopeda. Postępowanie po urazie skrętnym stawu skokowego
Skręcenie stawu skokowego jest jednym z najczęstszych urazów ortopedycznych kończyny dolnej. Przy prawidłowym zaopatrzeniu możliwy jest relatywnie szybki powrót do pełnej aktywności, jednak w przypadku zaniedbania banalny uraz może prowadzić do przewlekłej niestabilności stawu skokowego, dającej dolegliwości przez wiele lat... więcej »
Ortopeda. Postępowanie w ranach postarzałowych
Rany postrzałowe to bardzo szeroki temat, niemożliwy do ujęcia całościowo w jednym artykule. Postaram się w związku z tym skupić na podstawach postępowania w przypadku postrzałów, przede wszystkim w miejscu zdarzenia... więcej »
Ortopeda. Postępowanie po urazach skrętnych kolana
Upadki zdarzają się każdemu. Jeśli jesteśmy w dobrej kondycji, jest spora szansa, że z upadku wyjdzie się bez szwanku. Czasem jednak dochodzi do niekontrolowanego skręcenia kolana, które powoduje uszkodzenie struktur stawowych. W czasie upadku ze skręceniem kolana często słyszalny jest trzask... więcej »
Ortopeda. Kapoplastyka. Nowoczesne techniki leczenia operacyjnego choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego
Staw biodrowy jest stawem kulistym wieloosiowym stabilizowanym przez kształt powierzchni stawowych i elementy więzadłowo-torebkowe. Bardzo dobre zanurzenie głowy w panewce stawowej pozwala na ruch w 3 płaszczyznach, a powstanie zwichnięcia wymaga bardzo dużych sił działających nieosiowo lub zaburzonej zborności (np. dysplazja) więcej »
Ortopeda. Podiatra. Bolesność pięty - tzw. ostroga piętowa
Wśród czynników sprzyjających powstaniu ostrogi piętowej można wymienić: nadwagę, podeszły wiek, wykonywanie ciągłej pracy w pozycji stojącej (ciągłe obciążenia stopy), niewygodne obuwie (np. zbyt wysokie obcasy, zbyt miękkie podeszwy). Również uprawianie sportów (np. tennis, jogging, siatkówka) intensywnie obciążających stopy może być przyczyną tego schorzenia. więcej »
Ortopeda. Uszkodzenia skrętne stawów. Czy unieruchomienie gipsowe jest konieczne i bezpieczne?
Czy leczenie uszkodzeń skrętnych stawów musi być prowadzone w opatrunku gipsowym? Gips wcale nie jest obligatoryjny. Można go zastąpić np.: stabilizatorem, ortezą, itp. To znaczy unieruchomieniem zdejmowanym na przykład do ćwiczeń i fizykoterapii. więcej »