PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Prof. Mirosław Dziuk: Medycyna nuklearna nieodzownaw optymalnej diagnostyce kardiologicznej

Badania scyntygraficzne, SPECT i PET bywają w diagnostyce kardiologicznej komplementarne dla tradycyjnych procedur, ale nierzadko są niezbędne i niezastępowalne innymi technikami - pozwalają na uzyskanie unikalnej diagnostycznie informacji, niedostępnej dzięki innym badaniom. Najważniejsze procedury i kierunki wykorzystania technik medycyny nuklearnej w kardiologii omawia prof. dr hab. n. med. Mirosław Dziuk, kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej Wojskowego Instytutu Medycznego CSK MON, ekspert UNSCEAR - Komitetu Naukowego ds. Efektów Promieniowania Jądrowego przy ONZ... więcej »

Obturacyjny bezdech senny – czynnik ryzyka i modyfikator efektów leczenia migotania przedsionków

Obturacyjny bezdech senny (OBS) jest uznanym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych i jest najczęściej występującym rodzajem zaburzeń oddychania w trakcie snu. Częstość występowania OBS w populacji pacjentów z migotaniem przedsionków (AF) szacuje się na 21%–74%. Jednocześnie częstość występowania nocnego migotania przedsionków u pacjentów z obturacyjnym bezdechem sennym jest wyższa niż w populacji ogólnej (3%–5% w porównaniu do 0,4%–1%). więcej »

Kardiomiopatie: serce w przebudowie

Kardiomiopatie to grupa zróżnicowanych schorzeń, dla których wspólnym mianownikiem jest patologiczna przebudowa mięśnia sercowego prowadząca do jego dysfunkcji. Dlaczego serce się rozszerza, czy to schorzenia dziedziczne i jakie są możliwości leczenia, mówi dr hab. n. med. Ewa Jędrzejczyk-Patej z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. więcej »

Kardiolog. Serce na prąd

Jak i dlaczego w ludzkim sercu tworzy się prąd? Czym jest badanie EKG i kiedy się je wykonuje? Odpowiada prof. Maciej Sterliński, członek Zarządu Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. więcej »

Z wszczepionym urządzeniem można normalnie żyć

Pacjent z wszczepionym urządzeniem kardiologicznym może i powinien żyć jak najbardziej swobodnie. Jednocześnie warto pamiętać o zwiększonym ryzyku, związanym z niektórymi czynnościami. O trzech rodzajach potencjalnych zagrożeń związanych z wykonaniem tatuażu lub piercingiem mówi prof. Marcin Grabowski, kierownik Oddziału Elektrokardiologii I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspert elektroterapii Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. więcej »

Ostre zespoły wieńcowe. Zawał serca

Zawał serca to śmierć komórek mięśniowych serca, na skutek braku ich zaopatrzenia w krew. Gdy światło naczynia wieńcowego ulegnie zamknięciu przez blaszkę miażdżycową lub skrzeplinę, część mięśnia sercowego, do której naczynie doprowadzało krew, przestaje być odżywiana, a następnie obumiera. więcej »

Stres, magnez i choroby serca

Magnez jest mikroelementem niezbędnym do życia. Nie zdajemy sobie sprawy, że pierwiastek ten jest zaangażowany w ponad 300 różnych reakcji biochemicznych przebiegających codziennie w naszym organizmie. Niedobory magnezu mogą objawiać się bardzo prozaicznie, jako skurcze mięśni łydek czy powiek oraz rzadziej w sposób bardziej niepokojący, jako zaburzenia rytmu serca. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z faktu, że niedobory magnezu zwiększają podatność na stres i jego konsekwencje np. dla układu immunologicznego, układu krążenia oraz naszej psychiki. więcej »

Jak traktować osoby ze stymulatorami serca i kardiowerterami-defibrylatorami

Uciśnięcia klatki piersiowej są najważniejszym elementem zabiegów reanimacyjnych i dlatego nie powinny być powodem wątpliwości, czy "przy okazji" nie uszkodzimy wszczepionego urządzenia, tym bardziej, iż nie ma takiego ryzyka. Zatem z punktu widzenia resuscytacji nie ma znaczenia czy osoba nieprzytomna ma wszczepiony stymulator lub kardiowerter-defibrylator i reanimacja tych pacjentów powinna wyglądać tak samo jak u osób bez implantu kardiologicznego. więcej »

Zmiana stylu życia zmniejsza ryzyko kolejnego zawału serca

Aby zapobiegać kolejnym zawałom, powinieneś zmienić styl życia i stosować się ściśle do zaleceń lekarza, w tym do wytycznych dotyczących przewlekłego leczenia farmakologicznego. Jednym z celów leczenia zawału jest Twój powrót, o ile to tylko możliwe, do normalnej aktywności fizycznej i zawodowej. Wystąpienie zawału to istotny sygnał alarmowy. Jest to jednocześnie dobry moment do zmiany nawyków i dokonywania świadomych, prozdrowotnych wyborów na co dzień. więcej »

Nie trać formy jesienią - zadbaj o prawidłowe ciśnienie

Jesień to pora sprzyjająca pogorszeniu samopoczucia. Wielu ludzi przestaje w tym czasie podejmować jakiekolwiek aktywności fizyczne i zapomina o zdrowym żywieniu. W takich okolicznościach spadek formy to naturalna kolej rzeczy, a konsekwencje zdrowotne wynikające z biernego stylu życia mogą być dotkliwe. Zaniedbanie często prowadzi do rozwoju i pogłębienia wielu chorób, w tym dotykającego aż 8,6 mln Polaków nadciśnienia tętniczego. Nie musi tak być – wystarczy, że zamiast wygodnego fotela wybierzemy spacer a jesienne obżarstwo zastąpimy zdrowymi nawykami żywieniowymi. Z kolei osoby już leczące się na nadciśnienie nie powinny zapominać o swojej terapii. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe