PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Ginekolog. Poród przedwczesny jako problem społeczny

Poród przedwczesny jest największym problemem współczesnego położnictwa, ponieważ wiąże się z nim nadal duża umieralność okołoporodowa noworodków. Wczesne i późne powikłania medyczne związane z wcześniactwem przysparzają wiele kłopotów tak rodzinie, jak i służbom medycznym i społeczeństwu. Wcześniactwo nie jest tylko zjawiskiem medycznym, lecz także, w szerokim tego słowa znaczeniu socjoekonomicznym. więcej »

Ginekolog. Cukrzyca w ciąży

Cukrzyca w ciąży, mimo ogromnych postępów w diagnostyce i leczeniu, nadal stanowi poważny problem, zarówno w zakresie przebiegu tej choroby, przebiegu ciąży i prawidłowego rozwoju płodu. Ocenia się, że około 0,2-0,3% wszystkich ciąż jest powikłanych cukrzycą występującą przed zajściem w ciążę, a w 3-6% ciąż objawy cukrzycy występują po raz pierwszy w trakcie ciąży. więcej »

Ginekolog. Zakażenie parwowirusem B19 a ciąża

Parwowirusy są rozpowszechnione w świecie zwierząt i stanowią ważny czynnik wad wrodzonych u zarodków zwierzęcych. Jedynym wirusem z tej grupy groźnym dla człowieka jest Parwowirus B19. Rozwija się on w krwinkach czerwonych, które niszczy i w ten sposób może prowadzić do anemii. więcej »

Ginekolog. Cytomegalia a ciąża

Cytomegalia jest chorobą wirusową szeroko rozpowszechnioną wśród ludzi na całym świecie. W większości przypadków przebiega bezobjawowo. Wirus cytomegalii (Cytomegalovirus - CMV), swoisty dla ludzi, po raz pierwszy został wyizolowany z hodowli komórkowej w roku 1956. Nazwa wirusa pochodzi od zmian jakie powoduje on w komórce - zakażona komórka znacznie powiększa się, zawierając charakterystyczne wtręty zlokalizowane wewnątrz jądra oraz w cytoplazmie. więcej »

Ginekolog. Toksoplazmoza w ciąży

Toksoplazmoza jest chorobą odzwierzęcą, wywołaną przez pierwotniaka toxoplazma gondi, który po raz pierwszy został wyizolowany w 1908 roku od gryzoni afrykańskich, ale dopiero w roku 1939 trzech autorów (A. Wolf, D. Cowen, B. Pajge) opisało możliwość wystąpienia toksoplazmozy wrodzonej u płodu i noworodka. więcej »

Ginekolog. Cholestaza ciężarnych

Wewnątrzwątrobowa cholestaza ciężarnych (WCC) jest najczęstszym schorzeniem wątroby, występującym jedynie w ciąży. Istotą tej choroby jest wewnątrzwątrobowy zastój żółci, który powoduje uporczywy świąd skóry oraz towarzyszące mu podwyższenie stężenia kwasów żółciowych w surowicy krwi oraz nieprawidłowe laboratoryjne wykładniki funkcji wątroby. więcej »

Ginekolog. Konflikt serologiczny na tle czynnika Rh

U człowieka wyróżniamy cztery główne grupy krwi: A, B, AB, 0, ale ważnym jest również antygen krwinek małpich, który nazwano antygenem (czynnikiem) Rh (Rhesus). Antygen ten występuje u 85% populacji ludzkiej (Rh +), pozostałe 15% ludzi nie posiada tego czynnika i dlatego określamy ich Rh ujemnymi. więcej »

Ginekolog. Ultrasonografia. Z USG pod kołderką

Do ginekologii badanie USG weszło niejako na palcach i na dodatek kuchennymi drzwiami. Bardzo wolno lekarze przyzwyczajali się do faktu, że coś innego niż ich "wszystkowidzące" palce jest w stanie opisać zmiany w kobiecym narządzie płciowym. więcej »

Ginekolog. Układ rozrodczy kobiety. Macica - budowa i położenie

Macica jest narządem, w którym osadza się i rozwija zapłodniona komórka jajowa. Aby mogła spełniać swoje zadanie przez cały okres płodności kobiety zachodzą w niej zmiany skoordynowane z cyklem rozwojowym komórki jajowej. więcej »

Ginekolog. Słownik ginekologiczny

Cykl miesiączkowy – comiesięczne przemiany w macicy, których celem jest przygotowanie błony śluzowej macicy na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. Jeżeli do zapłodnienia nie dochodzi, błona śluzowa zostaje złuszczona w czasie krwawienia miesiączkowego. więcej »

Ginekolog. Słownik położniczy

Poronienie – jest to zakończenie ciąży i wydalenie jaja płodowego do 22. tygodnia ciąży. Masa ciała płodów poronionych wynosi poniżej 500g, z zasady są one niezdolne do życia poza łonem matki. więcej »

Ginekolog. Narządy płciowe kobiety. Budowa antomiczna układu rozrodczego kobiety

Układ rozrodczy kobiety produkuje komórki płciowe (podobnie jak i układ płciowy mężczyzny) oraz ma za zadanie stworzenie warunków do zapłodnienia i rozwoju zarodka, a po osiągnięciu przez płód dojrzałości- do jego wydalenia. Temu celowi podporządkowana jest budowa i fizjologia układu płciowego. W tej części opowiem o jego budowie, natomiast fizjologia będzie tematem kolejnego felietonu. więcej »

Ginekolog. Felieton ginekologiczny

Chciałabym, aby Zdrowa Mieszczka była naprawdę zdrowa. Postaramy się opisać układ płciowy kobiety; napisać jak funkcjonuje organizm kobiety (a funkcjonuje podobnie, ale nie tak samo jak organizm mężczyzny) i z czego to wynika; jak przebiega ciąża i z jakimi obciążeniami dla organizmu kobiety się wiąże; jakie są problemy wczesnego okresu macierzyństwa, bo choć nie jest to temat „ginekologiczny”, z takimi sprawami się wiążę. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe