PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Rak Szyjki Macicy. Podstępny zabójca

Rak szyjki macicy atakuje cicho i powoli. Średni czas rozwoju choroby wynosi od 5 do 10 lat. Przez wiele lat choroba rozwija się niemal bezobjawowo. Dlatego kobiety często zbyt późno zjawiają się u lekarza. I dlatego choroba ta w Polsce zbiera tragiczne żniwo. Każdego roku blisko cztery tysiące Polek słyszy tę straszną diagnozę. Każdego roku blisko dwa tysiące Polek umiera. więcej »

Rak jajnika - rozpoznanie oraz czynniki ryzyka

Rozpoznanie raka jajnika w jego wczesnym stopniu zaawansowania jest raczej „dziełem” przypadku niż „triumfem” badań naukowych. Możliwość wczesnego wykrycia raka jajnika, które ma fundamentalne znaczenie dla wyleczenia, jest ograniczona. więcej »

Czym jest suchość pochwy? Jak się objawia i kogo dotyczy? Czy suchość pochwy można leczyć? Jak atrofia pochwy wpływa na życie kobiety?

W okresie okołomenopauzalnym w organizmie kobiety zachodzą liczne zmiany hormonalne. W wyniku obniżania się poziomu estrogenów, zmienia się nie tylko rytm cyklicznych krwawień miesięcznych, ale także fizjologia pochwy i okolic sromu. Pochwa w okresie przedmenopauzalnym jest narządem rozciągliwym i elastycznym, jednak już w przeciągu 5 lat od ostatniego krwawienia spadek kolagenu zawartego w tkankach pochwy wynosi 30%. Prowadzi to do skrócenia, zwężenia i ścieńczenia ścian pochwy – stają się one mniej ukrwione, nawilżone i elastyczne. więcej »

Polki nie wiedzą, kiedy są dni płodne

Tylko 19% młodych, nieposiadających jeszcze dzieci kobiet wie, kiedy są dni płodne - wynika z najnowszego badania opinii*. Czas w miesiącu, kiedy współżycie może zakończyć się ciążą, to od 7-9 dni. Tymczasem niemal połowa respondentek uważa, że dni płodne trwają od 4-6 dni. więcej »

Jak przygotować się do ciąży?

Ciąża stanowi ogromne wyzwanie dla ciała kobiety. Dlatego po podjęciu decyzji o rozpoczęciu starań o dziecko należy wprowadzić w życie pewne zmiany, które ułatwią zajście w ciążę. Należy też pamiętać, by planując macierzyństwo udać się do ginekologa, który doradzi, jak przygotować organizm do tego, że wkrótce w brzuchu przyszłej mamy pojawi się mała istotka. więcej »

Czy mięśniaki macicy mają wpływ na płodność kobiety?

W dobie burzliwych dyskusji na temat refundacji leczenia niepłodności metodą in-vitro, warto zastanowić się nad tym, co może zmniejszać płodność kobiety. Jednym ze schorzeń, które utrudniają lub wręcz uniemożliwiają zajście w ciążę, są mięśniaki macicy. Choroby tej nie można lekceważyć, ponieważ występuje ona u 20-40% kobiet. Oznacza to, że średnio co piąta kobieta spotyka się z tym problemem. więcej »

Rak sromu

Rak sromu jest chorobą rzadką, stanowi 2,5% - 5 % wszystkich nowotworów złośliwych narządu rodnego. Nowotwór ten jest bardzo bolesny i ma największy wpływ na jakość życia seksualnego. Dotyczy najczęściej kobiet starszych, ale niekiedy jest rozpoznawany również u młodszych pacjentek. więcej »

Rak trzonu macicy

Rak trzonu macicy (rak endometrium RE),jest jednym z najczęstszych nowotworów narządu rodnego na szczęście zaliczany jest do najlepiej rokujących nowotworów złośliwych narządów płciowych kobiety. więcej »

Diagnostyka i leczenie mięśniaków macicy

Mięśniaki macicy występują u 20-40% kobiet. Są jednym z najczęściej występujących łagodnych rozrostów nowotworowych. Na mięśniaki macicy cierpi co piąta kobieta po 35. roku życia i co druga miesiączkująca pięćdziesięciolatka. Mięśniaki stanowią 95 proc. wszystkich łagodnych guzów narządu rodnego. więcej »

Profilaktyka raka szyjki macicy. Cytologia

Cytologia pozwala na wykrycie zmian, które w następstwie długotrwałego zakażenia HPV już zdążyły się rozwinąć i najczęściej wymagają leczenia. Wykrycie zmian przedrakowych – tzw. dysplazji szyjki macicy, nazywanej także CIN (śródnabłonkowej neoplazji szyjki macicy), a nawet wczesnych etapów raka, daje szansę całkowitego wyleczenia. Badania cytologiczne warto robić co roku, a najrzadziej co trzy lata – korzystając także z bezpłatnego ogólnopolskiego programu profilaktyki raka szyjki macicy. więcej »

Współżycie, problemy ginekologiczne, ciąża i poród u kobiet z HIV

Kobiety stanowią 44% z 33,6 mln dorosłych żyjących na świecie z HIV/AIDS. Osiem na dziesięć z nich uległo zakażeniu w wyniku kontaktów seksualnych bez zabezpieczenia z zakażonym partnerem. Te niepokojące liczby stale rosną, dlatego niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie zarówno pracowników ochrony zdrowia, jak i całego społeczeństwa tak, aby zapewnić chorym maksymalny komfort życia, właściwą terapię, a także uchronić ich potomstwo od zakażenia HIV. więcej »

Ginekolog. Narządy płciowe żeńskie zewnętrzne i wewnętrzne

Do narządów rozrodczych kobiety zaliczamy także gruczoł sutkowy, który jest parzystym i największym gruczołem skórnym (jednak delikatnym, mocno ukrwionym, wrażliwym na bodźce i urazy, np. mikrourazy wskutek ssania piersi przez niemowlę) i składa się z ciała sutka, otaczającego go ciała tłuszczowego, otoczki brodawki sutkowej oraz brodawki. Między sutkami znajduje się tzw. zatoka sutkowa. więcej »

Ginekolog. Badanie ultrasonograficzne - UltraSonoGrafia. Z USG za pan brat

Ultrasonografia, badanie ultradźwiękowe, sonografia, echosonografia, echografia - to synonimy określające badanie żywego organizmu przy pomocy dźwięków o bardzo wysokiej częstotliwości (w praktyce wykorzystuje się fale o częstotliwości od 2,0 do 20 MHz). Wbrew pozorom nie jest to nowa metoda. Po raz pierwszy bowiem ultradźwięków użyto w 1942 roku do badania mózgu, a w położnictwie ich kariera rozpoczęła się w 1959 roku. więcej »

Ginekolog. Kłykciny kończyste narządów płciowych (infekcje wirusem HPV)

Ludzkie wirusy brodawczaka (HPV) w zależności od ich rodzaju wywołują brodawki podeszwowe, zwykłe lub brodawki narządów płciowych (kłykciny kończyste). Kłykciny kończyste są jedną z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową i uważa się, że 10 – 20% osób w wieku 15 – 49 lat jest zakażonych HPV. W większości przypadków brodawki narządów płciowych występują u młodych osób dorosłych, między 16 a 25 rokiem życia, a u aktywnych płciowo kobiet w wieku poniżej 25 lat wirusa HPV narządów płciowych wykrywa się u 10 do 40% kobiet. więcej »

Ginekolog. Metody antykoncepcji. Antykoncepcja, czyli świadome macierzyństwo

Antykoncepcja zapobiega niechcianej ciąży i pozwala na świadome macierzyństwo. Nie ma bowiem nic smutniejszego, niż przyjście na świat dziecka, którego nikt z miłością nie oczekuje. Do tej pory, mimo usilnych starań, nie znaleziono takiego sposobu antykoncepcji, który dawałby sto procent pewności, chyba że... więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe