PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Łuszczyca chorobą interdyscyplinarną

Łuszczyca jest przewlekłą, niezakaźną, zapalną chorobą skóry, a czasami także stawów, uwarunkowaną genetycznie z wielogenowym modelem dziedziczenia. Klinicznie charakteryzuje się występowaniem ciemnoczerwonych, pokrytych srebrzystą łuską grudek, które zlewając się ze sobą, tworzą większe ogniska. Zmiany chorobowe mogą także zajmować skórę głowy owłosionej i płytki paznokciowe. Jest to choroba o etiologii wieloczynnikowej, a o jej wystąpieniu decyduje interakcja czynników genetycznych, środowiskowych, immunologicznych oraz psychosomatycznych. więcej »

Łuszczyca - choroby współtowarzyszące, metody leczenia

Łuszczyca jest ciężką, ogólnoustrojową, przewlekłą, nawrotową chorobą, uwarunkowaną genetycznie, na którą cierpi 2-3% populacji[1]. Może wystąpić w każdym wieku, ale pierwsze zmiany skórne pojawiają się przed 40 r.ż[2]. W Polsce cierpi na nią ponad milion osób[3]. Tak samo często chorują na nią kobiety, jak i mężczyźni. więcej »

Choroby zakaźne. Wszawica

Wszawica (łac. pediculosis) jest chorobą zakaźną powodującą zmiany skórne wywołane przez wszy, pasożyty żywiące się krwią. Samica (pasożyt dł. 2-3mm) w ciągu miesiąca (średnia długość życia wszy) składa od 100 do 300 jaj, w rytmie od 8 do 10 dziennie (tzw. gnidy, widoczne przy nasadzie włosów). więcej »

Lato w natarciu - zadbaj o skórę swojego dziecka

Skóra niemowlaka jest wyjątkowo delikatna, a jej warstwy są cieńsze od skóry osoby dorosłej, stąd też należy w szczególny sposób zadbać o jej właściwą pielęgnację. Przy zaniedbaniu lub zlekceważeniu działania szkodliwych promieni słonecznych czy też niewłaściwej ochronie skóry maluszka podczas kąpieli słonecznych, łatwo o objawy alergiczne, wysuszenie, poparzenia skóry, a nawet udar cieplny. Na co wyjątkowo powinniśmy uważać i być czujni? więcej »

Czerniak jest nowotworem złośliwym

Czerniak jest nowotworem złośliwym komórek barwnikowych (melanocytów). Rozwija się głównie w obrębie skóry, ale nie tylko. Może także powstać w obrębie błon śluzowych, a czasami – wewnątrz gałki ocznej. więcej »

Skutki nadmiernego opalania się. Czerniak

O zgubnych skutkach nadmiernego opalania się na słońcu oraz w solarium, o uszkodzeniach skóry wywołanych nadmierną ekspozycją odkrytego ciała na działanie promieni słonecznych, o opalaniu się młodzieży w solariach, o bezmyślnym, wielogodzinnym leżeniu na słońcu, o konsekwencjach poparzeń słonecznych skóry, o tzw. skórze słonecznej, o wpływie opalania się na proces starzenia się skóry, o chorobach nowotworowych, o czerniaku... więcej »

Dermatolog. Liszaj płaski

Liszaj płaski (łac. lichen planus) to stan zapalny skóry charakteryzujący się występowaniem małych, dobrze odgraniczonych od otoczenia, płaskich wykwitów (grudek), często dokuczliwie swędzących. Grudki mogą się zlewać tworząc pokryte łuskami powierzchnie. Często współistnieją zmiany w jamie ustnej. więcej »

O urodzie penisa, czyli o co młodzi mężczyźni pytają w listach najczęściej. Białe kropki na penisie - prosaki, kaszaki

Najczęściej opisywane zmiany to tzw. prosaki - niewielkie, położone powierzchniowo torbiele naskórkowe, licznie występujące na skórze twarzy (na powiekach, policzkach, skroni) oraz właśnie na genitaliach (mosznie i prąciu), na wargach sromowych, a także często w bliznach. Torbiele powstają w wyniku zatrzymania wydzieliny gruczołów łojowych i potowych. Powodem ich powstania jest zahamowanie wydzielania łoju w wyniku nadmiernego rogowacenia ujścia mieszka włosowego. więcej »

Najczęściej występujące (w Państwa listach) choroby bakteryjne skóry: róża, czyraki, zapalenie węzłów chłonnych

Róża (erysipelas) jest chorobą bakteryjną skóry, powodowaną przez paciorkowce b-hemolizujące z grupy A. Zakażenie dotyczy powierzchniowych warstw skóry i tkanki podskórnej, zajęte też są naczynia limfatyczne objętego chorobą obszaru. Najczęściej zmiany występują na skórze podudzi, twarzy (często obustronnie) i ramion. więcej »

Choroby zakaźne. Postępowanie w przypadku stwierdzenia u ucznia wszawicy

Obecnie obowiązujące standardy (Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 25 czerwca 2003 r. w sprawie zakresu i organizacji profilaktycznej opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą - Dz.U. 2003, Nr 130, poz. 1196, a także zalecenia Instytutu Matki i Dziecka zawarte w publikacji pt. "Standardy i metodyka pracy pielęgniarki i higienistki szkolnej"... więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe