PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Maj to miesiąc astmy i alergii

Maj to międzynarodowy miesiąc astmy i alergii. Ponad 30% populacji cierpi z powodu alergii, a w Polsce jest to prawie co druga osoba. Alergie dotyczą wszystkich grup wiekowych, a coraz więcej osób jest uczulonych na więcej niż jeden alergen. Według lekarzy będzie jeszcze gorzej. Jak radzić sobie z nieprzyjemnymi objawami alergii? więcej »

Alergolog. Przesilenie wiosenne

O tzw. przesileniu wiosennym, o wpływie promieni słonecznych na nasze samopoczucie, o witaminach, o sposobach radzenia sobie z dolegliwościami pojawiającymi się wraz z nadejściem wiosny, z dr. hab. n. med. Joanną Domagałą-Kulawik, specjalistą chorób wewnętrznych, alergologiem, pulmonologiem, gościem audycji porannej radia VOX FM "Kto Rano Wstaje" rozmawia Katarzyna Kozimor. więcej »

Alergia. Alergiczny nieżyt nosa

Temat, któremu poświęcony jest ten artykuł jest o tyle aktualny, że właśnie rozpoczyna się sezon aktywności alergenów wziewnych. Od końca stycznia rozpoczął się sezon pylenia leszczyny i olchy. Kolejne miesiące wiosny to okres pylenia m.in.: topoli i brzozy. więcej »

Alergolog. Astma - można oddychać swobodnie!

Dolegliwości ze strony układu oddechowego są jedną z częstszych przyczyn wizyt u lekarza. Szczególny niepokój budzi utrzymujący się suchy kaszel i napady duszności, czyli odczucie braku powietrza. więcej »

Stopa cukrzycowa

Stopa cukrzycowa - zespół objawów klinicznych związanych ze zmianami na stopach osób chorujących na cukrzycę przewlekle. Przewlekłe powikłania cukrzycy w zespole stopy cukrzycowej (inne przewlekłe powikłania cukrzycy: zaburzenia nerkowe - nefropatia; zaburzenia narządu wzroku - retinopatia) obejmują tkanki miękkie oraz - w przypadkach szczególnych - kości. więcej »

Choroby tętnic. Miażdżyca uogólniona

Miażdżyca uogólniona. Choroba atakuje w przeważającej części mężczyzn. Nasilają ją takie czynniki jak: cukrzyca, palenie tytoniu, dieta bogata w cholesterol, nadciśnienie tętnicze. Miażdżyca wywołuje zmiany w naczyniach doprowadzając do ich zwężenia, a następnie do ich zamknięcia. Najczęstszą chorobą, z którą zgłaszają się pacjenci, jest przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych (ostre niedokrwienie kończyn występuje najczęściej z powodu zakrzepicy, zatoru oraz urazu tętnicy). więcej »

Chirurg naczyniowy. Choroby żył. Żylaki kończyn dolnych

Żylakami nazywamy trwałe poszerzenie żył powierzchownych - żyły są poskręcane, z workowatym poszerzeniem lub wrzecionowatym wydłużeniem, z niewydolnością zastawek żył powierzchownych i przeszywających. Prawidłowo funkcjonujące zastawki (elastyczne struktury wewnątrz żyły) nie pozwalają na cofanie się krwi żylnej na obwód. więcej »

Chirurgia naczyń: badanie metodą Dopplera (doppler tętnic, doppler naczyń żylnych), przewlekła niewydolność żylna, żylaki, miażdżyca uogólniona

Badanie metodą Dopplera (badanie dopplerowskie, ultrasonografia dopplerowska) jest badaniem nieinwazyjnym, bezbolesnym (przez dotyk), wykorzystywanym w ultrasonografii do oceny przepływu krwi przed dane naczynie lub strukturę, a także do oszacowania parametrów przepływu (kierunek, prędkość). więcej »

Chirurg naczyniowy. Nieoperacyjne leczenie żylaków kończyn dolnych. Skleroterapia

Skleroterapia kompresyjna (obliteracja) polega na "nastrzykiwaniu" lekami zmienionego żylakowo naczynia. Jest to wybiórcze i dokładne podanie do światła niewydolnej żyły substancji drażniącej celem wywołania odczynu zapalnego ściany naczynia, a następnie powolnego włóknienia i zarośnięcia naczynia - zwykle od kilku do kilkunastu ukłuć cienką igłą. więcej »

Wszystkie w tym dziale »

Łuszczyca chorobą interdyscyplinarną

Łuszczyca jest przewlekłą, niezakaźną, zapalną chorobą skóry, a czasami także stawów, uwarunkowaną genetycznie z wielogenowym modelem dziedziczenia. Klinicznie charakteryzuje się występowaniem ciemnoczerwonych, pokrytych srebrzystą łuską grudek, które zlewając się ze sobą, tworzą większe ogniska. Zmiany chorobowe mogą także zajmować skórę głowy owłosionej i płytki paznokciowe. Jest to choroba o etiologii wieloczynnikowej, a o jej wystąpieniu decyduje interakcja czynników genetycznych, środowiskowych, immunologicznych oraz psychosomatycznych. więcej »

Łuszczyca - choroby współtowarzyszące, metody leczenia

Łuszczyca jest ciężką, ogólnoustrojową, przewlekłą, nawrotową chorobą, uwarunkowaną genetycznie, na którą cierpi 2-3% populacji[1]. Może wystąpić w każdym wieku, ale pierwsze zmiany skórne pojawiają się przed 40 r.ż[2]. W Polsce cierpi na nią ponad milion osób[3]. Tak samo często chorują na nią kobiety, jak i mężczyźni. więcej »

Choroby zakaźne. Wszawica

Wszawica (łac. pediculosis) jest chorobą zakaźną powodującą zmiany skórne wywołane przez wszy, pasożyty żywiące się krwią. Samica (pasożyt dł. 2-3mm) w ciągu miesiąca (średnia długość życia wszy) składa od 100 do 300 jaj, w rytmie od 8 do 10 dziennie (tzw. gnidy, widoczne przy nasadzie włosów). więcej »

Lato w natarciu - zadbaj o skórę swojego dziecka

Skóra niemowlaka jest wyjątkowo delikatna, a jej warstwy są cieńsze od skóry osoby dorosłej, stąd też należy w szczególny sposób zadbać o jej właściwą pielęgnację. Przy zaniedbaniu lub zlekceważeniu działania szkodliwych promieni słonecznych czy też niewłaściwej ochronie skóry maluszka podczas kąpieli słonecznych, łatwo o objawy alergiczne, wysuszenie, poparzenia skóry, a nawet udar cieplny. Na co wyjątkowo powinniśmy uważać i być czujni? więcej »

Czerniak jest nowotworem złośliwym

Czerniak jest nowotworem złośliwym komórek barwnikowych (melanocytów). Rozwija się głównie w obrębie skóry, ale nie tylko. Może także powstać w obrębie błon śluzowych, a czasami – wewnątrz gałki ocznej. więcej »

Wszystkie w tym dziale »

Zatrucia pokarmowe. Biegunka bakteryjna

Latem wzrasta liczba bakteryjnych zatruć pokarmowych. Aby uniknąć problemów zdrowotnych podczas wakacji i wyjazdów urlopowych, pamiętajmy o częstym myciu rąk, dokładnym myciu warzyw i owoców. Zwracajmy także szczególną uwagę na stan higieny i zaplecze chłodnicze kupując lody, jedzenie w „budkach” czy w przydrożnych barach i restauracjach. Te same zalecenia stosujmy podczas egzotycznych podróży, szczególnie gdy zatrzymujemy się w tanich pensjonatach oraz na campingach. Jeśli już jednak dopadną nas uciążliwe dolegliwości żołądkowo-jelitowe, biegunka podróżnych czy biegunka pokarmowa, powinniśmy nawadniać organizm i przestrzegać lekkostrawnej diety. W leczeniu biegunek bakteryjnych, najważniejsze jest zlikwidowanie przyczyny, a nie objawów choroby, dlatego zaleca się rozważenie podania leków przeciwbakteryjnych). Nie powinniśmy natomiast zażywać od razu środków przeciwbiegunkowych, ponieważ opóźniają one wydalenie toksyny drogą naturalną. więcej »

Rola jelita grubego w organizmie

Jelito grube stanowi odcinek przewodu pokarmowego, w którym nie zachodzi wchłanianie produktów trawienia. Natomiast poza gromadzeniem i wydalaniem kału jelito grube spełnia istotną rolę w procesie wchłaniania wody i elektrolitów, nie jest więc wyłącznie zbiornikiem "na resztki", ale elementem układu pokarmowego aktywnie uczestniczącym w zachowaniu homeostazy organizmu. więcej »

Żołądek. Regulacja wydzielania kwasu solnego

Kwas solny produkowany jest przez komórki okładzinowe ściany żołądka. Również wydzielanie kwasu solnego jest zjawiskiem stałym i w okresie między trawiennym waha się od 0 do 5 mmoli/godzinę. Jest to tzw. wydzielanie stałe, całodobowe, ze szczytem wydzielania między 18 a 24, i spadkiem między 05 a 11 rano, wynikające ze stałej impulsacji ze strony nerwu błędnego i synchroniczne do jego aktywności oraz stałej, niewielkiej sekrecji gastryny. więcej »

Żołądek. Czynność wydzielnicza żołądka

Żołądek spełnia w organizmie człowieka trzy ważne funkcje: gromadzi i przechowuje pokarm, wyjaławia go oraz trawi. Pierwsza z nich - gromadzenie i przechowywanie spożytego pokarmu jest wynikiem aktywnego, świadomego (zazwyczaj) działania, natomiast trawienie i wyjaławianie pokarmu jest nieświadomym, niezależnym od woli procesem, regulowanym na drodze odruchowej. Żołądek wyścielony jest błoną śluzową zbudowaną z różnych typów komórek (okładzinowych, głównych, śluzowych) wydzielających sok żołądkowy. więcej »

Żołądek. Anatomia żołądka

Żołądek stanowi duży zbiornik, o zmiennym, zależnym od stopnia wypełnienia kształcie i położeniu. Najbardziej stałym punktem topograficznym jest wpust żołądka - znajduje się na wysokości X kręgu piersiowego w pozycji leżącej (lub o jeden krąg niżej w pozycji stojącej), około 3 cm pod przeponą, nieco po lewej stronie kręgosłupa. więcej »

Wszystkie w tym dziale »

Rak Szyjki Macicy. Podstępny zabójca

Rak szyjki macicy atakuje cicho i powoli. Średni czas rozwoju choroby wynosi od 5 do 10 lat. Przez wiele lat choroba rozwija się niemal bezobjawowo. Dlatego kobiety często zbyt późno zjawiają się u lekarza. I dlatego choroba ta w Polsce zbiera tragiczne żniwo. Każdego roku blisko cztery tysiące Polek słyszy tę straszną diagnozę. Każdego roku blisko dwa tysiące Polek umiera. więcej »

Rak jajnika - rozpoznanie oraz czynniki ryzyka

Rozpoznanie raka jajnika w jego wczesnym stopniu zaawansowania jest raczej „dziełem” przypadku niż „triumfem” badań naukowych. Możliwość wczesnego wykrycia raka jajnika, które ma fundamentalne znaczenie dla wyleczenia, jest ograniczona. więcej »

Czym jest suchość pochwy? Jak się objawia i kogo dotyczy? Czy suchość pochwy można leczyć? Jak atrofia pochwy wpływa na życie kobiety?

W okresie okołomenopauzalnym w organizmie kobiety zachodzą liczne zmiany hormonalne. W wyniku obniżania się poziomu estrogenów, zmienia się nie tylko rytm cyklicznych krwawień miesięcznych, ale także fizjologia pochwy i okolic sromu. Pochwa w okresie przedmenopauzalnym jest narządem rozciągliwym i elastycznym, jednak już w przeciągu 5 lat od ostatniego krwawienia spadek kolagenu zawartego w tkankach pochwy wynosi 30%. Prowadzi to do skrócenia, zwężenia i ścieńczenia ścian pochwy – stają się one mniej ukrwione, nawilżone i elastyczne. więcej »

Polki nie wiedzą, kiedy są dni płodne

Tylko 19% młodych, nieposiadających jeszcze dzieci kobiet wie, kiedy są dni płodne - wynika z najnowszego badania opinii*. Czas w miesiącu, kiedy współżycie może zakończyć się ciążą, to od 7-9 dni. Tymczasem niemal połowa respondentek uważa, że dni płodne trwają od 4-6 dni. więcej »

Jak przygotować się do ciąży?

Ciąża stanowi ogromne wyzwanie dla ciała kobiety. Dlatego po podjęciu decyzji o rozpoczęciu starań o dziecko należy wprowadzić w życie pewne zmiany, które ułatwią zajście w ciążę. Należy też pamiętać, by planując macierzyństwo udać się do ginekologa, który doradzi, jak przygotować organizm do tego, że wkrótce w brzuchu przyszłej mamy pojawi się mała istotka. więcej »

Wszystkie w tym dziale »

Kiedy i dlaczego warto udać się do endokrynologa?

Endokrynologia to dziedzina medycyny zajmująca się funkcjonowaniem układu hormonalnego. Hormony to substancje, które regulują wiele ważnych procesów w naszym organizmie, w tym wzrost, rozwój, wagę, nastrój i libido. Niestety, czasami nasz układ hormonalny ulega zaburzeniom, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Wówczas konieczne może okazać się udanie na wizytę do endokrynologa. Poniżej przybliżamy ten temat oraz podpowiadamy jak wygląda wizyta u lekarza tej specjalizacji. więcej »

Jak groźna jest wścieklizna?

Wścieklizna to jedna z najstarszych i najbardziej niebezpiecznych chorób odzwierzęcych, na którą nie ma skutecznego lekarstwa: Człowiek umiera w ciągu tygodnia od wystąpienia objawów chorobowych. Jedynym ratunkiem, jeżeli występuje podejrzenie zarażenia wirusem, jest natychmiastowe podanie surowicy, a następnie wykonanie serii szczepień. więcej »

10 porad na nadchodzące upały

Zaczyna się lato, a nadchodzący weekend ma przynieść pierwszą w tym roku falę upałów. I choć większość z nas spragniona jest wakacji, słońca i odpoczynku na świeżym powietrzu, to wysokie temperatury mogą dać się poważnie we znaki. Jak sobie radzić w upalne dni? więcej »

Zdrowie w tropiku – jak przygotować się do egzotycznych podróży?

O zdrowie warto zadbać przed każdą podróżą, jednak przed wyjazdem do krajów tropikalnych i rejonów o złych warunkach sanitarnych przygotowania medyczne stają się szczególnie ważne. Wycieczka w takie miejsca oznacza dla turysty narażenie na „egzotyczne” drobnoustroje, infekcje przenoszone przez owady, czy też dolegliwości związane z niskim poziomem higieny w miejscowych restauracjach. W ciągu ostatnich lat coraz więcej Polaków spędza wakacje za granicą. więcej »

Malaria u turystów - fakty i mit

Rocznie na malarię zapada ponad 200 milionów ludzi, z czego ponad 500 000 umiera. To prawda, że większość chorych pochodzi z Afryki, a ponad 90% zgonów z powodu malarii dotyczy dzieci afrykańskich. Ponura statystyka mówi, że co kilkadziesiąt sekund na malarię umiera dziecko na tym kontynencie. Niestety także turysta z Europy jest podatny na ciężki przebieg tej choroby, gdyż więcej »

Wszystkie w tym dziale »

Prof. Mirosław Dziuk: Medycyna nuklearna nieodzownaw optymalnej diagnostyce kardiologicznej

Badania scyntygraficzne, SPECT i PET bywają w diagnostyce kardiologicznej komplementarne dla tradycyjnych procedur, ale nierzadko są niezbędne i niezastępowalne innymi technikami - pozwalają na uzyskanie unikalnej diagnostycznie informacji, niedostępnej dzięki innym badaniom. Najważniejsze procedury i kierunki wykorzystania technik medycyny nuklearnej w kardiologii omawia prof. dr hab. n. med. Mirosław Dziuk, kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej Wojskowego Instytutu Medycznego CSK MON, ekspert UNSCEAR - Komitetu Naukowego ds. Efektów Promieniowania Jądrowego przy ONZ... więcej »

Obturacyjny bezdech senny – czynnik ryzyka i modyfikator efektów leczenia migotania przedsionków

Obturacyjny bezdech senny (OBS) jest uznanym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych i jest najczęściej występującym rodzajem zaburzeń oddychania w trakcie snu. Częstość występowania OBS w populacji pacjentów z migotaniem przedsionków (AF) szacuje się na 21%–74%. Jednocześnie częstość występowania nocnego migotania przedsionków u pacjentów z obturacyjnym bezdechem sennym jest wyższa niż w populacji ogólnej (3%–5% w porównaniu do 0,4%–1%). więcej »

Kardiomiopatie: serce w przebudowie

Kardiomiopatie to grupa zróżnicowanych schorzeń, dla których wspólnym mianownikiem jest patologiczna przebudowa mięśnia sercowego prowadząca do jego dysfunkcji. Dlaczego serce się rozszerza, czy to schorzenia dziedziczne i jakie są możliwości leczenia, mówi dr hab. n. med. Ewa Jędrzejczyk-Patej z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. więcej »

Kardiolog. Serce na prąd

Jak i dlaczego w ludzkim sercu tworzy się prąd? Czym jest badanie EKG i kiedy się je wykonuje? Odpowiada prof. Maciej Sterliński, członek Zarządu Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. więcej »

Z wszczepionym urządzeniem można normalnie żyć

Pacjent z wszczepionym urządzeniem kardiologicznym może i powinien żyć jak najbardziej swobodnie. Jednocześnie warto pamiętać o zwiększonym ryzyku, związanym z niektórymi czynnościami. O trzech rodzajach potencjalnych zagrożeń związanych z wykonaniem tatuażu lub piercingiem mówi prof. Marcin Grabowski, kierownik Oddziału Elektrokardiologii I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspert elektroterapii Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. więcej »

Wszystkie w tym dziale »

Przebarwienia skóry – czym są i jak z nimi walczyć?

Przebarwienia to różnej wielkości plamy o ciemnym zabarwieniu. Pojawiają się najczęściej na twarzy, dłoniach i dekolcie. Stanowią nieestetyczny defekt kosmetyczny, jednak dzięki zabiegom kosmetologii estetycznej sposoby na ich pozbycie się są coraz skuteczniejsze. więcej »

Skóra alergiczna. Skóra tłusta. Skóra sucha

Skóra alergiczna to znak czasów, w jakich żyjemy: wpływu czynników cywilizacyjnych, zanieczyszczenia środowiska oraz rosnącej ilości osób wykazujących objawy alergii. Skłonność do takiej cery jest uwarunkowana genetycznie lub też skóra może nabyć podobnych cech i reakcji poprzez np. ekspozycję na słońce, zmieniające się temperatury, przebywanie w klimatyzowanych, suchych pomieszczeniach. Choć problem wrażliwości cery i alergii często łączy się ze sobą, nie zawsze jest to regułą. więcej »

Zatokowy stan alarmowy

Katar, zatkany nos i ból głowy – winę za takie objawy zwykle zrzucamy na przeziębienie. Jeśli jednak te symptomy utrzymują się przez dłuższy czas lub często nawracają, warto wybrać się do laryngologa. Wszystko wskazuje bowiem na to, że możemy cierpieć na zapalenie zatok. Szacuje się, że z tą dolegliwością zmaga się nawet co trzeci Polak. więcej »

Zaburzenia czynności tarczycy a zabiegi estetyczne

Jak pokazują badania, u nawet blisko 7 proc. społeczeństwa diagnozuje się problemy z czynnością tarczycy. Często pierwszym niepokojącym objawem jest kondycja skóry, włosów i paznokci. Okazuje się jednak, że wysuszenie lub nadmierna produkcja sebum, zmiana kolorytu, kruchość czy łamliwość nie zawsze kierują pacjenta w stronę problemów z tym niewielkim gruczołem. Pacjentki rozwiązania często poszukują w gabinetach kosmetycznych, co wiąże się z niemałym ryzykiem. Należy bowiem podkreślić, że choroby tarczycy stanowią względne przeciwwskazanie do wykonania niektórych zabiegów estetycznych, a efekty innych mogą być nieco inne niż zamierzone. więcej »

Poprawiamy niedoskonałości natury - korekta wyglądu powiek

O sposobie postrzegania nas przez innych, często decyduje wygląd naszej twarzy. Młode, świeże i pełne życia spojrzenie, kojarzone jest bowiem z witalnością, aktywnością i dobrą formą ogólną. Na taki obraz największy wpływ ma wygląd naszych powiek - nic więc dziwnego, że jest to zwykle pierwszy element twarzy poprawiany w gabinetach chirurgii plastycznej. więcej »

Ładny, zgrabny, idealny... Chirurgia plastyczna nosa

Na poddanie się operacji korekcji nosa można zdecydować się z różnych powodów. Należą do nich pojawiające się co jakiś czas bóle głowy, oczy łzawiące z nieznanych przyczyn, jednostronne lub obustronne zatykanie i wynikające z tego zaburzenia snu lub niezadowolenie z wyglądu nosa. Wygląd ten istotnie wpływa przecież na nasze samopoczucie, a wymienione objawy sugerować mogą skrzywioną przegrodę nosową. więcej »

Przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych

Na przewlekłą niewydolność żylną kończyn (PNŻ) choruje 5-15% osób dorosłych, natomiast 10-15% ma żylaki z grupy 25-50%, u których stwierdza się jakiekolwiek schorzenia żylne, niezależnie od rodzaju i stopnia zaawansowania choroby żylakowej. W społeczeństwach rozwiniętych zwraca się coraz większą uwagę na jakość życia. Przewlekła niewydolność żylna stanowi, więc poważny problem społeczny socjalny i ekonomiczny. więcej »

Flebolog. Naczynia żylne a ciąża

Pomimo najlepszej pielęgnacji ze strony kobiety i troskliwej opieki medycznej, ciąża niesie ze sobą duże ryzyko ujawnienia się żylaków kończyn dolnych oraz powstania powikłań pod postacią zakrzepów. więcej »

Nowotwory krwi - najważniejsze informacje

Szacuje się, że na świecie co pół minuty diagnozowany jest nowotwór krwi. W Polsce na nowotwory krwi choruje ponad 100 tys. osób, a każdego roku diagnozowanych jest 6000 nowych przypadków. Do niedawna uważano, że nowotwory krwi dotykały osób starszych, po 60. roku życia. Niestety, coraz częściej są one diagnozowane u osób w wieku 20-40 lat, a nawet u dzieci. więcej »

Pacjent onkologiczny w obliczu pandemii koronawirusa

Choroba nowotworowa należy do tych schorzeń, w trakcie których dochodzi do zaburzeń odporności. Z tego powodu pacjenci onkologiczni w czasie pandemii w sposób szczególny powinni być ostrożni, unikać czynników ryzyka zakażenia koronawirusem, ale także dbać o prawidłowy stan odżywienia, gdyż niedożywienie może przyczyniać się do spadku odporności. więcej »

Chirurgia cytoredukcyjna i dootrzewnowa chemioterapia perfuzyjna w hipertermii w leczeniu nowotworów otrzewnej

Liczne nowotwory przewodu pokarmowego, a także nowotwory żeńskiego narządu rodnego, mają potencjalne możliwości rozsiewu do jamy otrzewnej. Sytuacja ta jest często związana z progresją choroby i niekorzystnym rokowaniem. Obecność przerzutów do otrzewnej nowotworów przewodu pokarmowego uważa się zazwyczaj za stan fazy terminalnej choroby nowotworowej i często decyzja onkologa odnośnie leczenia sprowadza się jedynie do postępowania objawowego. Zastosowanie chemioterapii systemowej nie przynosi spodziewanych korzystnych efektów leczniczych... więcej »

Chłoniaki - rozpoznanie i leczenie

Chłoniaki (łac. Lymphoma) to grupa nowotworów układu chłonnego (limfatycznego), na które zachorować mogą osoby w każdym wieku. Wszystkie chłoniaki są nowotworami złośliwymi, jednak wyróżnia się postaci o mniejszej i większej złośliwości. Przyczyny powstawania chłoniaków wciąż nie są znane, a według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) liczba zachorowań co roku wzrasta o około 4-5%. Na całym świecie żyje ponad milion osób chorych na nowotwory układu chłonnego. Chłoniaki wywodzą się z nieprawidłowo zmienionych limfocytów, czyli komórek układu odpornościowego. Nowotworowe limfocyty mogą być obecne we krwi oraz w szpiku kostnym, z których poprzez naczynia krwionośne mogą przedostać się do każdego miejsca w organizmie – żołądka, nosa, piersi, czy serca. Dlatego też nowotwór układu chłonnego trudno jest szybko i właściwie rozpoznać. więcej »

Guzy neuroendokrynne – utajony, nietypowy nowotwór

Guzy neuroendokrynne (NET) to rzadkie, nietypowe nowotwory występujące w 70% przypadków w układzie pokarmowym[1]. Diagnozowane są u 3-5 osób na 100 000 rocznie[1]. Z uwagi na niespecyficzne objawy (biegunki, zaczerwienienie skóry, bóle brzucha, skurcze mięśni)[2] diagnostyka jest bardzo opóźniona, trwa nawet kilka lat. Często pomimo nawet znacznego zaawansowania choroby istnieje możliwość leczenia hamującego postęp choroby i poprawiającego jakość życia pacjentów. Konieczna jest współpraca między lekarzami różnych specjalizacji, która poprawi diagnostykę i leczenie tej choroby. więcej »

Wszystkie w tym dziale »

Ortopeda. Uszkodzenia łąkotek

Łąkotki odgrywają ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu stawu kolanowego u człowieka. Panuje zgodność, iż naprawa uszkodzeń łąkotek jest postępowaniem z wyboru w sytuacji, gdy rodzaj i rozległość uszkodzenia daje szansę na naprawę i wydolne jej wygojenie. więcej »

Ortopeda. O chorobach kręgosłupa. Choroby kręgosłupa a ciąża i poród

Dyskopatia to choroba krążka międzykręgowego. Synonimy: choroba dyskowa, ból krzyża, rwa kulszowa, ischias, wypuklina jądra miażdżystego, wypadnięcie dysku. więcej »

Ortopeda. Suplementacja w czasie wysiłku fizycznego

Z sytuacją zwiększonego wysiłku fizycznego trwającego kilka dni spotykamy się w amatorskim uprawianiu sportów sezonowych – np. narciarstwie. Jeśli będziemy dobrze przygotowani fizycznie i ogólnorozwojowo, urlop będzie sprawiał nam olbrzymią przyjemność. W sytuacji wysiłku związanego z weekendowym lub urlopowym narciarstwem, przy niedostatecznym przygotowaniu fizycznym, bóle mięśni i ogólne osłabienie może ograniczyć naszą swobodę już po dwóch lub trzech dniach. W pewnym stopniu można pomóc sobie prawidłową dietą i prostym programem suplementacji. więcej »

Schorzenia biodra to najczęściej zwyrodnienie – nie wolno go bagatelizować

Zwyrodnienie to nic innego jak stopniowa destrukcja poszczególnych elementów stawu: chrząstki, warstwy podchrzęstnej kości, torebki stawowej i innych tkanek tworzących cały staw. Chrząstka traci swoje właściwości amortyzujące i zmniejszające tarcie powierzchni stawowych. Na powierzchni głowy kości udowej oraz obrzeżach panewki powstają wyrośla kostne, które dodatkowo ograniczają ruch oraz powodują dalszą przyspieszoną destrukcję stawu. więcej »

Urazy sportowe. Urazy na stoku narciarskim

W przeciwieństwie do letnich wakacji, urlop zimą wiąże się zwykle ze zwiększonym wysiłkiem fizycznym. Z roku na rok coraz więcej osób wyjeżdża w góry, by szusując na nartach aktywnie odpocząć od codzienności. Jednak, by jedyną kolejką, w której przyjdzie nam spędzać czas była ta przy wyciągu, a nie w poczekalni u ortopedy, przed wyjazdem warto zadbać nie tylko o odpowiedni sprzęt, ale także o własną formę fizyczną. więcej »

Wszystkie w tym dziale »

Nerwica lękowa - objawy i rodzaje zaburzeń lękowych

Objawy nerwicy lękowej tworzą zespół różnorodnych dolegliwości, które mogą występować u osób cierpiących na zaburzenia lękowe. Nerwica lękowa to taka grupa zaburzeń psychicznych, które charakteryzują się nadmiernym, nieadekwatnym do sytuacji lękiem. Lęk może przybierać różne formy, a jego objawy mogą być zarówno psychiczne, jak i somatyczne. W niniejszym artykule przedstawimy kompleksowy przewodnik po objawach nerwicy lękowej (zaburzeniach lękowych), omawiając ich przyczyny i objawy nerwicy. więcej »

Terapia online sposobem na poprawę naszej kondycji psychicznej

Terapia online jest niezastąpionym rozwiązaniem dla osób, które wymagają pomocy psychoterapeutycznej, ale z różnych względów nie mogą lub nie chcą z niej skorzystać w tradycyjnym, stacjonarnym formacie. Spróbujmy dowiedzieć się czegoś więcej nie tylko na temat tej coraz popularniejszej dzisiaj formuły spotkań z terapeutą, ale i samych zaburzeń psychicznych, których zagadnienie dla większości społeczeństwa jest w dalszym ciągu owiane aurą niewiedzy. więcej »

Epidemię depresji można zatrzymać

Depresja obok nowotworów, cukrzycy i chorób serca staje się poważnym problemem zdrowotnym w Polsce, podobnie jak w innych krajach wysoko rozwiniętych. Wstyd, obawa przed stygmatyzacją i brak dostępu do profesjonalnej pomocy sprawia, że tradycyjne formy wsparcia przez psychologów i psychoterapeutów okazują się niewystarczające. więcej »

Anhedonia - jeden z kluczowych objawów depresji

Anhedonia (z języka greckiego: an „bez” oraz hedeone – „przyjemność”) - niezdolność do odczuwania przyjemności, utrata zainteresowań, brak motywacji – to jeden z kluczowych objawów depresji. To stan, w którym życie nie ma kolorów, smaku, nie towarzyszą mu chwile radości. Anhedonia zaburza funkcjonowanie społeczne, jest jedną z głównych przyczyn ograniczenia aktywności życiowej człowieka, który jej doświadcza. więcej »

Święta, święta... Cieszyć się czy płakać?

Święta to czas radości i odpoczynku. Zdarza się jednak, że stają się przyczyną niepokoju, nerwowości, a nawet depresji. Z badania miesięcznika Reader’s Digest wynika, że aż 33% Polaków uważa ten czas za bardziej stresujący niż radosny. Jak poradzić sobie z negatywnymi emocjami i nie ulegać przedświątecznej presji? więcej »

Wszystkie w tym dziale »

Hemoroidy. Skuteczne metody leczenia choroby hemoroidalnej

Choroba hemoroidalna (ang. hemorrhoidal disease) jest najczęściej występującym schorzeniem proktologicznym u człowieka. Częstość występowania tego schorzenia zwiększa się wraz z wiekiem i wśród osób powyżej 60 roku życia pacjentów jest już blisko 50-60 % (szczyt zachorowań w wieku 60-80 lat). Problem dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. więcej »

Zaparcia - przyczyny i leczenie

Dolegliwość ta jest jedną z najczęstszych ze strony przewodu pokarmowego i występuje u około 15% osób dorosłych. Można sądzić, że jest to problem cywilizacyjny. Okresowo środki przeczyszczające przyjmuje 35% kobiet i około 15% mężczyzn. Zaparcie to zespół objawów występujących pojedynczo lub razem: mniej niż 3 wypróżnienia na tydzień, stolec o wzmożonej konsystencji, niepełne wypróżnienie, wzmożone i często bolesne parcie. więcej »

Proktolog. Kłykciny kończyste (brodawki skórne) odbytu

Kłykciny kończyste odbytu (łac. condylomata acuminata, brodawki skórne, zwane też brodawkami wenerycznymi lub płciowymi)) spowodowane są zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego z grupy Papilloma virus (ang. human papillomavirus - HPV). Problem dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn w każdym wieku, choć wiąże się głównie z aktywnością seksualną człowieka. więcej »

Problemy proktologiczne w położnictwie

Schorzenia proktologiczne występujące w okresie okołoporodowym u kobiet można wstępnie podzielić na te, które są bezpośrednio związane z urazem w trakcie porodu oraz na choroby o etiologii zapalnej. Choroby związane z uszkodzeniem okołoporodowym to: przetoki odbytowo- i odbytniczo-pochwowe oraz niewydolność mięśni zwieraczy odbytu. Schorzenia proktologiczne o przyczynie zapalnej to najczęściej: szczelina odbytu, zakrzepica brzeżna żył okołoodbytowych, choroba hemoroidalna, ropień w ranie po nacięciu krocza. więcej »

Przetoki. Przetoka okołoodbytnicza

Przetokami (łac. fistula) w medycynie nazywamy kanały, które łączą głębsze narządy bądź tkanki z powierzchnią skóry lub narządy jamiste ze sobą. Z tego powodu przetoki mogą być kanałem zmierzającym od jamy kostnej lub stawowej, od jelit, pęcherzyka żółciowego, od trzustki czy wątroby lub innych narządów wewnętrznych człowieka ku skórze. Mogą to być także połączenia powstałe w konsekwencji stanów zapalnych np. między żołądkiem i poprzecznicą. więcej »

Wszystkie w tym dziale »

W harmonii z kobiecym ciałem - jak dostarczyć swojej partnerce maksimum rozkoszy?

Zrozumienie i docenianie kobiecego ciała to klucz do głębokiej i satysfakcjonującej intymności. Dla wielu par, eksploracja seksualnych przyjemności jest ważnym elementem związku, a zrozumienie, jak dostarczyć swojej partnerce maksimum rozkoszy, może znacząco wzmocnić ich relację. W tym artykule przedstawiamy praktyczne wskazówki i techniki, które pomogą mężczyznom lepiej zrozumieć potrzeby swoich partnerek. więcej »

Poradnik dla rodziców: Jak rozmawiać o seksie i antykoncepcji?

Po wakacjach młodzi ludzie częściej niż zwykle zgłaszają się do gabinetów specjalistów z pytaniami o antykoncepcję, głównie o tabletkę po stosunku, oraz z problemami takimi jak zakażenia czy nieplanowana ciąża. Wzrasta też niepokój rodziców, którzy nie zawsze wiedzą jak rozmawiać o seksualności, jest to temat dla nich zbyt wstydliwy albo natrafiają na duży opór przy takiej rozmowie ze strony dziecka. Czy jest dobry moment na rozmowę z dzieckiem o seksie, intymności i antykoncepcji? Jak rozmawiać na takie tematy i co powinno nas zaniepokoić w zachowaniu nastolatka po powrocie z wakacji? więcej »

Przedwczesny wytrysk

Przedwczesny wytrysk (PW) jest najczęstszym zaburzeniem funkcji seksualnych u mężczyzn poniżej 60. roku życia. Jednakże jest to jedna z najrzadziej diagnozowanych i leczonych męskich dolegliwości. Co 5. mężczyzna skarży się na PW. W Polsce może to być około 4 milionów osób. Jest to problem medyczny, który może być powodowany przez różne czynniki. Na przedwczesny wytrysk składają się trzy elementy: krótki czas do wytrysku, brak lub niewielka kontrola nad wytryskiem oraz odczuwana frustracja i stres. więcej »

Udane życie seksualne po zawale

Jednym z elementów determinujących jakość życia jest udane życie seksualne. Ta sfera odgrywa znaczącą rolę, i to w różnorodnych aspektach funkcjonowania człowieka. Psychiczne pożądanie kontaktów seksualnych i fizyczna możliwość ich spełnienia dają podstawy do budowania poczucia wartości, godności i oceny samego siebie w roli partnera życiowego i seksualnego. więcej »

Jak nie zakazić się wirusem HIV?

Dzisiejsza medycyna nie zna skutecznego leku, pozwalającego na całkowitą eliminacje wirusa z organizmu. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, polegająca na unikaniu sytuacji, w których będzie możliwe przeniesienie wirusa, a także określonych procedurach bezpieczeństwa i stosowaniu odpowiednich narzędzi, chroniących przed zakażeniem. więcej »

Wszystkie w tym dziale »

Stomatolog – lekarz nie tylko od zębów

Nowotwory, cukrzyca, choroby serca – czym jest bolący ząb czy ukruszona plomba w konfrontacji z tymi „naprawdę” poważnymi dolegliwościami? Bagatelizujemy stan naszych zębów, uważając że to problem przede wszystkim estetyczny. To błąd! Zobaczcie, do czego może doprowadzić zaniedbanie jamy ustnej. więcej »

Leczenie kanałowe już nie boli

Ciężko jest spotkać osobę, która by miała nazbyt miłe wspomnienia z wizyty u dentysty. Mało komu nagląca potrzeba leczenia zębów kojarzy się przyjemnie. Tym, co zdaje się wywoływać największy strach jest chyba konieczność podjęcia leczenia kanałowego. Jak się okazuje, teraz może się to zmienić. więcej »

Stomatologiczne archiwum X. Zdjęcie rentgenowskie uzębienia

W 1895 roku w listopadzie, niemiecki naukowiec Wilhelm Röntgen rozpoczął badania nad promieniami X. Jeszcze w tym samym roku wykonał pierwsze w historii zdjęcie rentgenowskie ręki swojej żony. Dziś, dokładnie 117 lat po tym wydarzeniu, wciąż korzystamy z dobrodziejstw jego odkrycia. więcej »

Dziecko w gabinecie dentysty. Mleczaki na serio

Dziecko u dentysty to widok rzadko spotykany. Niestety, nie oznacza to wcale, że dzieci nie mają problemów stomatologicznych. Z raportu Ministerstwa Zdrowia wynika, że na próchnicę choruje 86,9% maluchów. Jak sprawić, żeby uśmiech naszej pociechy był nie tylko uroczy, ale i zdrowy? więcej »

Kamienie nerkowe – kiedy potrzebna jest operacja?

Kamienie w nerkach to dość powszechne schorzenie, które swoimi objawami może skutecznie utrudniać codzienną aktywność. Pojawiający się przenikliwy ból potrafi unieruchomić pacjenta na wiele godzin, a uśmierzyć go można zwykle dopiero za pomocą silnych leków przeciwbólowych. W jaki sposób powstają kamienie nerkowe i czy można ich uniknąć? więcej »

Rak prostaty - objawy kliniczne, diagnostyka, leczenie

Wyróżnikiem raka prostaty jest jego zależność od męskich hormonów płciowych – androgenów, a głównie od testosteronu wytwarzanego przez jądra. Paradoksem jest, że zarówno dla prawidłowej funkcji fizjologicznej gruczołu krokowego, jak i jego chorobliwego rozrostu zagrażającego rakiem – konieczna jest obecność wspomnianego testosteronu. Nadmiar testosteronu we krwi zagraża rakiem prostaty. Równowaga androgenowa stercza warunkowana jest wytwarzaniem optymalnej fizjologicznie ilości testosteronu w jądrach. Decyduje o tym sprawność ośrodka kontrolującego oś podwzgórze-przysadka-jądra. Zaburzenie tej kontroli i nadprodukcja testosteronu zagraża rozrostem stercza i rakiem. Świadczy o tym fakt, że rak prostaty nie występuje u mężczyzn, u których przed pokwitaniem usunięto jądra wytwarzające testosteron. więcej »

Nerki. Czynność nerek. Regulacja czynności wydzielniczej nerek

Nerki są bardzo dobrze ukrwione i wahania ciśnienia tętniczego krwi lub/i ilości krwi krążącej są bardzo istotne dla ich prawidłowego działania. Są dla układu krążenia „czujnikiem sprawności”. Dlatego produkowane w nerkach substancje mają istotny wpływ na ilość, jakość i ciśnienie krwi. Niedokrwienie, obniżenie ciśnienia cząstkowego tlenu (zmniejszenie ilości tlenu w krwi) powoduje wydzielanie substancji przeciwdziałających temu zjawisku. więcej »

Nerki. Budowa anatomiczna nerek - położenie nerek.

Najczęstszym przypadkiem nieprawidłowości anatomicznej nerek jest ich przemieszczenie; tzw. nerka wędrująca. W chorobach wyniszczających, w przypadku zaniku torebki tłuszczowej, osłabieniu tkanki łącznej, nerka może opadać aż do miednicy mniejszej... więcej »

Drogi odprowadzające mocz. Moczowody i pęcherz moczowy

Mocz jest wytwarzany w nerkach w procesie ciągłym. Na końcu drogi (przez warstwy miąższu) pozostaje produkt ostateczny, o niezmienialnym dalej składzie. Mocz spływa z ujścia cewki zbiorczej, znajdującego się na szczycie piramidy nerkowej, do kielichów mniejszych, i dalej, poprzez kielichy większe, do miedniczki nerkowej. Stąd, drogą moczowodów, transportowany jest do pęcherza moczowego. więcej »

Wszystkie w tym dziale »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe