O hipotermii i odmrożeniach, czyli wpływ łączności satelitarnej i ciepłych kalesonów na jakość zimowych wędrówek po górach
Połowa stycznia przyniosła nam ocieplenie a z nim odwilż. A przecież zima to śniegu masa i mrozy siarczyste, zabawy na śniegu, sporty zimowe. Ba! Ferie w szkołach! Gdy mróz trzyma tęga zima. Nos sinieje. Stopy marzną. Pupa... No już dobrze, dobrze... Felieton będzie o hipotermii i odmrożeniach. Prawdopodobnie długi. Niestety. więcej »
Choroby migdałków. Migdałek gardłowy i migdałki podniebienne
Choroby migdałków są utrapieniem wieku dziecięcego. Żadnych lodów, do picia tylko letnia herbatka, nie wolno wchodzić do wody - bo za zimna... Albo angina, albo przerośnięty trzeci migdał (albo i jedno, i drugie), a na dodatek zapalenie ucha. więcej »
Zaparcia w natarciu, czyli ważne są śliwki, a reszta to... pestka
Zaparcia są poważnym problemem dotykającym dużej grupy ludzi, a środki przeczyszczające znajdują się wśród najczęściej kupowanych bez recepty leków. A ponieważ leki te często są reklamowane jako preparaty ułatwiające trawienie, lub jako nieszkodliwe, ziołowe środki odchudzające, warto temu tematowi poświęcić chwilę uwagi. więcej »
Hemoroidy (guzki krwawnicze), żylaki odbytu, choroba hemoroidalna - problem bolesny i... wstydliwy
Nasz obecny tryb życia i jadłospis nie do końca zostały uzgodnione z naturą. W efekcie dotykają nas problemy, których łatwo moglibyśmy uniknąć. Takim bolesnym a wstydliwym problemem są żylaki odbytu, popularnie nazywane hemoroidami. więcej »
Pękające pięty i nadmierne ich rogowacenie
Jak zlikwidować przyczyny (nie skutki!) pękających pięt i nadmiernego ich rogowacenia u młodego, szczupłego, zdrowego mężczyzny? Droga Pani! Nie mam dobrych wiadomości. Pękające pięty są dolegliwością, której przyczyny można zlikwidować - należy usuwać skutki! więcej »
O piętach. Miażdżyca niedokrwienna kończyn
U osób z miażdżycą niedokrwienną kończyn (czyli AO) bardzo istotna jest pielęgnacja stóp, sposób usuwania paznokci i zgrubiałej skóry. Ostrożnie należy pielęgnować stopy w domu, a szczególnie ostrożnie w gabinecie kosmetycznym. Warto pytać znajomych o ocenę gabinetu, czy kosmetyczka używa tzw. borków (tak), czy też żyletki (zdecydowanie nie), czy są ręczniki jednorazowego użytku, gdzie trafiają używane pilniki itp. Warto wybrać gabinet specjalizujący się w kosmetyce medycznej. więcej »
O urodzie łydki męskiej. Miażdżyca zarostowa tętnic
Tak jak żylaki są przeważnie, choć nie wyłącznie, damskim problemem, tak miażdżyca zarostowa tętnic (arteriosclerosis obliterans - od tej łacińskiej nazwy pochodzi często stosowany skrót AO) jest głównie chorobą mężczyzn. Jej przyczyną jest zamykanie tętnic kończyn dolnych przez blaszki miażdżycowe. więcej »
Żylaki, czyli o urodzie łydki damskiej. Żylaki kończyn dolnych.
Niegdyś jej widok był obrazą dla moralności i skandalem. Dzisiaj chętnie pokazujemy nogi, staramy się, aby ciało było zadbane i ładnie ukształtowane. A tu problem! Damską łydkę często szpecą fioletowe rozszerzone żyły. Żadne ćwiczenia ani masaże nie pomagają i na łydce, a czasami i wyżej, wiją się brzydkie, nierówne, sine pręgi. więcej »
Zioła, syropy, tabletki. Grypa to nie żarty
I stało się! Prychamy i kichamy. Nos zatkany, oczy łzawią, boli nas głowa. Czujemy się zmęczeni, nogi "jakby cudze". I na dodatek znajomi nas unikają. S k a r a n i e ! Co chwilę mierzymy temperaturę bo... Hm. Może do lekarza? No, nie zaszkodzi, bo grypa to nie żarty. więcej »
Gdy łapie nas katar - gryporady
Gdy nasi znajomi zaczynają prychać i kichać, warto odłożyć towarzyskie spotkania na później. Nawet, jeśli wcześniej zaszczepiliśmy się na grypę! Zamiast do kina lepiej pójść na spacer. Oczywiście w ubraniu odpowiednim do pogody, bo czas hartowania organizmu już minął, teraz jest czas ochrony! Z ziołowej apteki można wybrać sporo preparatów pomocnych w tym okresie. Często stosowane w początkach choroby są kwiat i owoc bzu czarnego, kwiat lipy, sok z malin. Tę listę należy uzupełnić. więcej »