Gdy łamie nas grypa? Lipa
Ale lipa! Tak mówimy, gdy coś nie jest warte swej ceny. Ale na pewno nie powiemy tak, gdy łapie nas grypa, a my ratujemy się aromatycznym, złocistym naparem z kwiatu lipy. Do lipowej herbatki dołączają inne cenne rośliny: a to wierzba, a to bez czarny - o nich będzie ten felieton. więcej »
Wierzba. Opłakane zdrowie
Myślę „wierzba” i widzę zieloną równinę poprzecinaną pasami drzew: grubych, spękanych pni zwieńczonych pióropuszem witek. Taki mazowiecki „smutek tropików” - hektary marnych, często podmokłych i marnych gleb, obsadzone wierzbami polne drogi i miedze. A to tylko jedna z postaci rodziny wierzbowatych. Jest w niej i krzew o sterczących do góry gałęziach, i krzewinka pełzająca przy ziemi, i nasza wierzba przydrożna... więcej »
Róże, maki i bławatki. Ale ładne! Róża
Z moich wcześniejszych felietonów mogli Państwo wywnioskować, że ogródek zielarza to skupisko chwastów i rozwichrzonych krzaczorów. A do tego zioła przyprawowe, które można kupić w supermarkecie. W tym felietonie będę chciała przedstawić Państwu kilka roślin o wyjątkowych walorach ozdobnych, będących jednocześnie cennymi roślinami zielarskimi. A więc... Ale śliczne kwiatki! Róże, maki i bławatki. Jak w piosence dla maluchów. Coś w tym jest. więcej »
Konwalia. Zdradliwy urok...
Jest to odporna, wieloletnia roślina rozwijająca się z podziemnych kłączy. Wiosną jej ozdobą są kuliste, białe kwiaty zawieszone na cienkich, łukowatych łodygach. Owocem jest spora, czerwona jagoda, która również ma walory zdobnicze. A do tego, w przeciwieństwie do innych szybko zamierających wiosennych roślin ozdobnych, konwalia pozostaje na grządce dłużej, a jej sztywne, owalne, zaostrzone liście gęsto porastają glebę aż do jesieni. Kwitnąca łodyżka konwalii jest symbolem Finlandii. więcej »
Pokrzywa. Oj, będzie swędziało...
Pokrzywa to inne, utrapione zielsko. O ile jednak perz najchętniej rośnie wszędzie, o tyle pokrzywa woli stanowiska żyzne i wilgotne. Chętnie porasta zapuszczone ogrody, pryzmy kompostowe; nad łąkowymi strumieniami tworzy prawdziwe zarośla, wysokie nawet na półtora metra. więcej »
Perz, pokrzywa i mlecz. Chwasty? Mlecz, czyli mniszek lekarski
Dmuchawiec, ulubiona wiosenna zabawka dzieci. Puszyste nasionka tego popularnego chwastu rozsiewa wiatr i dzieciaki! Niestety, również na moim trawniku. Książki ogrodnicze nie podają, jak hodować dmuchawce, choć trawnik kwitnących mleczy to śliczny widok (niestety, tylko przez chwilę), za to pełne są porad, jak się go pozbyć. Niestety, jest to równie trudne jak w przypadku perzu. Mimo pewnej, hmm... nachalności, Mniszek dwojga nazwisk - p.v. Lekarski s.v. Pospolity, to bardzo zasłużone ziele lecznicze. więcej »
Perz znają wszyscy.
Chwasty, utrapienie ogrodnika. Chwasty, czyli trzy taczki wyrwanego zielska. Chwasty, rośliny które wyrastają zamiast kwiatków. Nie lubimy chwastów. A szkoda. Niektóre bardzo są nam pomocne w zdobywaniu zdrowia. W tym felietonie będzie o najpopularniejszych - perzu, pokrzywie i mleczu. więcej »
Bez czarny. Czarny? Bez wdzięku?
Nie byłam dotychczas entuzjastką tej rośliny, zawsze kojarzyła mi się z nieporządnymi krzaczorami zasiedlającymi nieużytki i rumowiska, często z połamanymi gałęziami, z krzywym pniem, bez wdzięku. Do tego kwiatostany bzu chętnie kolonizują mszyce, a to już prawdziwe paskudztwo. Aż spotkałam odmianę ogrodową o lekkich, pierzastych, żółtozielonych liściach i zachwyciłam się nią. więcej »
Leczenie ziołami. Fitoterapia
Zioła towarzyszą nam „od zawsze”. Ich lecznicze i magiczne (a czasem leczniczo-magiczne) działanie wspierało wysiłki pierwszych lekarzy i uzdrowicieli. Niektóre z ziół swą niezwykłą moc zawdzięczały głębokiemu przekonaniu, że taką moc posiadają. więcej »