Raka piersi nie da się opatentować
Nowojorski sąd orzekł że dwa patenty dotyczące genów odpowiedzialnych za raka piersi ( BRCA1 i BRCA2) są nieważne - informuje "New Scientist". więcej »
Europa chwali Polskę za walkę z grypą A/H1N1
Polska słusznie nie zakupiła szczepionek przeciwko grypie A/H1N1, nie ulegając w tej kwestii presji firm farmaceutycznych - podkreślili członkowie Komisji ds. Społecznych, Zdrowia i Rodziny Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (ZPRE). więcej »
Irackie dzieci niższe przez wojnę
Dzieci urodzone w prowincjach Iraku najbardziej dotkniętych przez wojnę są niższe od rówieśników ze spokojniejszych części kraju. więcej »
Naukowcy określili 11 pytań na następną dekadę
Amerykańscy naukowcy z Narodowej Akademii Nauk ustalili jedenaście pytań, które nadadzą kierunek badaniom na najbliższe dziesięciolecie - podaje Akademia w komunikacie prasowym. więcej »
Zmniejszono liczbę stref czasowych na terytorium Rosji
Począwszy od 28 marca w Rosji obowiązuje dziewięć stref czasowych, zamiast dotychczasowych 11. Zmiana ta ma usprawnić zarządzanie krajem i wspomóc gospodarkę. więcej »
Jedna trzecia palaczy papierosów mieszka w Chinach
Jedna trzecia palaczy papierosów na świecie mieszka w Chinach - informuje pismo naukowe "Lancet", dodając, że do 2025 roku tytoń będzie powodem śmierci 2 mln osób w tym kraju rocznie. więcej »
W "Godzinie dla Ziemi" zgasły światła
Od Australii poprzez Hongkong i Japonię po Europę i Amerykę w sobotę na znak poparcia dla walki z ociepleniem klimatu o godzinie 20.30 czasu lokalnego zgasły światła wielkich budowli w ramach kampanii "Godzina dla Ziemi". Wyłączono nawet światła stacji naukowej na Antarktyce. więcej »
Epidemia cukrzycy w Chinach
Chiny stanęły w obliczu epidemii cukrzycy, na którą choruje już ok. 10 proc. dorosłych obywateli kraju, czyli ok. 92 mln ludzi, a ponad 15 proc. jest nią zagrożonych - podał prestiżowy amerykański periodyk medyczny "New England Journal of Medicine". więcej »
Denga atakuje Amerykę Łacińską
Denga, czyli potencjalnie śmiertelna wirusowa choroba tropikalna przenoszona przez komary, pojawiła się w Ameryce Łacińskiej w tym roku wcześniej niż zazwyczaj i do tego ze wzmożoną siłą. więcej »
Rewolucyjna operacja w Londynie
Międzynarodowa grupa naukowców przeprowadziła w londyńskim szpitalu Great Ormon - Street Hospital rewolucyjną operację przeszczepienia 9-letniemu chłopcu własnych komórek macierzystych, z których wewnątrz jego organizmu powinna wyrosnąć nowa tchawica. więcej »
ONZ: więcej ludzi umiera z powodu brudnej wody niż wojen
Każdego roku więcej ludzi umiera z powodu zanieczyszczonej wody niż w wyniku różnego rodzaju przemocy, w tym wojen - głosi raport ONZ o wodzie pitnej. więcej »
Czesi i Polacy produkują mniej śmieci, ale trafiają one na wysypiska
Statystyczny Czech i Polak produkuje znacznie mniej śmieci od przeciętnego Europejczyka, ale w zdecydowanej większości lądują one na wysypiskach, zamiast podlegać recyklingowi czy spaleniu, jak w innych krajach UE - podał Eurostat. więcej »
W.Brytania. Pieniądze dają szczęście, gdy znajomi zarabiają mniej
Rosnący poziom zarobków czyni ludzi szczęśliwymi tylko wówczas, gdy mają poczucie, że przez to powodzi się im lepiej niż znajomym, przyjaciołom, sąsiadom, a wyższe dochody podnoszą ich status społeczny - podaje Press Association. więcej »
WHO: maleje skuteczność leczenia gruźlicy w regionie europejskim
Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że maleje skuteczność leczenia nowych przypadków gruźlicy w Europie i krajach poradzieckich. W najnowszym raporcie WHO podaje, że w regionie europejskim w 2008 r. na gruźlicę chorowało 460 tys. ludzi. więcej »
Polska upomniana za brak przepisów o równouprawnieniu w pracy
Komisja Europejska wysłała Polsce ostatnie, przed pozwaniem do Trybunału w Luksemburgu, upomnienie w sprawie opóźnień we wdrożeniu uniijnej dyrektywy dotyczącej równouprawnienia kobiet i mężczyzn w miejscu pracy. więcej »