Kleje etykietek mogą zatruwać żywność
Związki chemiczne wykorzystywane do przyklejania etykietek na opakowaniach produktów spożywczych mogą przenikać przez materiał, z którego wyprodukowano opakowanie. Najnowsze badania wskazują, iż część substancji chemicznych (w tym również toksycznych) zawartych w klejach bez problemów wnika do żywności, donosi "Journal of Materials Chemistry". więcej »
Parlament Rwandy silnie sfeminizowany z powodu ludobójstwa
Składający się w ponad połowie z kobiet parlament Rwandy jest najbardziej sfeminizowany na świecie. Nie wynika to jednak ze szczególnego przywiązania tamtejszych wyborców do zasady równości płci. Kobiety zdominowały politykę, ponieważ po ludobójstwie w 1994 r. zabrakło mężczyzn - wyjaśnia ekspert z Uniwersytetu Goteborga. O jego badaniach informuje uczelnia. więcej »
Szansa na skuteczniejsze leczenie depresji
Receptor serotoniny 5HT1a powinien stać się celem terapii lęku i depresji - przekonują naukowcy z USA na łamach pisma "Proceedings of the National Academy of Sciences". Ich odkrycie otwiera drzwi do opracowania lepszego sposobu leczenia depresji i lęku, bez uciążliwych skutków ubocznych. więcej »
Brytyjczycy o wygląd dbają przede wszystkim w poniedziałki
Zarówno kobiety jak i mężczyźni w Wielkiej Brytanii z każdym dniem tygodnia poświęcają coraz mniej czasu na wyszykowanie się do pracy - wynika z badania sieci handlowej Debenhams. więcej »
Palenie dozwolone w co drugim polskim domu
W co drugim polskim domu można palić papierosy, podczas gdy średnio w UE - w co trzecim. Polacy częściej palą też w miejscu pracy. Polski palacz pali tyle co przeciętny Europejczyk, za to częściej próbuje rzucić palenie - wynika z najnowszego Eurobarometru. więcej »
KE marzy się Europa wolna od dymu tytoniowego w 2012 roku
KE popiera ideę Europy wolnej od dymu tytoniowego w 2012 roku, ale - jak przyznał komisarz ds. zdrowia John Dali - może tylko zachęcać rządy do wprowadzenia całkowitego zakazu palenia w miejscach publicznych i pracy, na co zdecydowały się do tej pory 3 kraje. więcej »
Homoseksualiści powinni mieć możliwość oddania krwi
Czas, by zmienić przepisy zakazujące oddawania krwi wszystkim mężczyznom, którzy uprawiali seks z innymi mężczyznami - mówią naukowcy zajmujący się badaniami nad AIDS. Ich argumenty zostały opublikowane w "Canadian Medical Association Journal". więcej »
Seks jest OK, ale książka lub TV lepsze?
Amerykanki są na ogół zadowolone ze swojego życia seksualnego, ale większość woli raczej inne zajęcia - to wynik sondażu przeprowadzonego przez magazyn "iVillage". więcej »
UNICEF o śmiertelności kobiet w związku z komplikacjami okołoporodowymi
Jedna kobieta na świecie umiera co minutę z powodu komplikacji okołoporodowych. Około 99 proc. przypadków zgonów na skutek ciąży i jej powikłań zdarza się w krajach rozwijających się - przypomina UNICEF. więcej »
W 2040 roku Chiny będą miały 1,47 mld mieszkańców
W 2040 roku - według prognoz - liczba mieszkańców Chin wyniesie 1,47 miliarda, a następnie po 10 latach zmniejszy się do 1,45 mld - informuje agencja Xinhua. więcej »
Pieniądze szczęścia nie dają, ale pomagają
Choć nie da się kupić szczęścia, pieniądze pomagają. Jedna trzecia Amerykanów uważa się za ludzi szczęśliwych. Deklaruje tak 28 proc. osób z dochodem rocznym w wysokości 35 tys. dolarów i 38 procent ludzi zarabiających 75 i więcej tys. dolarów. więcej »
Brytyjskie dzieci nie znają drogi do domu
Wiele dzieci w Wielkiej Brytanii nie zna okolicy, w której mieszka, bo nie chodzi do szkoły na piechotę. Tak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród ponad 2 tys. uczniów brytyjskich szkół podstawowych. więcej »
Wzrosła liczba kubańskich stulatków
Stuletnich i starszych Kubańczyków jest już 1541, o 53 więcej niż dwa lata temu - takie są uaktualnione oficjalne dane, opublikowane przez komunistyczny dziennik kubański "Granma". więcej »
Kanada przyciąga wybitnych naukowców-specjalistów
Rząd Kanady wyasygnował 200 milionów dolarów na kampanię mającą na celu przyciągnięcie z zagranicy wybitnych naukowców-specjalistów z różnych dziedzin dla stymulowania procesu innowacyjnego. więcej »
Lekarze: Co 4 Europejczyk cierpi z powodu bólu przewlekłego
Z badań ostatnich lat wynika, że około 25 proc. Europejczyków cierpi z powodu bólu przewlekłego. Tylko u połowy z nich udaje się go złagodzić w dostatecznym stopniu - mówili lekarze na warsztatach dziennikarskich dotyczących bólu, które odbywały się w Akwizgranie w dniach 18-19 maja. więcej »