Skanowanie mózgu i sprawdzanie pamięci najlepsze w diagnozowaniu choroby Alzheimer'a
Testy pamięci i pozytonowa tomografia emisyjna mózgu pozwalają najbardziej dokładnie ocenić ryzyko zachorowania na alzheimera u osób z problemami poznawczymi - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Neurology". więcej »
Brokuły i brukselka pomogą w walce z rakiem
Substancja o nazwie indolo-3-karbinol (I3C) dostarczana naszemu organizmowi podczas jedzenia brokułów i brukselki blokuje proliferację komórek nowotworowych dzięki usuwaniu z nich białka niezbędnego do podziałów komórek raka - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Cancer Prevention Research". więcej »
Badanie krwi pomoże w przyszłości wykryć zespół Downa u płodu
Holenderscy naukowcy są już bardzo blisko opracowania badania krwi, które zastąpi bardziej inwazyjne metody diagnozowania zespołu Downa podczas ciąży. O swoich postępach badacze poinformowali na konferencji Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE). więcej »
Kwantowe efekty w naszym DNA
Uczeni z National University of Singapore uważają, że kwantowe splątanie jest zasadniczym zjawiskiem, utrzymującym strukturę DNA, czyli wszystkich genów w naszych komórkach - informuje "Technology Review". więcej »
Trzy „Z” dla nanoterapii nowotworów
Znaleźć, zobaczyć i zniszczyć. Taki cel mają nowo opracowane nanocząstki krzemionki, których powierzchnia została zmodyfikowana specyficznie funkcjonującymi związkami chemicznymi. Odpowiednio zaprojektowane drobinki krzemionki o średnicy około 100 nanometrów ze skutecznością niemal 90 procentową zabijają komórki rakowe - donosi "Journal of Materials Chemistry". więcej »
Ewolucja snów
Umysł podczas snu być może nie jest najlepszym narzędziem dla krytycznego myślenia, jednak, jak twierdzą naukowcy, ludzie w stanie spoczynku mogą rozwiązywać swoje problemy. Celem snu może być próba odnalezienia rozwiązania dręczącej nas na jawie łamigłówki. więcej »
Karmisz - nie pal, nie pij, nie zażywaj narkotyków
Matki karmiące piersią powinny unikać palenia papierosów, ograniczyć spożycie kawy i kofeiny oraz leków, czy narkotyków. Wszystkie te substancje przedostają się z mlekiem matki do organizmu niemowlęcia, wywołując negatywne efekty zdrowotne lub uzależniając - informuje "Science Daily". więcej »
Amerykanki coraz rzadziej decydują się na potomstwo
Prawie 20 proc. Amerykanek po 40. roku życia nie posiada biologicznych dzieci. To o połowę więcej niż 30 lat temu - wynika z raportu Pew Research Center. więcej »
Nowe geny cukrzycy
Udało się odkryć 12 nowych genów, których warianty zwiększają ryzyko cukrzycy typu 2 - informuje serwis "BBC News". więcej »
Komórki macierzyste przywracają wzrok
Uczeni z Modena University opublikowali wyniki pilotażowej terapii, w której leczyli osoby z rogówką uszkodzoną poprzez chemiczne lub termiczne poparzenia. więcej »
Eksperci o perspektywach leczenia przewlekłej białaczki szpikowej
Dwa leki nowej generacji mogą już niedługo zastąpić środek, który zrewolucjonizował terapię pacjentów z przewlekłą białaczką szpikową, tj. imatynib (Glivec) - oceniają hematolodzy na postawie wyników najnowszych badań. więcej »
Osoby stosujące w dzieciństwie leki na ADHD nie są niższe od innych
Leki stosowane przy terapii ADHD nie mają długoterminowego wpływu na wzrost dziecka - poinformowali naukowcy na łamach "Journal of Pediatrics". więcej »
Brytyjczycy powalczą z tłuszczem?
Tysiące istnień może zostać ocalonych, jeśli tylko zostaną przeprowadzone istotne zmiany w produktach spożywczych. Tak twierdzi i do takich zmian dąży strażnik zdrowia w Wielkiej Brytanii, Narodowy Instytut Zdrowia i Doskonałości Klinicznej (NICE). Rzucił on wyzwanie rządowi i przemysłowi spożywczemu, aby działali na rzecz poprawy narodowej diety. więcej »
Izrael. Program rozpoznaje depresję w tekstach bloggerów
Naukowcy z Izraela stworzyli oprogramowanie, które jest w stanie wykryć sygnały depresji w tekstach publikowanych przez internautów. Program wyszukuje słowa i sformułowania, które wskazują na stan emocjonalny piszącego i zdaniem jego twórców może służyć jako pomocnicze narzędzie diagnostyczne - informuje serwis EurekAlert. więcej »
USA. Internetowa kreskówka pomaga zapobiegać otyłości
Badania wykazały, że internetowe kreskówki edukacyjne pomagają Afroamerykankom w wieku 8 - 10 lat dokonywać zdrowszych wyborów żywieniowych i zwiększyć aktywność fizyczną. Naukowcy chcą pójść tym tropem i opracować kreskówkę, która będzie skierowana do dziewczynek pochodzenia latynoamerykańskiego - podaje serwis EurekAlert. więcej »