Naukowiec o przyczynach katastrofalnych następstw wyżów
Ludzie nie są w stanie walczyć z wyżami, podobnymi do obecnego w Rosji, ale mogliby uczynić ich wpływ mniej katastrofalnym - powiedział w wywiadzie dla ITAR-TASS wicedyrektor Instytutu Geografii Rosyjskiej Akademii Nauk, dr Arkadij Tiszkow. więcej »
Antydepresanty nie pomagają autystykom
Leki przeciwdepresyjne z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) nie pomagają dzieciom chorym na autyzm - ostrzegają naukowcy z Australii na łamach Cochrane Database of Systematic Reviews. Informację publikuje Serwis Interentowy Eurekalert. więcej »
Trochę przeciwności losu łagodzi bóle pleców
Ludzie, których życie nie jest wolne od kłopotów, lepiej sobie radzą z przewlekłymi bólami kręgosłupa - informuje serwis "EurekAlert". więcej »
Burza magnetyczna na Słońcu a zdrowie ludzi
Burza magnetyczna na Słońcu zagraża pracy aparatury elektronicznej, transportu i łączności. Może ona też odbić się na zdrowiu ludzi - poinformował szef rosyjskiego Centrum Prognozowania Sytuacji Geofizycznej Siergiej Gajdasz. więcej »
Sądowe badanie DNA w cztery godziny
Nowy test ma pozwolić specjalistom od medycyny sądowej na porównanie DNA podejrzanego, z próbkami z miejsca przestępstwa w ciągu zaledwie 4 godzin - informuje serwis "BBC News Science&Environment". więcej »
Nadmierne tycie w ciąży grozi otyłością u potomstwa
Dzieci kobiet, które nadmiernie tyją w ciąży są bardziej narażone na otyłość - wynika z badań, o których informuje tygodnik "Lancet". więcej »
Odkryto gen odpowiedzialny za przewlekły ból
Położony na chromosomie 15 gen o nazwie Cacgn2 jest odpowiedzialny za odczuwanie przewlekłego bólu - odkryli naukowcy z Jeruzalem. Wyniki ich badań opublikowano na łamach pisma "Genome Research". więcej »
Operacje serca na linii produkcyjnej
W indyjskim szpitalu w Bangalore dzięki zastosowaniu chirurgicznej "linii produkcyjnej" wykonuje się 6000 operacji serca rocznie, kilkadziesiąt razy taniej niż w USA - informuje serwis "BBC News". więcej »
Już prawie co trzeci Amerykanin jest otyły
Już prawie co trzeci mieszkaniec USA jest otyły. - wynika z danych Ośrodka Zwalcznia Chorób Zakaźnych (CDC) w Atlancie. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat w USA otyłość zaczęła być problemem 2,4 mln osób w wieku powyżej 18 lat. więcej »
Zły stan psychiczny pacjenta spowalnia gojenie ran
Poważne rany stóp związane z cukrzycą goją się wolniej u pacjentów, którzy cierpią na depresję - wynika z pracy, którą publikuje pismo "Diabetologia". więcej »
Skłonność do otyłości kształtuje się na etapie życia płodowego
O naszej przyszłej wadze decyduje rozwój mózgu jeszcze na etapie życia płodowego - przekonują naukowcy z USA na łamach pisma "Proceedings of the National Academy of Sciences". więcej »
Szansa na skuteczne szczepionki powstrzymujące rozwój raka
Alfawirus wyposażony w nowotworowe białko o nazwie CEA i zapakowany w specjalne podobne do dzielących się wirusów cząsteczki pomaga zahamować rozwój choroby u pacjentów z zaawansowanym rakiem płuc, jelita, sutka i trzustki - poinformowali naukowcy z USA na łamach pisma "Journal of Clinical Investigation". więcej »
Istotne cięcie w Alzheimerze
Naukowcom z German Centre for Neurodegenerative Diseases (DZNE) i Ludwig-Maximilians-Universit"t (LMU) w Monachium udało się wykryć mechanizm molekularny, zapobiegający powstaniu beta-amyloidu, odpowiedzialnego za chorobę Alzheimera. Zidentyfikowali enzym ADAM10, który działając jak nożyce molekularne, rozcina APP (białko prekursorowe amyloidu) w taki sposób, że beta-amyloid nie powstaje. więcej »
Helicobacter pylori wyłącza ekspresję genu chroniącego żołądek przed rakiem
Bakteria Helicobacter pylori hamuje w komórkach żołądka ekspresję genu o nazwie RUNX3, ważnego czynnika transkrypcyjnego chroniącego przed rozwojem raka żołądka - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Oncogene". więcej »
Grafen zabija bakterie
Płaszczyzny utworzone z grafenu wykazują doskonałe właściwości antybakteryjne, eliminując ze swej powierzchni nawet do 99 procent drobnoustrojów w czasie zaledwie 120 minut. Co więcej, grafen jest całkowicie bezpieczny dla komórek zwierzęcych - informuje "ACS Nano". więcej »