PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Składnik papryczek chili związany z ryzykiem raka skóry

Kapsaicyna, aktywny składnik papryczek chili może pobudzać rozwój raka skóry - wynika z pracy na łamach pisma "Cancer Research". więcej »

Nieprzywierające patelnie mogą szkodzić

Chemikalia uwalniające się z powłok zapobiegających przywieraniu smażonych potraw do patelni mogą w dużych dawkach podnosić poziom cholesterolu u dzieci - informuje serwis "BBC News /Health". więcej »

Nowy lek na wirusowe zapalenie wątroby typu C

Pierwsza faza badań klinicznych nowego leku na wirusowe zapalenie wątroby typu C zakończyła się sukcesem - informuje serwis "EurekAlert". więcej »

Naukowcy tłumaczą związek chorób dziąseł z chorobami serca

Bakterie odpowiedzialne za choroby dziąseł przedostają się do krwiobiegu, gdzie pobudzają powstawanie zakrzepów - zaobserwowali naukowcy brytyjscy. Ich zdaniem, może to tłumaczyć związek między paradontozą a ryzykiem chorób układu krążenia. więcej »

Emigracja szczęścia nie daje

Migracje ekonomiczne, które miały wyjeżdżającym osobom zapewnić "lepsze życie" sprawiają, że są one mniej szczęśliwe niż w ojczyźnie - pokazują najnowsze badania socjologiczne, o których informuje serwis "EurekAlert". więcej »

WADA ma skuteczną broń na doping genetyczny

Dwie grupy naukowców pracujących dla WADA (Światowej Agencji Antydopingowej) opracowały testy wykrywające doping genetyczny, które mają być skuteczną bronią w walce z oszustwem w sporcie. więcej »

Ruchy oka czy praca serca filmowane „live” z pomocą rezonansu MRI

Badacze z Instytutu Maxa Plancka w Getyndze w Niemczech znacząco zredukowali czas potrzebny na zarejestrowanie obrazu funkcjonowania organów ludzkich do 1/50 sekundy. Dzięki temu po raz pierwszy "live" mogą być filmowane np. ruchy oka i szczęki tak samo, jak gnące się kolana czy bijące serce - informuje portal Science. więcej »

Powstał prototyp sztucznej nerki, którą można wszczepić choremu

Prototyp sztucznej nerki tak mały, że nadaje się do wszczepienia pacjentowi przedstawili naukowcy z University of San Francisco - informuje serwis "EurekAlert". więcej »

Białko idealne na cel terapii choroby Alzheimer'a

Zablokowanie enzymu o nazwie białko aktywujące gamma-sekretazę (gSAP) obniża poziom beta amyloidu w mózgu i powstawanie blaszek starczych w mysim modelu alzheimera - informują naukowcy USA na łamach pisma "Nature". Białko wydaje się być obiecującym celem terapii tej choroby. więcej »

Naukowcy: choroby układu krążenia będą leczone coraz lepiej

Nowe, mniej uciążliwe leki dla chorych na zakrzepicę żylną i migotanie przedsionków, poprawa leczenia niewydolności serca oraz nowe terapie dla zawałowców - o tym mówiono w Sztokholmie na kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC). więcej »

Przenoszenie ciąży zwiększa ryzyko porażenia mózgowego

Poród przed terminem jest znanym czynnikiem ryzyka dziecięcego porażenia mózgowego. Naukowcy z Norwegii przekonują, że również przenoszenie ciąży, czyli urodzenie malucha w 42. tygodniu ciąży lub później, zwiększa ryzyko porażenia mózgowego. więcej »

Naukowcy: Gronkowiec złocisty może przenieść się ze świń na człowieka

Holenderscy naukowcy odkryli przypadki zakażenia gronkowcem złocistym MRSA w rodzinach hodowców świń. Jest jednoznaczne, według wyników ich badań, że groźna bakteria może się przenosić ze zwierząt domowych na ludzi - pisze magazyn Science. więcej »

Zwiększenie ilości selenu w diecie zmniejsza ryzyko raka pęcherza

31Selen - jeden z powszechnie występujących pierwiastków może chronić przed rakiem pęcherza - informują naukowcy z Hiszpanii na łamach pisma "Cancer Epidemiology Biomarkers & Prevention". I dodają, że im niższy poziom selenu w organizmie, tym wyższe ryzyko zachorowania na raka pęcherza". więcej »

USA. Szkolne obiady ponoszą odpowiedzialność za otyłość dzieci

Wyniki badania przeprowadzonego w szkolnych stołówkach w USA może zaniepokoić niektórych rodziców. Okazuje się bowiem, że dzieci, które spożywają obiady w szkole, będące częścią rządowego programu National School Lunch Program, mają większe skłonności do nadwagi - informuje EurekAlert. więcej »

Smutne mamy rodzą małe dzieci

Kobiety cierpiące w czasie ciąży na depresję i stany lękowe rodzą dzieci o mniejszej masie ciała, które są bardziej narażone na zgon w dzieciństwie - wynika z badań opublikowanych przez pismo "BMC Public Health". więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe