Sukces terapii genowej
Specjaliści po raz pierwszy wyleczyli chorobę genetyczną krwi metodą terapii genowej - informuje "Nature". więcej »
Socjolog: Amerykanie zmieniają sposób postrzegania rodziny
Zmienia się sposób, w jaki Amerykanie postrzegają rodzinę - uważa socjolog z uniwersytetu w stanie Indiana Brian Powell. Z jego badań wynika, że wzrosła liczba osób rozszerzających definicję rodziny na pary nie żyjące w związku małżeńskim oraz homoseksualne. więcej »
W USA kobiety zdobyły więcej doktoratów niż mężczyźni
W zeszłym roku w USA po raz pierwszy kobiety otrzymały więcej doktoratów na wyższych uczelniach niż mężczyźni. Specjalizują się jednak głównie w naukach humanistycznych, pozostawiając nauki ścisłe mężczyznom. więcej »
Amerykanie coraz lepsi... w myciu rąk
Odwieczne napominanie przez mamę, aby umyć ręce być może wreszcie przyniosło oczekiwane rezultaty w Stanach Zjednoczonych: przeprowadzone tam badanie wskazuje wyraźną poprawę higieny w miejscach publicznych - informuje serwis "EurekAlert". więcej »
Automatyczna identyfikacja bakterii
Miniaturowy układ mikroprzepływowy może szybko sortować i identyfikować bakterie - informuje pismo "Biomicrofluidics". więcej »
Amyloid i stan zapalny trzustki prowadzą do cukrzycy
Makrofagi, jedne z komórek układu odpornościowego trawią włókna amyloidowe, co prowadzi do stanu zapalnego i rozwoju cukrzycy typu 2 - informują naukowcy z Irlandii na łamach pisma "Nature Immunology". więcej »
Lek na astmę może pomóc chorym na stwardnienie rozsiane
Lek, który pomaga rozszerzać oskrzela u chorych na astmę, może też poprawiać efekty terapii u osób cierpiących na stwardnienie rozsiane - wynika z pracy, którą publikuje pismo "Archives of Neurology". więcej »
Depresja świeżo upieczonych rodziców
Prawie 33 procent matek i 20 procent ojców w Wielkiej Brytanii przejawia objawy depresji w okresie od narodzin dziecka do osiągnięcia przez niego 12 roku życia. Jednak rodzice są najbardziej narażeni na depresję przez pierwszy rok od narodzin dziecka - donosi badanie, które zostanie opublikowane w "Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine". więcej »
Starzenie się społeczeństwa - problem do pokonania
Pesymistyczne prognozy dotyczące ogromnych kosztów opieki zdrowotnej nad starzejącymi się społeczeństwami w krajach uprzemysłowionych wymagają ponownego oszacowania - informuje "Science". więcej »
Wady wzroku uwarunkowane genetycznie
Warianty genów aktywnych w neuronach i komórkach siatkówki wpływają na ryzyko chorób oczu takich jak krótkowzroczność i jaskra - informują naukowcy z Islandii, Holandii i Wielkiej Brytanii na łamach trzech prac opublikowanych w czasopiśmie "Nature Genetics". więcej »
Można pomóc komórkom w usuwaniu niechcianych białek
Udało się opracować lek, który wspomaga usuwanie niepotrzebnych i szkodliwych białek w komórkach ssaków - przekonują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature". więcej »
Witamina B może zapobiegać zanikowi mózgu
Wysokie dawki witamin z grupy B mogą o połowę zmniejszać patologiczne kurczenie się mózgu u starszych osób, które często poprzedza demencjęi chorobę Alzheimera - informuje pismo "Public Library of Science One". więcej »
Regulatorowe DNA związane z rozwojem cukrzycy typu I
Grupa genów i związane z nimi regulatorowe DNA biorą udział w rozwoju autoimmunologicznej cukrzycy typu I - informują naukowcy z Wielkiej Brytanii na łamach pisma "Nature". więcej »
Brak izotopów może zaszkodzić pacjentom
Ogólnoświatowy niedobór izotopów promieniotwórczych może obniżyć jakość diagnostyki i leczenia pacjentów - ogłosili specjaliści podczas 240. zjazdu American Chemical Society w Bostonie. więcej »
Odchudzanie nie zawsze wychodzi na zdrowie
Zachęcanie osób otyłych do zrzucenia wagi, nie zawsze wychodzi im na zdrowie - przekonują naukowcy z Korei na łamach pisma "International Journal of Obesity". W swojej pracy badacze dowodzą, że utrata masy ciała może prowadzić do uwalniania trwałych zanieczyszczeń organicznych do krwi, co z kolei może oddziaływać negatywnie na zdrowie osoby odchudzającej się. więcej »