PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Rak wpływa na pamięć

Osoby, które chorowały na raka, mają aż o 40 procent zwiększone ryzyko problemów z pamięcią, w porównaniu do zdrowych ludzi - poinformowali naukowcy z USA podczas konferencji The Science of Cancer Health Disparities w Miami. Informację publikuje internetowy serwis naukowcy EurekAlert. więcej »

Kościół i katolicka prasa przeciwko Noblowi z medycyny

"Położył ręce na życiu. I za to dają Nobla"- tak katolicki włoski dziennik "Avvenire" podsumował we wtorek, nie kryjąc oburzenia, przyznanie nagrody w dziedzinie medycyny Brytyjczykowi Robertowi G. Edwardsowi, twórcy metody in vitro. więcej »

Stan zapalny promuje powstawanie naczyń krwionośnych

Zapalenie może powodować powstawanie nowych naczyń krwionośnych poprzez nowy, nieznany dotychczas mechanizm z udziałem receptorów TLR2 - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature". więcej »

Czy sportowcom powinno się robić EKG przed zawodami

Zdaniem włoskich specjalistów badanie elektrokardiograficzne serca powinno zapobiec przypadkom nagłej śmierci podczas wysiłku, wciąż zdarzającym się wśród sportowców - informuje "British Medical Journal". więcej »

Nagroda Nobla z medycyny za „dziecko z probówki”

Nagrodę Nobla 2010 w dziedzinie medycyny i fizjologii otrzymał brytyjski fizjolog Robert G. Edwards za opracowanie metody zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro), dzięki której w 1978 r. przyszło na świat pierwsze "dziecko z probówki", dziewczynka Louise Brown. Z powodu złego stanu zdrowia Roberta G. Edwardsa, telefoniczną informację o Nagrodzie Nobla odebrała jego żona. "Jestem szczęśliwa i pewna, że mąż będzie zachwycony" - powiedziała członkowi Komitetu Noblowskiego. więcej »

Ćwiczenia w walce z osteopenią

U kobiet cierpiących na osteopenię (utrata masy kostnej wraz z wiekiem) regularne ćwiczenia poprawiają równowagę i szybkość chodzenia, pomagają chronić przed złamaniami, a nawet wydłużają życie - wynika z nowych badań opublikowanych w piśmie "Archives of Internal Medicine". więcej »

Partnerzy kobiet z rakiem piersi narażeni na depresję

Partnerzy kobiet cierpiących na raka piersi są narażeni na poważne zaburzenia nastroju wymagające pobytu w szpitalu, jak ciężka depresja czy psychoza maniakalno-depresyjna - wynika z badań, które publikuje pismo "Cancer". więcej »

Rodzice pijący alkohol to większe ryzyko dla noworodków

Rodzice i opiekunowie, którzy spożywają alkohol mogą narazić noworodki na większe ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej - wynika z badań, o których informuje pismo "Addiction". więcej »

Dostęp do terapii antyretrowirusowej wciąż bardzo ograniczony

Choć w 2009 roku rekordowa liczba mieszkańców krajów rozwijających się rozpoczęła terapię antyretrowirusową, zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia, mało prawdopodobne jest, aby cele wyznaczone na 2010 rok zostały zrealizowane - informuje Reuters. więcej »

Badania nad białkami zawartymi w piwie

Wyniki najobszerniejszych jak dotąd badań dotyczących "proteomu" piwa publikuje "Journal of Proteome Research". więcej »

Wszczepiono pierwsze stałe sztuczne serce na świecie

W watykańskim szpitalu pediatrycznym w Rzymie przeprowadzono pierwszą na świecie operację wszczepienia stałego sztucznego serca pacjentowi w wieku dziecięcym. Chłopiec ma 15 lat. więcej »

Mutacje genu NR5A1 powodują męską bezpłodność

Zmiany w genie NR5A1 zaburzają produkcję spermy u zdrowych mężczyzn - informują naukowcy z Francji i Wielkiej Brytanii na łamach pisma "The American Journal of Human Genetics". więcej »

Naukowcy: ADHD ma podłoże genetyczne

Po raz pierwszy udało się znaleźć dowody na to, że ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, ma podłoże genetyczne - informuje tygodnik "Lancet". więcej »

Zahamowanie sygnalizacji czynnika wzrostu naskórka aktywuje komórki macierzyste krwi

Komórki macierzyste krwi, tzw. komórki hematopoetyczne, mają niezwykłą zdolność przekształcania się w dowolną komórkę krwi, czyli w białą bądź czerwoną krwinkę lub płytkę krwi. Z tych komórek powstają podstawowe komórki układu krwionośnego jak i układu odpornościowego. więcej »

Silny związek cukrzycy z zanieczyszczeniem powietrza

Zanieczyszczenie powietrza cząstkami stałymi jest silnie związane ze wzrostem zachorowań na cukrzycę wśród osób dorosłych, niezależnie od masy ciała i innych czynników ryzyka - wynika z pracy, którą publikuje pismo "Diabetes Care". więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe