Coraz więcej Amerykanów ma zespół metaboliczny
Liczba Amerykanów cierpiących na zespół metaboliczny rośnie z roku na rok, przy czym najszybciej w przypadku młodych kobiet - informuje pismo "Diabetes Care". więcej »
Oprogramowanie NASA pomoże w badaniach medycznych
Oprogramowanie do odczytywania zamazanych i nieczytelnych danych graficznych z satelitów badających powierzchnię Ziemi, Earth Science Imagery, autorstwa NASA zostanie zastosowane do badań medycznych m.in. do poprawy obrazów z mammografów - poinformowała NASA. więcej »
Po chemioterapii wciąż potrzebują wsparcia
Walka z rakiem piersi dla wielu kobiet nie kończy się wraz z wyjściem ze szpitala. więcej »
Dopamina odpowiedzialna za alkoholizm mężczyzn
Alkohol jest jedną z najczęstszych przyczyn uzależnienia. W nałóg ten dwa razy częściej od kobiet popadają jednak mężczyźni. Dlaczego tak się dzieje? Na to pytanie postanowili odpowiedzieć naukowcy z Columbia University i Yale University - informuje Elsevier. więcej »
Zmieniona dysmutaza ponadtlenkowa zabija neurony
Nieprawidłowa konformacja przestrzenna enzymu tzw. dysmutazy ponadtlenkowej zabija neurony nie tylko u chorych na wrodzoną, ale również sporadyczną postać choroby Lou Gerhig'a - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Neuroscience". więcej »
Superkomputer zbada trójwymiarową strukturę białek
Superkomputer Anton zbada zmiany w trójwymiarowej strukturze białek w ciągu milisekundy - ponad stukrotnie szybciej niż zrobiono to w poprzednich uznanych za rekordowe, badaniach - pisze Nature. więcej »
Joga łagodzi ból i pomaga leczyć fibromialgię
Naukowcy odkryli nowe zalety uprawiania jogi: łagodzi ból i pomaga funkcjonować osobom chorym na fibromialgię. więcej »
Padaczka może utrudniać zajście w ciążę
Kobiety cierpiące na epilepsję mogą mieć większe problemy z zajściem w ciążę, zwłaszcza jeśli przyjmują duże dawki leków przeciwpadaczkowych - informują naukowcy z Indii na łamach pisma "Neurology". więcej »
Karmienie piersią bezpieczne dla kobiet po terapii raka piersi
Kobiety, które w przeszłości były leczone na raka piersi nie powinny rezygnować z karmienia piersią swoich dzieci - mówili lekarze na 35. kongresie Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, który odbywał się w dniach 8-12 października w Mediolanie. więcej »
Tajemnica szczelnej bariery krew-mózg
Komórki otaczające naczynia krwionośne, tzw. pericyty odgrywają kluczową rolę w powstawaniu bariery krew-mózg - informują naukowcy z USA i Szwecji na łamach dwóch prac opublikowanych w tygodniku "Nature". więcej »
Stres mamy może zaostrzać astmę u dziecka
Mamy, które często się złoszczą, są poirytowane albo nie okazują emocji mogą przyczyniać się do zaostrzeń astmy u swoich dzieci, zwłaszcza tych w młodszym wieku - informuje pismo "BioPsychoSocial Medicine". więcej »
Zdrowy tryb życia może zmniejszyć ryzyko raka piersi
Naukowcy z University of Rochester Medical Center przebadali ponad 85 tys. kobiet (w wieku od 50 do 79 lat). Szukali związku między trybem życia, a ryzykiem zachorowania na raka piersi u kobiet z historią tego nowotworu w rodzinie i bez tego typu obciążenia. więcej »
Żółtaczka noworodków może sprzyjać autyzmowi
Noworodki, które wkrótce po urodzeniu były leczone z powodu żółtaczki częściej zapadają na autyzm - informuje "New Scientist". więcej »
PAH: codziennie na świecie z głodu umiera 15 tys. dzieci
Prawie 15 tys. dzieci umiera codziennie z głodu i chorób będących jego wynikiem - poinformowała Polska Akcja Humanitarna. Z okazji przypadającego 16 października Światowego Dnia Walki z Głodem PAH organizuje kampanię "Świat bez głodu". więcej »
USA. Pierwszy eksperyment z użyciem komórek macierzystych z embrionów
Amerykańska firma biotechnologiczna Geron poinformowała w poniedziałek o przeprowadzeniu za zgodą władz państwowych USA pierwszego w świecie eksperymentu terapeutycznego z użyciem pobranych z embrionów komórek macierzystych, które wstrzyknięto częściowo sparaliżowanemu pacjentowi. więcej »