Triklosan zaburza działanie enzymów ważnych podczas ciąży
Substancja chemiczna znajdująca się m.in. w antybakteryjnych mydłach, skarpetkach czy pastach do zębów, może zaburzyć działanie enzymów, które odgrywają ważną rolę w okresie ciąży - donoszą naukowcy z University of Florida. więcej »
Amerykanie żyją dłużej niż Brytyjczycy
Choć starsi Amerykanie cierpią na więcej chorób przewlekłych niż ich brytyjscy rówieśnicy, z badań wynika, że to jednak Wyspiarze żyją krócej - informuje pismo "Demography". więcej »
W Wielkim Zderzaczu Hadronów naukowcy zbadają jony ołowiu
Wielki Zderzacz Hadronów rozpoczyna nowe eksperymenty. W akceleratorze będą zderzane jony ołowiu - poinformowało w czwartek biuro prasowe CERN. Badaniom towarzyszą opinie, że fizycy doprowadzą do końca świata. Oni zaś argumentują, że chcą poznać jego początek. więcej »
Naukowcy poznali mechanizm funkcjonowania przeciwciał
Brytyjscy naukowcy odkryli, że przeciwciała zwalczają wirusy także wewnątrz komórek, a nie tylko atakując je na zewnątrz i blokując ich wejście, jak sądzili dotychczas. Odkrycie może stać się przełomem w leczeniu wielu pospolitych chorób jak np. przeziębienia. więcej »
Chip w siatkówce poprawił zdolność widzenia
Pionierska technika implantu w siatkówce oka przeprowadzona w Reutlingen w Niemczech umożliwiła trzem niewidomym rozpoznawać kształty i przedmioty, po raz pierwszy od czasu utraty wzroku - donosi Press Association. więcej »
Nowy mechanizm leżący u podstaw dystrofii mięśniowej
Zaburzenia autofagii - degradacji uszkodzonych organelli komórkowych - są związane z dystrofią mięśniową, czyli zanikiem mięśni - informują naukowcy z Włoch na łamach pisma "Nature Medicine". więcej »
Szansa na nową terapię dla chorych po udarze mózgu
Udało się odkryć mechanizm sygnalizacji neuronalnej zaangażowanej w regenerację mózgu po udarze - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature". Ich badania mają szansę pomóc w opracowaniu nowych metod terapii dla chorych. więcej »
Otyłość dzieci grozi chorobami naczyń krwionośnych
Otyłe dzieci mają tak nieelastyczne naczynia krwionośne, jak dorośli z chorobami sercowo-naczyniowymi - biją na alarm kanadyjscy lekarze. Już około jedna czwarta kanadyjskich dzieci w wieku od 2 do 17 lat ma nadwagę lub jest otyła. więcej »
Miasta kształtują swoich mieszkańców
Czy to miejsce kształtuje swoich mieszkańców, czy może jest odwrotnie? Okazuje się, że miasta mogą odgrywać ważną rolę w kształtowaniu nas i naszych relacji z innymi. więcej »
Naukowcy zbadali jak używać kontroli umysłu do zmiany obrazu na wyświetlaczu
Ludzie mogą używać kontroli umysłu do zmiany obrazu na wyświetlaczu. Ochotnicy, których mózgi podłączono do komputerów, wyróżniali jeden z dwóch rywalizujących obrazów sławnych ludzi lub obiektów, zmieniając stopień pobudzenia komórek mózgu - poinformowała Nature. więcej »
Zbrodnia nie do ukrycia
Zastosowanie par siarczku azotu S2N2 pozwala na uwidocznienie niewykrywalnych innymi metodami śladów linii papilarnych. Metoda daje pozytywne wyniki nawet, gdy odciski zostały celowo zmyte z analizowanej powierzchni - informuje "Journal of Materials Chemistry". więcej »
Terminarz raka trzustki
Rak trzustki rozwija się wolno, ale szybko zmienia - informują naukowcy z USA i Wielkiej Brytanii na łamach pisma "Nature". więcej »
Przenośny skaner piersi pozwoli na wykrywanie raka w czasie sekund
Skaner częstotliwościowy, wynaleziony przez naukowców z School of Electrical and Electronic Engineering pozwala na szybkie, w ciągu sekund, stwierdzenie guza piersi - informuje serwis EurekAlert. więcej »
Leki na cholesterol mogą zapobiegać napadom drgawek
Statyny, leki obniżające poziom cholesterolu we krwi, mogą zmniejszać ryzyko napadu drgawek epileptycznych u osób z chorobą układu sercowo-naczyniowego - wynika z kanadyjskich badań, o których informuje pismo "Neurology". więcej »
Przedszkolaki zbyt długo wpatrują się w ekran
Ponad połowa przedszkolaków spędza przed komputerem i telewizorem więcej czasu niż zalecają pediatrzy - wynika z raportu opublikowanego przez "Journal of Pediatrics". więcej »