Poród w trakcie badania MRI
Dzięki zastosowaniu skanera o otwartej konstrukcji i specjalnego sprzętu monitorującego udało się zobrazować poród, wykorzystując technikę rezonansu magnetycznego - informuje "New Scientist". więcej »
Nowa szczepionka ma uratować życie setek tysięcy dzieci
Najbiedniejsze kraje świata otrzymają nową szczepionkę przeciwko pneumokokom, która może tam uratować życie setek tysięcy dzieci. Akcja szczepień rozpoczęła się już od Nikaragui. więcej »
Lek na depresję może pomóc łagodzić ból u kobiet z rakiem piersi
Nowoczesny lek na depresję i zaburzenia lękowe - duloksetyna, może łagodzić bóle stawów i mięśni związane z leczeniem raka piersi - informuje serwis internetowy EurekAlert. więcej »
WHO o infekcjach nabywanych w zakładach opieki zdrowotnej
WHO przypomina, że infekcje nabywane w zakładach opieki zdrowotnej (HCAI) pojawiają się w krajach o wysokim dochodzie, średnim i niskim, u pacjentów hospitalizowanych lub otrzymujących pomoc medyczną np. w przychodni, jak również u pracowników opieki medycznej. więcej »
Program komputerowy może pomóc dzieciom z ADHD
Intensywny program multimedialny, stworzony z myślą o dzieciach z ADHD, pomaga łagodzić objawy zaburzenia - informuje "Journal of Clinical Child & Adolescent Psychology". więcej »
Mikroskopia wideo pokaże molekuły w ruchu
Nowa technika zastosowana w mikroskopii wideo, pozwalająca uchwycić "nagie" molekuły - bez wiązania ich z fluoryzującymi markerami - po dopracowaniu może wykonywać zdjęcia w wielkim przyspieszeniu. Umożliwi to obserwację molekuł w czasie rzeczywistym w organizmie zwierzęcym, a w niedalekiej przyszłości ułatwi taką transformację obrazowania medycznego, iż możliwe będzie obserwowanie przez chirurgów leków wnikających do guza, który właśnie operują - pisze magazyn naukowy Science. więcej »
Nowy test na gruźlicę ze zniżką dla krajów rozwijających się
Innowacyjny test wykrywający prątki gruźlicy w czasie krótszym niż dwie godziny będzie dostępny dla mieszkańców ubogich krajów za ułamek ceny - poinformowała agencja AP. więcej »
Niska frekwencja kobiet w badaniach mammograficznych
Amerykańscy lekarze odnotowali, że w Stanach Zjednoczonych zaledwie połowa kobiet, które powinny regularnie poddawać się badaniom mammograficznym i, które mają taką możliwość, faktycznie to robi - informuje American Association for Cancer Research. więcej »
Słaba prewencja medyczna u chorych psychicznie
U ludzi chorych umysłowo stosuje się gorszą prewencję medyczną niż u osób zdrowych - informuje University of Leicester. Jakość obsługi medycznej jest często słabsza, a oferta leczenia, przedstawiana przez lekarzy, nieadekwatna. więcej »
Droga bakterii z cewnika do organizmu pacjenta
Biofilmy umożliwiają bakteriom gronkowca skórnego przedostanie się z narzędzi medycznych do organizmu pacjenta - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Journal of Clinical Investigation". więcej »
WHO ujednolica nazewnictwo w medycynie tradycyjnej
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) chce zharmonizować nazewnictwo stosowane w medycynie tradycyjnej. W tym celu, w ramach projektu The International Classification of Traditional Medicine stworzy terminologię i klasyfikację dla poszczególnych tradycyjnych diagnoz i interwencji. więcej »
Odkryto wskaźnik przerzutów raka prostaty i sutka
Zmniejszona aktywność genu kodującego białko o nazwie integryna alfa 2 jest wskaźnikiem powstawania przerzutów raka prostaty i piersi oraz złych rokowań dla pacjentów - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Journal of Clinical Investigation". więcej »
Palenie podczas ciąży może prowadzić do problemów z uczeniem się u potomstwa
Ekspozycja na nikotynę w łonie matki prowadzi do zmniejszenia liczby komórek macierzystych i zmian plastyczności synaptycznej w hipokampie rozwijającego się płodu - wynika z badań zaprezentowanych na konferencji Towarzystwa Neurobiologicznego w San Diego, o których informuje serwis Eurek Alert. więcej »
Lek na stawy chroni przed rakiem skóry
Celekoksyb, lek stosowany w leczeniu chorób stawów, zapobiega nowotworom skóry (poza czerniakiem) - informuje "Journal of the National Cancer Institute". więcej »
Kanał wapniowy łączy utratę słuchu i arytmię serca
Utrata prawidłowego działania kanału wapniowego w komórkach leży u podstaw głuchoty i arytmii serca - informują naukowcy z Niemiec na łamach pisma "Nature Neuroscience". więcej »