Test może poprawić wyniki przeszczepu płuca
Dzięki testowi badającemu poziom komórek macierzystych w przeszczepie mogą wzrosnąć szanse przeżycia pacjentów po przeszczepie płuc - informuje "American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine". więcej »
Dziewczynki mają coraz gorszy słuch
Dziewczynki coraz częściej mają problemy ze słuchem, które mogą im utrudniać m.in. rozumienie mowy innych - wynika z badań, które publikuje pismo "Pediatrics". Zaczynają nawet doganiać pod tym względem chłopców. więcej »
Znieczulenie ogólne przypomina śpiączkę
Zastosowanie znieczulenia ogólnego jest rutynowym etapem operacji chirurgicznych w szpitalach na całym świecie, pomimo to mechanizm działania środków znieczulających na nasz mózg i cały organizm nie został dokładnie poznany. więcej »
Kobieta w nieodwracalnej śpiączce urodziła dziecko
Cud w wielkim dramacie - tak włoskie media piszą o narodzinach dziecka, którego matka w stanie nieodwracalnej śpiączki była sztucznie utrzymywana przy życiu przez dwa miesiące, by płód mógł się rozwijać. Kobieta została po porodzie odłączona od maszyn. więcej »
Zidentyfikowano gen, który bierze udział w rozwoju raka żołądka
Gen powiązany z różnymi chorobami u ludzi odgrywa rolę w rozwoju raka żołądka - wykazali naukowcy z Japonii. Odkrycie to może pomóc opracować nowe leki skuteczniejsze w walce z tym nowotworem - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Science". więcej »
Noworodki z niskim poziomem witaminy D bardziej narażone na infekcje
Noworodki z niskim poziomem witaminy D są bardziej narażone na infekcje oddechowe w dzieciństwie - wynika z pracy, którą publikuje pismo "Pediatrics". więcej »
Uzależnienie od leków coraz częstsze
Coraz więcej ludzi umiera z powodu przedawkowania lub niewłaściwego stosowania leków, zarówno tych na receptę, jak i tych zdobytych nielegalnie - wynika z analizy opublikowanej w piśmie "Addiction". Obecnie przypadki przedawkowania odnotowuje się ponad dziesięć razy częściej niż w latach 60. więcej »
Rakotwórcze działanie solarium wciąż ignorowane
Zbyt wiele osób wciąż ignoruje ryzyko związane z korzystaniem z solariów - zaznaczają eksperci. Jak informuje pismo "Archives of Dermatology", unikanie sztucznego opalania jest najlepszą metodą zapobiegania rakowi skóry. więcej »
Butelki dla niemowląt w UE będą bezpieczne
Unia Europejska wprowadza od przyszłego roku zakaz produkcji i obrotu, przeznaczonymi dla niemowląt plastikowymi butelkami wytworzonymi z polimerów, przy produkcji których stosuje się bisfenol A (np. poliwęglany) - informuje "Chemistry World". więcej »
Jeden z histonów hamuje rozwój czerniaka
Regulacja stopnia upakowania DNA czyli kondensacji chromatyny za pośrednictwem białek histonowych wpływa na aktywność genów i w ten sposób może hamować rozwój niektórych nowotworów, w tym czerniaka - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature". więcej »
Rezonans magnetyczny pomaga lepiej poznać naturę dysleksji
Rezonans magnetyczny głowy może w przyszłości pomóc przewidzieć, które dzieci z dysleksją nauczą się czytać w ciągu trzech lat - informują naukowcy w piśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences". więcej »
Lekarstwo na łysinę szkodliwe dla życia seksualnego
Młodzi mężczyźni ryzykują swoje zdrowie seksualne próbując uchronić się przed łysiną. Finasteryd, lek stosowany na wypadanie włosów u mężczyzn, okazuje się powodować poważne skutki uboczne - informuje BBC. więcej »
Palenie bolesne dla chorych na raka
Palenie może zwiększać dolegliwości bólowe u osób z nowotworami - informuje pismo "Pain". więcej »
Skuteczny lek dla chorych na mukowiscydozę
Badania kliniczne denufosolu, leku o nowym mechanizmie działania potwierdziły jego przydatność w leczeniu chorych na mukowiscydozę - informuje "American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine". więcej »
Niedożywienie potomstwa negatywnie wpływa na jego płodność
Niedobory pożywienia w łonie matki i pierwszym okresie życia dziecka mogą mieć negatywny wpływ na jego płodność w przyszłości - wynika z badań, które publikuje pismo "Ecology". więcej »