Karmienie piersią pomaga kobietom leczonym w dzieciństwie na raka
Karmienie piersią potomstwa może chronić kobiety, które w dzieciństwie leczono na nowotwór złośliwy, przed długotrwałymi negatywnymi skutkami tej terapii, jak otyłość czy osteoporoza - wynika z amerykańskich badań. więcej »
Alkohol nie służy małżeństwom
Uzależnienie od alkoholu opóźnia zawieranie związków małżeńskich i znacząco skraca ich trwanie - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Alcoholism: Clinical & Experimental Research". więcej »
Chimera osłabia wirusa HIV
Podawanie cząsteczki RNA (kwasu rybonukleinowego) zaprojektowanej do inaktywowania wirusa HIV - zarówno tego znajdującego się wewnątrz komórek, jak również obecnego w płynach ustrojowych daje pozytywne efekty, wykazało badanie opublikowane w "Science Translational Medicine" - poinformował magazyn Nature. więcej »
Hodowla wątroby
Udało się z powodzeniem hodować komórki ludzkiej wątroby na ulegającym resorpcji podłożu z materiału podobnego do nici chirurgicznych. Otrzymana w podobny sposób tkanka może w przyszłości zastąpić narządy pobierane od dawców - informuje pismo "Liver transplantation". więcej »
Udana operacja przeszczepu krtani
Mieszkanka Kalifornii Brenda Jensen odzyskała głos po 11 latach dzięki udanej operacji przeszczepu krtani dokonanej przez brytyjskich i amerykańskich chirurgów - donoszą brytyjskie media. więcej »
Nadmiar alkoholu sprzyja migotaniu przedsionków
Osoby regularnie pijące alkohol mogą być bardziej narażone na migotanie przedsionków - wynika z badań, o których informuje "Journal of the American College of Cardiology". więcej »
Wczesny bilingwizm pozytywnie wpływa na rozwój dzieci
Korzyści poznawcze płynące z bilingwizmu są zauważalne wcześniej niż wynikało z dotychczasowych badań - informują kanadyjscy i francuscy naukowcy, których wnioski ukazały się w "Journal of Experimental Child Psychology". więcej »
Tyranizowanie w szkole może wpędzić dziecko w nałóg
Dzieci padające ofiarą tyranizowania w szkole (ang. bullying) są bardziej narażone na depresję. Najnowsze badania wykazały, że w przypadku dziewczynek kolejnym krokiem bywa sięganie po papierosy, alkohol lub narkotyki - informuje pismo "Prevention Science". więcej »
Naukowcy o wpływie przeciwutleniaczy na płodność
Preparaty z przeciwutleniaczami, do których zalicza się niektóre witaminy, mogą poprawiać płodność mężczyzn - informuje serwis Cochrane Library. O ich szkodliwym wpływie na płodność kobiet donosi równocześnie "Proceedings of the National Academy of Science". więcej »
Ograniczanie diety we wczesnej ciąży zaburza rozwój mózgu płodu
Zmniejszenie ilości pożywienia spożywanego na wczesnych etapach ciąży upośledza rozwój mózgu płodu - wykazali naukowcy z University of Texas Health Science Center (USA) w badaniach prowadzonych na pawianach. Informację podaje serwis internetowy Eurekalert. więcej »
Zahamowanie aktywności interferonu pomoże leczyć raka skóry
Leki hamujące aktywność białka układu odpornościowego - interferonu gamma blokują rozwój czerniaka - groźnego raka skóry - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature". więcej »
Liczba internautów w Chinach wzrosła
Do 457 milionów, czyli o 19 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, wzrosła w 2010 roku liczba internautów w Chinach - poinformowało w środę centrum informacji na temat sieci internetowej w tym kraju. więcej »
Antybiotyki stosowane razem z lekami na nadciśnienie mogą niebezpiecznie obniżać ciśnienie krwi
Przyjmowanie popularnych antybiotyków makrolidowych razem ze stosowanymi powszechnie lekami na nadciśnienie może niebezpiecznie obniżać ciśnienie krwi u starszych pacjentów - ostrzegają naukowcy z Kanady na łamach pisma "Canadian Medical Association Journal". więcej »
Mężczyźni umierają wcześniej, bo palą
Europejscy mężczyźni żyją krócej od kobiet głównie z powodu palenia papierosów - informuje pismo "Tobacco Control". więcej »
Nie wszystkie antydepresanty w równym stopniu chronią pamięć
Lek o nazwie escitalopram, najbardziej selektywny z inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny odwraca objawy deficytu pamięci emocjonalnej, który towarzyszy poważnej depresji - informują naukowcy ze Szwecji na łamach pisma "Molecular Psychiatry". Leczenie innym antydepresantem starej generacji nie powodowało poprawy pamięci. więcej »