Test pozwoli lepiej leczyć raka prostaty
Genetyczny test przesiewowy ma wskazać, którzy pacjenci z rakiem prostaty wymagają agresywnego leczenia, a komu bardziej ono zaszkodzi niż pomoże - informuje pismo "Lancet Oncology". więcej »
Przeciętna długość życia zacznie się skracać?
Postępująca otyłość wśród dzieci i nastolatków może wkrótce sprawić, że tzw. przeciętna oczekiwana długość życia przestanie się wydłużać i zacznie się skracać. więcej »
Odkryto grupę komórek mózgu odpowiedzialnych za agresję
W podwzgórzu mózgu myszy odkryto populację neuronów odpowiedzialnych wyłącznie za zachowania agresywne - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature". więcej »
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Chorego
Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w liście do ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia kard. Fiorenzo Angeliniego z 13 maja 1992 roku. Tego dnia przypadała 75. rocznica objawień fatimskich oraz 11. rocznica zamachu na życie Papieża Polaka. Święto obchodzone jest corocznie w Kościele katolickim od 1993 roku. Datę obchodów Dnia Chorego wyznaczono na 11 lutego, ponieważ tego dnia w 1984 roku ogłoszono pierwszy w dziejach Kościoła List Apostolski Jana Pawła II "Salvifici doloris", w którym papież pisze o wartości ludzkiego cierpienia. więcej »
Stacje benzynowe w miastach zanieczyszczają sąsiadów
Nierzadko stacje benzynowe można napotkać w centrach miast, czasami nawet w pobliżu domów i bloków mieszkalnych. Tymczasem pochodzące z oparów benzyny, szkodliwe dla zdrowia związki chemiczne docierają do budynków oddalonych nawet o sto metrów od stacji. O odkryciu naukowców z Hiszpanii informuje serwis ScienceDaily. więcej »
W 2010 roku ataki rekinów były o 25 proc. częstsze
Liczba ataków rekinów na świecie wzrosła o 25 proc., jednak zmalała na Florydzie, której wybrzeża upodobały sobie te drapieżniki - poinformowali w swoim raporcie badacze z Uniwersytetu Florydy. W 2010 roku zgłoszono 79 ataków rekinów na ludzi, z czego sześć śmiertelnych. To najwyższa liczba od dziesięciu lat. więcej »
Lunatyczna mutacja
Udało się odkryć uwarunkowaną genetycznie przyczynę chodzenia we śnie - somnambulizmu, popularnie zwanego lunatyzmem - informuje pismo "Neurology". więcej »
Nowa nadzieja dla zakażonych wirusem HCV
Nowy doustny lek MSD, stosowany w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C zostanie w przyspieszonym trybie oceniony przez agencje rejestrujące leki w USA i w Europie. więcej »
Dieta pomocna w leczeniu dzieci chorych na ADHD
Restrykcyjna dieta eliminacyjna - taka, jaką stosuje się u dzieci z alergią - powinna być częścią standardowej opieki nad dziećmi chorymi na ADHD - przekonują holenderscy naukowcy na łamach pisma "Lancet". więcej »
Naukowcy rozwiązali zagadkę utraty wzroku
Udało się poznać przyczyny suchej postaci zwyrodnienia plamki żółtej (AMD) , choroby która jest jedną z głównych przyczyn utraty wzroku na świecie - informuje "Nature". więcej »
Naukowcy testują metody ograniczające ilość wypadków samochodowych i ofiar
Wypadki zdarzają się nawet najlepszym kierowcom Formuły 1, ale zdaniem ekspertów w przyszłości można będzie uniknąć wielu kraks i ofiar śmiertelnych - informuje serwis "BBC News". więcej »
Przebywanie na słońcu i witamina D może obniżać ryzyko zachorowania na stwardnienie rozsiane
Ludzie, którzy spędzają więcej czasu na słońcu i mają wyższy poziom witaminy D w organizmie rzadziej chorują na stwardnienie rozsiane - informują naukowcy z USA Australii na łamach pisma "Neurology". więcej »
Palenia drewnem w kominkach może groźne dla zdrowia
Naukowcy dowiedli, że zanieczyszczenia dostające się do powietrza na skutek spalania drewna w kominkach czy piecach mogą poważnie szkodzić naszemu zdrowiu. więcej »
Alergia zapewnia ochronę przed glejakiem
Alergia może zmniejszać ryzyko rozwoju glejaka, nowotworu centralnego układu nerwowego - informuje pismo Amerykańskiego Towarzystwa Badań nad Rakiem "Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention". więcej »
Co dziesiąty dorosły obywatel świata jest otyły
Ponad jedna dziesiąta dorosłych mieszkańców świata cierpi na otyłość, a Polska należy do krajów o najwyższym średnim wskaźniku masy ciała - wynika z badań brytyjsko-amerykańskich, o których informuje tygodnik "Lancet". więcej »