Francja. Pierwszy na świecie przeszczep sztucznego oskrzela
Emmanuel Martinod, chirurg z Avicenne Hospital w Paryżu, po raz pierwszy wszczepił 78-letniej osobie chorej na raka płuc wyhodowane w laboratorium oskrzela - informuje AFP. więcej »
Masz CD-ROM - możesz się zbadać
Komputerowy odtwarzacz płyt CD oraz pasująca do niego płyta CD została przekształcona przez naukowców w super nowoczesny, lecz bardzo prosty w konstrukcji moduł analityczny, dzięki któremu można wykryć obecność różnych cząstek lub mikroorganizmów w badanej próbce - informuje "Lab on a Chip". więcej »
Psychiatrzy ostrzegają: liczba mężczyzn z depresją będzie rosła
W XXI wieku liczba mężczyzn z zaburzeniami depresyjnymi będzie szybko rosła - przewidują psychiatrzy z USA. Ich zdaniem, doprowadzi do tego pogłębiający się kryzys tożsamości mężczyzn, związany z zamianą męskich i żeńskich ról społecznych w krajach Zachodu. więcej »
Spontaniczne rzucenie palenia może zwiastować raka płuca
Niemal połowa wieloletnich palaczy spontanicznie zrywa z nałogiem na ok. 2,5 roku przed diagnozą raka płuca, a większość robi to zanim zauważy jakiekolwiek symptomy choroby - wynika z pracy, którą publikuje marcowe wydanie "Journal of Thoracic Oncology". więcej »
Opracowano nowy, skuteczniejszy test na raka prostaty
Naukowcy z uniwersytetu w Surrey opracowali nowy test umożliwiający wykrywanie raka prostaty na wczesnym etapie choroby. Opisują go w publikacji "Clinical Cancer Research". więcej »
Co drugi mężczyzna zarażony wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV)
Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Z badań przeprowadzonych w USA, Brazylii i Meksyku wynika, że jest nim zakażony aż co drugi mężczyzna - informuje najnowszy "Lancet". więcej »
Christian de Duve: dobór nas zniszczy
Ewolucja wykształciła u nas cechy, które z czasem doprowadzą do wymarcia ludzkości. Musimy się nauczyć je przezwyciężać - twierdzi belgijski lekarz i cytolog, noblista w dziedzinie medycyny i fizjologii w 1974 r., Christian de Duve w nowej książce pt. "Genetics of original sin". więcej »
UNESCO: konflikty zbrojne pozbawiają edukacji 28 mln dzieci
28 mln dzieci jest "pozbawionych edukacji z powodu konfliktów zbrojnych", narażających je m.in. na ataki na szkoły, gwałty i przemoc seksualną - poinformowało UNESCO w opublikowanym we wtorek raporcie. więcej »
Konsekwencje udaru zależą od genów
Mała różnica w sekwencji DNA warunkuje stopień upośledzenia po udarze mózgu - informują naukowcy z Hiszpanii na łamach pisma "Journal of Experimental Medicine". więcej »
Więcej Kanadyjczyków wybiera polskie uczelnie medyczne
W ciągu ostatnich pięciu lat liczba Kanadyjczyków studiujących medycynę za granicą podwoiła się, między innymi ze względu na studentów wybierających uczelnie w Polsce. więcej »
Skuteczny lek dla chorych na mukowiscydozę
VX-770 to pierwszy lek, który nie tylko łagodzi skutki mukowiscydozy, ale działa przyczynowo na jedną z jej postaci - informuje "New Scientist". więcej »
Amerykańscy i kanadyjscy alergicy będą cierpieć dłużej
Naukowcy mają złą wiadomość dla alergików: w związku ze zmianami klimatycznymi sezon pylenia niektórych roślin znacznie się wydłużył - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences". więcej »
Lody z mleka karmiących matek oferowane w londyńskiej restauracji
Jedna z londyńskich lodziarni wzbogaciła swoje menu o lody z mleka dostarczanego przez karmiące matki. Według właścicieli, ma to przyciągnąć smakoszy, którzy gustują w produktach naturalnych - informuje Reuters. więcej »
Lepsze leczenie ofiar urazów to niższe koszty
Szpitale, w których opieka medyczna stoi na wysokim poziomie zapewniają niższe koszty leczenia ofiar urazów - przynajmniej w USA - informuje pismo "Annals of Surgery". więcej »
W Arizonie będą studiować, jak kulturalnie dyskutować
"Narodowy Instytut na rzecz Kulturalnej Dyskusji" powstał na Uniwersytecie stanu Arizona, w odpowiedzi na licznie pojawiające się opinie, że ton publicznej debaty w USA staje się zbyt agresywny i jątrzący. więcej »