Balonikowanie serca równie skuteczne jak operacje na otwartym sercu
Chorzy z zaawansowaną chorobą wieńcową nie muszą być w pierwszej kolejności poddawani operacji wszczepiania tzw. bypassów. Równie skuteczna jest mniej inwazyjna metoda, nazywana angioplastyką - oświadczyli kardiolodzy na konferencji w Nowym Orleanie. więcej »
Fukushima. Opad dotarł już do San Francisco
Naukowcy amerykańscy odkryli w wodzie deszczowej z San Francisco izotopy radioaktywne pochodzące z objętej pożarem japońskiej elektrowni atomowej Fukushima Daiichi - poinformował naukowy serwis internetowy ArXiv. więcej »
Odkryto prawdopodobną przyczynę zespołu śmierci łóżeczkowej
Zaburzenia w pracy dwóch regionów mózgu kontrolujących wspólnie oddychanie i przełykanie są odpowiedzialne za zespół nagłej śmierci niemowląt we śnie (SIDS) - informują naukowcy na łamach pisma "Journal of Physiology". więcej »
10 genów ma związek z Alzheimerem
Międzynarodowa ekipa naukowców wykryła 5 kolejnych genów mających związek z Alzheimerem. Lista genów, zwiększających ryzyko zachorowania na tę chorobę wieku starczego, powiększyła się przez to do 10 - publikują naukowcy na łamach "Nature Genetics". więcej »
Japonia. Barwniki w skażonej wodzie pomogą wykryć kolejne wycieki
Ekipy techniczne w uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima I w Japonii dodali barwniki do skażonej wody wydobywającej się z reaktorów, aby sprawdzić, czy udało im się zatrzymać radioaktywne wycieki. więcej »
Gwałtownie zwiększa się liczba złamań z powodu osteoporozy
W Europie osteoporoza jest już częstszą przyczyną niepełnosprawności niż nowotwory (z wyjątkiem raka płuc) - alarmuje Międzynarodowa Fundacja Osteoporozy (International Osteoporosis Foundation). więcej »
Błędne informacje TEPCO o skażeniu wód gruntowych w Japonii
Wody gruntowe wokół elektrowni Fukushima I są zapewne skażone substancjami radioaktywnymi, ale operator tej siłowni firma TEPCO popełnił błędy w obliczeniach, podając w czwartek, że poziom promieniowania 10 tys. razy przekroczył normę. więcej »
Pacjenci w Niemczech będą częściej dostawać placebo
Niemieckie Stowarzyszenie Medyczne doszło do wniosku, że placebo - neutralne pigułki - działa czasem lepiej niż farmaceutyki, na przykład w przypadku łagodnej depresji i chronicznego bólu. Zaleca, by częściej przepisywać je pacjentom - informuje w czwartek AP. więcej »
MikroRNA zaburza metabolizm glukozy
Wysoki poziom małego fragmentu RNA o nazwie mikroRNA (miR)- 143 w wątrobie myszy jest odpowiedzialny za brak wrażliwości na insulinę komórek otyłych zwierząt. Zablokowanie ekspresji miR-143 zapobiega rozwojowi insulinooporności - informują naukowcy z Niemiec na łamach pisma "Nature Cell Biology". więcej »
Naukowcy: przedwczesna śmierć zagraża bardziej młodzieży niż dzieciom
Przedwczesna śmierć w większym stopniu zagraża obecnie dorastającej młodzieży i młodym dorosłym niż dzieciom - wynika z badań opublikowanych przez pismo "Lancet". więcej »
„Specjalna tkanina” ma pokryć reaktory w Fukushimie
Rzecznik japońskiego rządu Yukio Edano poinformował w środę, że władze rozważają nadzwyczajne środki, mające powstrzymać wyciek substancji radioaktywnych z elektrowni atomowej Fukishima I. Brane jest pod uwagę m.in. przykrycie reaktorów "specjalną tkaniną". więcej »
Japonia. Wysoki poziom jodu w morzu w pobliżu Fukushimy
W wodzie morskiej w pobliżu uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima zarejestrowano niezwykle wysoki poziom radioaktywnego jodu, aż o 3 355 razy przekraczający dopuszczalną normę - poinformowała w środę agencja Kyodo. więcej »
MAEA: sytuacja w Fukushimie nadal bardzo poważna
Sytuacja w uszkodzonej elektrowni atomowej w Fukushimie jest - według oceny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej - nadal bardzo poważna. "Potwierdza to fakt wykrycia w pobliżu siłowni śladów plutonu" - oświadczyła we wtorek w Wiedniu MAEA. więcej »
Łykanie witamin nie ochroni przed rakiem lub chorobą serca
Zażywanie preparatów multiwitaminowych nie zmniejsza ryzyka zgonu z powodu choroby nowotworowej lub choroby serca – potwierdzają najnowsze wyniki badań, które publikuje pismo „American Journal of Epidemiology”. więcej »
Naukowcy: wiemy już co z Fukushimy dotarło do USA
Amerykańscy naukowcy dokonali w Seattle pierwszych pomiarów opadów pyłów promieniotwórczych z uszkodzonej japońskiej elektrowni Fukushima Daiichi. Główny opad, według tych badań nastąpił między 17 a 18 marca - poinformował magazyn Technology Review i portal University of Washington w Seattle. więcej »