Płód czerpie serotoninę z łożyska
Podczas rozwoju płodowego głównym źródłem ważnego neuroprzekaźnika serotoniny (nazywanej w skrócie 5-HT) jest łożysko - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature". więcej »
Komórkowy przemysł nanofarmaceutyczny
Żywe komórki mogą być wykorzystane do produkcji nowoczesnych leków opartych na nanotechnologicznych materiałach, które dzięki otoczce utworzonej z błony komórkowej stają się niewidzialne dla makrofagów. Odkrycie to może zrewolucjonizować farmakoterapię, gdyż rozwiązuje problem biokompatybilności leków - donosi "Nano Letters". więcej »
Hodowla embrionów na chipie
Po raz pierwszy, z pełnym sukcesem udało się wyhodować embrion złożonego organizmu żywego całkowicie w sztucznych warunkach - wewnątrz mikroprzepływowego chipa, określanego inaczej laboratorium na chipie. Nowy układ może znaleźć zastosowanie między innymi w przemyśle farmaceutycznym, przy analizowaniu wpływu na komórki żywe substancji chemicznych o dużym potencjale terapeutycznym - donosi "Lab on a Chip". więcej »
O narkotykowych preferencjach Paryżan i mieszkańców Adelajdy
Analiza miejskich ścieków pozwoliła porównać, że mieszkańcy Paryża i australijskiej Adelajdy mają dość odmienny gust, jeśli chodzi o narkotyki. W weekendy w Paryżu dominuje kokaina, w Adelajdzie wolą Esctasy - informuje "New Scientist". więcej »
Tani monitor akcji serca dziecka
Zespół naukowo-badawczy z amerykańskiej fundacji non-profit opracował tanie urządzenie do bezprzewodowego monitorowania serca płodu w czasie ciąży. Jest ono przeznaczone dla krajów III Świata i rozwijających się - poinformował magazyn Technology Review. więcej »
Zastrzyk może ograniczyć uszkodzenia serca lub mózgu
Zastrzyk odpowiednich przeciwciał może ograniczać zakres uszkodzeń związanych z zawałem lub udarem - a także poprawić wyniki przeszczepów - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences" (PNAS). więcej »
Tysiące zachorowań na odrę w Europie
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w czwartek o ponad 6500 przypadkach odry w 33 krajach europejskich. Najwięcej zachorowań notuje się we Francji. więcej »
Strefa zamknięta wokół elektrowni Fukushima
Władze Japonii ogłosiły obszar w promieniu 20 kilometrów wokół uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima strefą zamkniętą. Poinformował o tym w czwartek premier Naoto Kan podczas wizyty w prowincji Fukushima. więcej »
Genetyka raka wątroby
Gen zlokalizowany na chromosomie 6 zwiększa ryzyko zachorowania na raka wątroby wywołanego przewlekłym zapaleniem wątroby typu C (HCV) - informują naukowcy z Japonii na łamach pisma "Nature Genetics". więcej »
Mniej węglowodanów - chudsza wątroba
Ograniczenie spożycia węglowodanów jest - przynajmniej na krótką metę - skuteczniejszym sposobem na zmniejszenie ilości tłuszczu w wątrobie w porównaniu z niskokaloryczną dietą - informuje "American Journal of Clinical Nutrition". więcej »
Praca zmianowa szkodliwa dla zdrowia i bezpieczeństwa
Od 30 do 50 proc. osób pracujących na nocne zmiany przyznaje, że przynajmniej raz w tygodniu zdarza im się zasnąć podczas pracy. Eksperci ostrzegają, że ryzyko związane z przemęczeniem i brakiem koncentracji jest dobrze znane, jednak wciąż ignorowane - donosi agencja AP. więcej »
Eksperci: kto nie rozpoznaje kłamstwa, może cierpieć na demencję
Zatracanie umiejętności rozpoznawania kłamstwa i sarkazmu może być pierwszym objawem demencji czołowo-skroniowej - wykazały badania specjalistów University of California w San Francisco, zaprezentowane podczas konferencji American Academy of Neurology w Honolulu. więcej »
MAEA: już tylko nieznaczna emisja radioaktywna z Fukushimy
Według zaprezentowanej we wtorek oceny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), z uszkodzonej japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I będą się wydobywać już tylko nieznaczne ilości substancji promieniotwórczych. więcej »
Rząd Japonii: Dalej chłodząc reaktory, unikniemy stopienia rdzenia
W uszkodzonej przez trzęsienie ziemi elektrowni atomowej Fukushima nie nastąpi całkowite stopienie rdzenia w reaktorze nr 2, jeśli będzie nadal schładzany - ocenił we wtorek rzecznik rządu Japonii Yukio Edano. więcej »
Badanie krwi może określić ryzyko przerzutów czerniaka
Obecne w osoczu markery mogą pozwolić na przewidywanie, czy dojdzie do przerzutów czerniaka - najgroźniejszego z nowotworów skóry - informuje pismo "Clinical Cancer Research". więcej »