PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Tabletki przeciwko astmie równie skuteczne jak inhalatory

Rzadko przepisywane lekarstwo na astmę w formie tabletek jest równie skuteczne, jak powszechnie stosowane inhalatory, a łatwiejsze w użyciu - przekonują naukowcy z University of East Anglia na łamach "New England Journal of Medicine". więcej »

Odsysanie tłuszczu. Liposukcja nie likwiduje trwale tkanki tłuszczowej

Liposukcja pozwala usunąć tkankę tłuszczową, ale tylko na krótko. Najpóźniej po upływie roku tłuszcz ponownie się odkłada, z tą tylko różnicą, że w innym miejscu ciała - wykazały badania specjalistów University of Colorado. więcej »

Rodzinne posiłki pomogą uchronić dziecko przed otyłością

Dzieci, które jedzą posiłki przy stole wspólnie z rodziną są mniej narażone na otyłość i odżywiają się zdrowiej - twierdzą amerykańscy naukowcy. Ich badania zostały opublikowane w piśmie "Pediatrics". więcej »

Powstawanie nowych neuronów w mózgu kluczowe dla leczenia depresji

Zwiększenie proliferacji, czyli podziałów i wzrostu nowych neuronów w mózgu jest niezbędne dla poprawienia reakcji organizmu na stres i tym samym kluczowe podczas leczenia lęku i depresji - informują naukowcy z Norwegii na łamach pisma "Molecular Psychiatry". więcej »

Nowe połączenia pomiędzy neuronami ważne dla pamięci

Powstawanie nowych synaps, czyli połączeń pomiędzy komórkami nerwowymi jest niezbędne dla przechowywania i precyzyjnego przywoływania wspomnień - informują naukowcy ze Szwajcarii na łamach pisma "Nature". więcej »

Rak jelita wykrywalny dzięki molekularnej onkologii

Opracowano jedną z najbardziej przyjaznych dla pacjenta metod wykrywania zmian nowotworowych jelita grubego. Badaniu poddawana jest próbka kału, w której wykrywane są - za pomocą zaawansowanych technik biologii molekularnej - fragmenty genów komórek rakowych, donosi "Analyst". więcej »

Raport WHO: choroby niezakaźne to dziś główni zabójcy ludzkości

Przewlekłe choroby niezakaźne, jak schorzenia układu krążenia, choroby płuc, nowotwory i cukrzyca już dziś stanowią główną przyczynę zgonów ludzi na świecie, a śmiertelność z ich powodu będzie rosła - alarmują eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). więcej »

Kolonoskopia bez problemów

Ulepszony kolonoskop ma pozwalać na lepsze wykrywanie zmian nowotworowych w jelicie grubym bez narażania pacjenta na nieprzyjemności - informuje serwis "EurekAlert". więcej »

Krótkie badanie pomoże rozpoznać wczesne oznaki autyzmu

Krótka, pięciominutowa ankieta, którą rodzice mogą wypełnić nawet w kolejce do pediatry może pomóc zdiagnozować wczesne objawy autyzmu - informują naukowcy z University of California (USA) na łamach pisma "Journal of Pediatrics". więcej »

Statyny mogą zwiększyć skuteczność terapii osób po udarze

Leki obniżające poziom cholesterolu - statyny, mogą poprawić skuteczność leku trombolitycznego stosowanego u osób, które właśnie przeszły udar mózgu - wynika z pracy, którą publikuje internetowe wydanie pisma "Stroke". więcej »

Maść może chronić przed czerniakiem

Czerniak, piąty pod względem częstości występowania nowotwór u mężczyzn i siódmy wśród kobiet, odpowiada za 75 proc. zgonów związanych z nowotworami skóry. Sprzyja mu częste wystawianie się na światło słoneczne (jednak oprócz powierzchni skóry może się pojawiać w nietypowych lokalizacjach, na przykład w oku, a nawet w przełyku). więcej »

Test pomaga przewidzieć ponad 80 proc. przedwczesnych porodów

Ponad 80 proc. przypadków przedwczesnych porodów można przewidzieć przy pomocy prostego badania krwi wykonanego w trzecim trymestrze ciąży - dowodzą amerykańskie prace. więcej »

Co dziesiąte dziecko ma problemy z poczuciem smaku

David Laing z University of New South Wales w Sydney (Australia) wraz kolegami badał kubki smakowe 432 dzieci w wieku od 8 do 12 lat. Dawano im do picia serię napojów o różnych smakach - zawierających wodę z cukrem, sól, kwas cytrynowy czy gorzki chlorowodorek chininy. więcej »

Pestycydy mogą obniżać IQ jeszcze przed urodzeniem

Jeśli kobieta jest w czasie ciąży narażona na działanie niektórych pestycydów, może to zaszkodzić inteligencji jej dziecka - informuje "New Scientist". więcej »

Ciągły płacz niemowlaka może zwiastować ADHD

Dzieci, które w okresie niemowlęctwa dużo płaczą, mają problemy ze snem i nie chcą przyjmować pokarmu, są bardziej narażone na rozwój problemów behawioralnych i kognitywnych - informuje pismo "Archives of Disease in Childhood". więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe