Autyzm może być powszechniejszy niż się wydawało
Wspólne badania amerykańsko-koreańsko-kanadyjskie wskazują, że tak zwane spektrum autystyczne występuje częściej, niż dotychczas sądzono - u 1 dziecka na 38 - informuje "American Journal of Psychiatry". więcej »
Naukowcy: od ponad dwóch dekad żadnych postępów w dziedzinie sztucznej inteligencji
Od ponad dwóch dekad nie nastąpił żaden istotny postęp w dziedzinie robotyki i sztucznej inteligencji - zgodzili się naukowcy -uczestnicy sympozjum Brains, Minds, and Machines, zorganizowanego w Massachusetts Institute of Technology (MIT) w USA. Przyczyną są wąskie zastosowania robotyki oraz brak badań podstawowych m.in. nad językiem - poinformował magazyn Technology Review. więcej »
Pacjent po przeszczepie całej twarzy dziękuje lekarzom i dawcy
Pacjent po pierwszym na świecie przeszczepie całej twarzy po raz pierwszy pokazał się publicznie, występując w poniedziałek na konferencji prasowej z lekarzami ze szpitala w Bostonie, którzy dokonali historycznej transplantacji. więcej »
Specjalne wirusy pomogą w walce z rakiem trzustki
Wirusy onkolityczne szybko rozpoznają, atakują i zabijają komórki macierzyste raka trzustki poinformowali naukowcy z USA podczas spotkania Digestive Disease Week w Chicago. Informację publikuje Serwis Naukowcy Eurekalert. więcej »
Prawidłowy poziom cukru we krwi nie chroni przed cukrzycą
Na cukrzycę typu 2, nazywaną też cukrzycą dorosłych, mogą zachorować nawet te osoby, które mają prawidłowy poziom cukru we krwi - ostrzegaja naukowcy w raporcie opublikowanym na łamach "Diabetes Care". więcej »
Leki na serce najlepiej zażywać wieczorem
Leki stosowane powszechnie w leczeniu nadciśnienia i u pacjentów po zawałach działają znacznie skuteczniej, kiedy są przyjmowane wieczorem - informują naukowcy z Kanady na łamach pisma "Journal of the American College of Cardiology". więcej »
W starzejącym się mózgu coraz mniej komórek macierzystych
Spadek liczby neuronów w starzejącym się mózgu jest odpowiedzialny za pogorszenie możliwości poznawczych. Naukowcy z USA odkryli, że przyczyną spadku liczby neuronów jest zmniejszenie liczby dorosłych komórek macierzystych w starzejącym się mózgu. więcej »
Lekarze: coraz więcej młodych ludzi choruje na szpiczaka mnogiego
Szpiczak mnogi, jeden z licznych nowotworów krwi, jest w ostatnich latach coraz częściej diagnozowany u osób przed 45. rokiem życia - mówili lekarze na XIII Międzynarodowych Warsztatach nt. Szpiczaka Mnogiego, które odbywały w Paryżu. więcej »
Kawa i seks wśród najczęstszych przyczyn pęknięcia tętniaka mózgu
Picie kawy, wysiłek fizyczny, uderzenie w nos, stosunek seksualny, mocne parcie na stolec - to niektóre z najczęstszych czynników powodujących pęknięcie tętniaka mózgu - informuje pismo "Stroke". więcej »
WHO: odra atakuje Europę, w Polsce nie ma wzrostu zachorowań
W Europie, szczególnie we Francji, zwiększyła się zachorowalność na odrę. Głównym tego powodem jest wzrost liczby osób, które w przeszłości nie zostały zaszczepione - alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). więcej »
Gen może chronić małpy przed AIDS
Wariant genu, w który wyposażone są niektóre małpy, wspomaga działanie szczepionek przeciwko małpiemu wirusowi niedoboru odporności (SIV). Jest to dla naukowców wskazówka, która może pomóc opracować skuteczniejsze szczepionki przeciwko HIV dla ludzi - donosi pismo "Science Translational Medicine". więcej »
Co chroni przed pasożytniczymi robakami?
Udało się wyjaśnić, dlaczego pasożytnicze robaki atakują tylko niektórych ludzi i zwierzęta. Okazało się, że z pasożytom nie służy zawarte w jelitowym śluzie białko Muc5ac - informuje serwis "EurekAlert". więcej »
Badanie krwi pozwala na wczesne wykrycie choroby Alzheimera
Kanadyjscy uczeni z uniwersytetu McGill opracowali badanie krwi pozwalające na wczesne wykrycie choroby Alzheimera. Wyniki badań laboratoryjnych ukazały się w czasopiśmie "Journal of Alzheimer's Disease". więcej »
Konsola do gier wspomaga trening dzieci po amputacjach
Studenci Rice University w USA opracowali złożone z komponentów popularnej konsoli Nintendo rozwiązanie, które ułatwia trening adaptacyjny dzieciom po amputacjach lub z zaburzeniami równowagi, wywołanymi uszkodzeniami błędnika albo porażeniem mózgowym - poinformował magazyn Technology Review. więcej »
Nanofiltry dla palaczy
Papierosowe filtry utworzone z użyciem nanostrukturalnego dwutlenku tytanu skutecznie eliminują toksyczne i niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia substancje chemiczne zawarte w dymie papierosowym - podaje "Chemical Communications". więcej »