Sieć domyślna mózgu umożliwia ignorowanie niepotrzebnych informacji
Umiejętność wykonywania rozmaitych zadań pomimo obecności bodźców rozpraszających zależy od poziomu aktywności tzw. sieci domyślnej w mózgu - grup neuronów pobudzanych w odpowiedzi na te właśnie przeszkadzające nam bodźce - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Neuroscience". więcej »
Lek, który odwraca przerost mięśnia sercowego
Obiecujący lek na raka, odwraca także (u myszy) przerost mięśnia sercowego, który zagraża niewydolnością serca - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences ". więcej »
Używanie telefonów komórkowych może być rakotwórcze?
Agencja badań nad rakiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oświadczyła we wtorek, że używanie telefonów komórkowych należy uznać za "być może rakotwórcze dla człowieka". więcej »
UNICEF po raz pierwszy opublikował ceny szczepionek
Ze strony internetowej UNICEF-u można już dowiedzieć się, ile organizacja zapłaciła poszczególnym koncernom farmaceutycznym za 16 szczepionek zakupionych w ciągu ostatniej dekady - informuje agencja AP. więcej »
Zły cholesterol u chorych na cukrzycę
U chorych na cukrzycę "zły" cholesterol zmienia się w jeszcze gorszy i bardziej lepki, co znacznie zwiększa ryzyko miażdżycy naczyń oraz innych chorób sercowo-naczyniowych - informuje pismo "Diabetes". więcej »
Dwa leki, które sprzyjają cukrzycy
Jednoczesne przyjmowanie dwóch pospolitych leków, paroksetyny i prawastatyny, zwiększa ryzyko cukrzycy - informuje serwis "EurekAlert". więcej »
Starsi ludzie słabo kłamią i kiepsko rozpoznają kłamstwa
Ludzie starsi nie umieją kłamać tak przekonująco, jak młodzi. Słabiej też orientują się, że są okłamywani. Zjawisko to ma związek z wiekiem i towarzyszącym mu pogorszeniem zdolności do rozpoznawania emocji - informują naukowcy na stronie nowozelandzkiego University of Otago (UO). więcej »
Kawa źródłem leków?
Odkryto bakterie oraz wyizolowano z nich odpowiednie enzymy (i kodujące je geny), które umożliwiają odcięcie poszczególnych grup metylowych od cząsteczki kofeiny, tworząc tym samym półprodukt, z którego można wytworzyć szereg leków stosowanych w terapii astmy oraz w przypadku problemów z sercem - donosi "Chemistry World". więcej »
Sposób na wyhodowanie ludzkich neuronów
Wystarczą cztery czynniki transkrypcyjne żeby przekształcić ludzkie komórki tkanki łącznej w bezpośrednio funkcjonalne neurony - przekonują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature". więcej »
WHO: papierosy zabiją w tym roku 6 mln osób
Nałóg palenia papierosów zabije w tym roku prawie 6 mln osób, w tym 600 tys. niepalących, ale przebywających w otoczeniu palaczy - poinformowała w piątek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przed przypadającym 31 maja Światowym Dniem bez Papierosa. więcej »
Dobry cholesterol wcale nie jest taki dobry
Podwyższanie przy użyciu leków tzw. dobrego cholesterolu (HDL) wcale nie zmniejsza ryzyka zawału serca jak dotąd podejrzewali kardiolodzy - sugerują najnowsze, finansowane przez rząd USA, badania National Heart, Lung, and Blood Institute. więcej »
Psy pomagają rodzinom z autyzmem
Psy mogą zmniejszyć stres odczuwany przez rodziców dzieci autystycznych - informuje serwis "BBC News/Health". więcej »
Co piąty młody dorosły cierpi na nadciśnienie tętnicze
Nadciśnienie tętnicze krwi nie jest jedynie chorobą ludzi starszych i w średnim wieku. Cierpi na nie co piąty Amerykanin w wieku 24-32 lat – wykazały badania opublikowane przez najnowsze wydanie „Epidemiology”. więcej »
Zmiany w ekspresji genów różnią mózg autystyczny od zdrowego
Zmiany w organizacji RNA i ekspresji genów przyczyniają się do rozwoju autyzmu - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature". więcej »
Odkryto mechanizm chroniący wątrobę przed stłuszczeniem
Fosfolipid o nazwie DLPC chroni wątrobę przed gromadzeniem tłuszczu - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature". więcej »