Zmiana lokalizacji receptora w komórkach prowadzi do rozwoju raka
Mutacja w genie kodującym receptor o nazwie Met, która prowadzi do zmiany jego lokalizacji wewnątrz komórki powoduje rozwój i powstawanie przerzutów guzów nowotworowych - informują naukowcy z Wielkiej Brytanii na łamach pisma "Nature Cell Biology". więcej »
Chicago. Lekarze o postępie w leczeniu zaawansowanego raka prostaty
Dwa nowe leki dla mężczyzn z zaawansowanym rakiem prostaty, które pojawiły się w ciągu ostatniego roku, rodzą nadzieję na wydłużenie życia pacjentów i poprawę jego jakości - ocenili eksperci w Chicago podczas największego na świecie kongresu onkologicznego. więcej »
Kanadyjczycy analizują ryzyko dotyczące używania telefonów komórkowych
Po raporcie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która ostrzegła w minionym tygodniu przed możliwym rakotwórczym wpływem telefonów komórkowych, Kanadyjczycy zastanawiają się, jak uniknąć zagrożeń. więcej »
Aktywność insuliny w mózgu przyczynia się do otyłości
Działanie insuliny na specjalne neurony w mózgu myszy powoduje, że wysokotłuszczowa dieta prowadzi do rozwoju otyłości u tych zwierząt - przekonują naukowcy z Niemiec na łamach pisma "Nature Neuroscience". więcej »
Odkryto receptor odpowiedzialny za rozpoznawanie wirusów
Wewnątrzkomórkowy receptor - białko o nazwie IFIT1 obecne w wielu rodzajach komórek pełni ważną rolę w rozpoznaniu i kontroli infekcji wirusowych - informują naukowcy z Austrii na łamach pisma "Nature Immunology". więcej »
Pierwsze testy kiełków nie wykazały obecności EHEC
Pierwsze badania kiełków z uprawy ekologicznej w okręgu Uelzen w Dolnej Saksonii nie potwierdziły obecności groźnego szczepu pałeczki okrężnicy EHEC - poinformowało w poniedziałek ministerstwo spraw konsumenckich w Hanowerze. więcej »
Pluton w glebie w pobliżu uszkodzonej elektrowni atomowej w Japonii
Niewielką ilość plutonu, który wydostał się z japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I, poważnie uszkodzonej 11 marca przez trzęsienie ziemi i falę tsunami, po raz pierwszy znaleziono w glebie w pobliżu tej siłowni - informuje w poniedziałek Kyodo. więcej »
Ciekłe kryształy wykryją toksyny
Naukowcy odkryli nowe zastosowanie ciekłych kryształów. Kropelki zawierające nieuporządkowaną formę ciekłych kryształów w kontakcie z ekstremalnie małymi ilościami toksyn wytwarzanych przez bakterie Escherichia coli zmieniają swoje właściwości fizykochemiczne, uwidaczniając obecność patogenu. To zupełnie nowe pole badawcze - informuje "Science". więcej »
Badanie śliny noworodków pomoże wykryć groźnego cytomegalowirusa
Test śliny noworodków na obecność cytomegalowirusa (CMV) pozwala go wykryć z wysoką dokładnością - informują naukowcy z USA na łamach pisma "New England Journal of Medicine". więcej »
Nowe przepisy w UE. Zero tolerancji dla kadmu
W grudniu 2011 roku wejdą w życie nowe regulacje prawne, które ograniczą możliwość użycia kadmu przy produkcji materiałów z tworzyw sztucznych, biżuterii jak również elementów stosowanych do lutowania czy spawania. Zakaz ten ma ograniczyć ekspozycję mieszkańców Unii Europejskiej na kadm, który jest niezwykle niebezpiecznym dla zdrowia pierwiastkiem chemicznym - donosi "Chemistry World". więcej »
Nanospray dla nanofarmacji
Miniaturowy układ o charakterze laboratorium na chipie umożliwia tworzenie nanocząstek, jak również nanoemulsji z materiałów trudno rozpuszczalnych w wodzie. Dzięki zmniejszeniu rozmiarów cząstek do poziomu nano, nawet najbardziej oporne drobinki wnikną do wnętrza komórek żywego organizmu. Na technologię tę, od dłuższego czasu czeka przemysł farmaceutyczny - informuje "Lab on a Chip". więcej »
Kobiety cierpiące na migreny często maltretowane w dzieciństwie
Panie, które cierpią na migreny często doświadczały w dzieciństwie przemocy - fizycznej, seksualnej, słownej lub emocjonalnej - potwierdzają najnowsze badania amerykańskie. więcej »
Postęp w leczeniu niewydolności serca
Iwabradyna, lek obniżający częstość akcji serca, znacząco poprawia jakość życia i zwiększa szanse przeżycia chorych na przewlekłą niewydolność serca - wykazały badania o nazwie SHIFT opublikowane podczas Heart Failure Congress w Gothenburgu w Szwecji. więcej »
Wcześniej zjadliwy szczep EHEC stwierdzano w bardzo rzadkich przypadkach
Szczep bakterii, który spowodował śmierć 18 osób, w tym 17 w Niemczech, jest "bardzo rzadki" i nigdy wcześniej nie wywołał epidemii - podała w czwartek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Wcześniej informowano, że jest to nowy szczep bakterii. więcej »
Stres nie zwiększa ryzyka zachorowania na stwardnienie rozsiane
Wbrew wcześniejszym doniesieniom, wyniki najnowszych badań wskazują, że stres nie zwiększa ryzyka zachorowania na stwardnienie rozsiane (SM) - uspakajają naukowcy z Norwegii na łamach pisma Neurology. więcej »