Szczepionka przeciw krztuścowi nie jest dość skuteczna, aby zahamować epidemię
Podawanie dorosłym i nastolatkom wspomagającej dawki szczepionki przeciwko kokluszowi stanowi ochronę przed tą chorobą jedynie w pewnym stopniu! Działanie to nie jest dość skuteczne, aby zapobiec wybuchowi epidemii - wynika z najnowszego badania Vaccine Study Center przy Kaiser Permanente w USA, które opublikowano w BMJ. więcej »
Niebezpieczny wirus przenoszony przez kleszcze
Wiemy, że kleszcze mogą przenosić niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia zarazki. Najsłynniejsze są chyba bakterie z gatunku Borrelia, odpowiedzialne za chorobę z Lyme, czyli patologię bardzo niebezpieczną, mogącą prowadzić do śmierci w przypadku braku leczenia. Poza tym, kleszcze przenoszą też ehrlichiozę, czyli ciężką infekcję bakteryjną, często kończącą się hospitalizacją. więcej »
Strategie zagłodzenia nowotworu na śmierć
Miliardy komórek współpracują ze sobą tak, aby ciało ludzkie prawidłowo funkcjonowało. Nie są one wieczne – umierają, tak jak wszystko na tym świecie. Kiedy do tego dochodzi, bardzo szybko pojawia się nowa komórka, która zastępuje tą która umarła. Pozwala to narządom na pozostawanie w stanie aktywności przez cały czas. więcej »
In vitro. Pierwszy noworodek z „idealnymi genami”?
Marybeth Scheids (36 lat) i jej mąż David Levy (41 lat) to amerykańska para z Filadelfii, która desperacko pragnęła potomka. Postanowili więc wypróbować technikę in vitro, ale kolejne próby kończyły się niepowodzeniem. Specjaliści z kliniki Main Line Fertility w Pensylwanii utrzymywali, iż przyczyną takiego stanu rzeczy zdają się być problemy z embrionami. więcej »
Ciąża. Rzadki defekt atakuje coraz częściej!
Odsetek noworodków urodzonych z wadą nazywaną wytrzewieniem – rzadką chorobą genetyczną, która polega na wrodzonych ubytkach jamy brzusznej – wzrósł niemal dwukrotnie od 1995 r. Przyczyna tego nie jest do końca znana, jednak ekspozycja kobiet ciężarnych na niektóre chemikalia ma związek z powstawaniem tej wady. więcej »
Chromosom X zawiera tajemnice męskości
To czy płeć potomstwa będzie żeńska, czy też męska jest niezwykle skomplikowanym procesem. Zwierzęta, na przykład, mają do dyspozycji różnego rodzaju strategie, które zapewniają zróżnicowanie płciowe i przetrwanie gatunku. U pszczół na przykład, liczba par chromosomów decyduje o płci. U większości zwierząt jednak konkretne chromosomy, zwane chromosomami płciowymi, kontrolują rozwój płci młodych. więcej »
Reumatoidalne Zapalenie Stawów. Wyniki badania przeprowadzonego wśród ponad 10 tys. chorych z 42 krajów
W globalnym anonimowych badaniu udział wzięło ponad 10 tysięcy dorosłych chorych na reumatoidalne zapalenie stawów z 42 krajów. W Polsce ankietę wypełniło 400 chorych. Badanie zostało przeprowadzone w okresie od 14 lutego do 11 kwietnia 2013 roku przez Harris Interactive. więcej »
Z okazji Światowego Dnia Bez Tytoniu Komisja Europejska ogłasza przełomowe dane
Europejska kampania „Eks-palacze. Nic ich nie zatrzyma”, mająca na celu pomoc w pozbyciu się nałogu tytoniowego, została zainicjowana w 2011 roku. Dziś, po niespełna trzech latach jej trwania, Komisja Europejska pochwalić się może przełomowymi wynikami. Dzięki bezpłatnej platformie iCoach (www.exsmokers.eu), dostępnej także jako aplikacja mobilna na tablet i telefon, z programu skorzystało ok. 380 000 Europejczyków, w tym ponad 20 000 Polaków, którzy postanowili rzucić palenie. więcej »
Europa Środkowa i Wschodnia pod znakiem biotechnologii – zakończyło się BioForum 2013
Gdyby chcieć najkrócej podsumować tegoroczne BioForum, można powiedzieć, że region Europy Środkowej i Wschodniej gra coraz bardziej znaczącą rolę na światowym rynku biotechnologicznym. Firmy działają coraz prężniej, mimo kryzysu, rozwija się współpraca pomiędzy firmami w regionie i poza nim, a wszystko to prowadzi do rozwoju całej branży i zachęca do podejmowania coraz to nowych inicjatyw w tym zakresie. więcej »
Narodowy Program Zwalczania Grypy w nurcie działań World Medical Association. Zobacz film
21 maja 2013 w Genewie odbyła się konferencja pod hasłem „Grypa – Możemy Zrobić To Lepiej!” (Influenza - We Can Do Better!). Organizatorem spotkania było World Medical Association (w Polsce reprezentowane przez Naczelną Izbę Lekarską), które niniejszym zainaugurowało działania w ramach światowej kampanii informacyjnej skierowanej do lekarzy i personelu medycznego. W działania rekomendowane przez światowe autorytety medyczne doskonale wpisuje się Polski Narodowy Program Zwalczania Grypy, który również postuluje budowanie zaangażowania pracowników ochrony zdrowia w poprawę bezpieczeństwa epidemiologicznego poprzez podniesienie poziomu wyszczepialności wśród pracowników ochrony zdrowia. więcej »
Europa z nadwagą
Małe zmiany w codziennej aktywności fizycznej oraz sposobie odżywiania mogą pomóc dorosłym w Europie zwalczyć otyłość, twierdzi prof. dr James O. Hill ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu w Kolorado, Denver, USA. Przemawiając na wydarzeniu organizowanym przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów Substancji Słodzących (ISA) zatytułowanym "Małe zmiany, wielka różnica: Innowacyjne podejście do trwałej redukcji nadwagi" podczas Europejskiego Kongresu Poświęconego Otyłości 2013, profesor Hill stwierdził, że obecna tendencja do skupiania się na jednej przyczynie rosnącego poziomu otyłości jest zbytnim uproszczeniem. więcej »
Innowacyjne terapie zwiększające poziom plastyczności mózgu mogą stanowić przełom w leczeniu udaru i choroby Alzheimera
Mózg człowieka ma niezwykłą zdolność tworzenia nowych połączeń między komórkami nerwowymi i naprawy lub zastępowania połączeń uszkodzonych. Dzięki temu, możemy przyswajać nowe doświadczenia, zdobywać umiejętności i zachowywać wspomnienia. Naukowcy nazwali tę zdolność plastycznością mózgu lub neuroplastycznością - jej poziom zależy od wieku i jest znacznie niższy u osób dorosłych. Ta zdolność staje się szczególnie ważna, gdy jeden z obszarów mózgu zostaje uszkodzony w wyniku urazu lub choroby, np. udaru czy choroby Alzheimera. Wówczas właśnie, dzięki neuroplastyczności, inny obszar mózgu może przejąć niektóre funkcje, tworząc połączenia alternatywne. więcej »
Test NA-NOSE: Proste badanie oddechu może wykryć nowotwór
Nikt nie chciałby usłyszeć, że jest chory na nowotwór. Często jednak możliwie najwcześniejsza diagnoza jest kluczem do wyleczenia. Zatem nowa, wynaleziona przez naukowców technologia, dzięki której można natychmiast wykryć nowotwór nawet we wczesnych stadiach choroby, polegająca na przeprowadzeniu prostego badania oddechu, daje dużą nadzieję na przełom w poprawie wskaźników wyleczalności nowotworu. więcej »
Przełom w badaniach nad wykorzystaniem komórek macierzystych u pacjentów po zawale serca
Amerykańscy naukowcy ogłosili przełomowe wyniki badań nad wykorzystaniem komórek macierzystych w leczeniu pacjentów po przebytym zawale serca. Jest to ważny krok w medycynie regeneracyjnej, której celem jest zupełna odnowa uszkodzonych narządów. Otrzymane wyniki pozwolą opracować nowe terapie dla chorych po zawale serca. więcej »
Nowa szansa dla milionów palaczy z całej Unii Europejskiej
Od 1 grudnia, dzięki kampanii Komisji Europejskiej i klubu piłkarskiego FC Barcelona, palacze w całej Europie mogą uczestniczyć w nowym, wyjątkowym projekcie „Quit Smoking with Barça” (Rzuć palenie z Barçą). Inicjatywa ta ma na celu zmotywowanie entuzjastów piłki nożnej oraz fanów Barçy w Europie do „wykopania” ze swojego życia nałogu tytoniowego, raz na zawsze. więcej »