Naturalne tłuszcze trans nie szkodzą
Nie wszystkie izomery kwasów tłuszczowych trans szkodzą. Korzystne działanie mają zwłaszcza te zawarte w mleku i wołowinie - informuje najnowsze wydanie pisma "Advances in Nutrition". więcej »
Zmiany klimatu grożą częstszymi zaostrzeniami astmy u dzieci
Zmiany klimatu mogą w kolejnej dekadzie doprowadzić u dzieci z astmą do częstszych zaostrzeń choroby i częstszych wizyt na pogotowiu lub oddziałach ratunkowych - wynika z analiz, które publikuje pismo "American Journal of Preventive Medicine". więcej »
Niestereidowe leki przeciwbólowe w ciąży a ryzyko poronienia
Stosowanie środków przeciwbólowych we wczesnym okresie ciąży grozi zwiększonym ryzykiem poronienia - ostrzegają kanadyjscy naukowcy. Ich badania ukazały się w "Canadian Medical Association Journal". więcej »
Szybsze dojrzewanie - więcej problemów psychicznych
Dzieci, które szybciej przechodzą proces dojrzewania płciowego, częściej mają zaburzenia zachowania i problemy psychiczne, np. depresję czy lęki - wynika z badań, o których informuje pismo "Developmental Psychology". więcej »
Nowe badania zachęcają młode kobiety do wykonywania mammografii
Mammografia i samobadanie piersi u kobiet przed 50. rokiem życia pomagają we wczesnym wykrywaniu raka - przekonują amerykańscy specjaliści w raporcie, który przedstawią w czwartek w San Francisco na kongresie Breast Cancer Symposium. więcej »
Gra komputerowa stymuluje rozwój autystycznych dzieci
Zespół naukowców z Uniwersytetu w Porto wynalazł grę komputerową, która skutecznie stymuluje rozwój autystycznych dzieci i zapewnia im lepszy kontakt z otoczeniem. więcej »
Jaki styl życia, taka skłonność do cukrzycy
Ryzyko zachorowania na cukrzycę aż w 80 proc. zależy od stylu życia. Skłonności rodzinne mają jedynie drugorzędne znacznie - wykazał amerykański raport, opublikowany na łamach "Annals of Internal Medicine". więcej »
Terapia genowa w radioterapii nowotworów
Terapia genowa może zwiększyć skuteczność radioterapii w chorobach nowotworowych i złagodzić jej szkodliwe skutki uboczne - informuje "New Scientist". więcej »
Orzechy włoskie w diecie obniżają ryzyko raka piersi
Włączenie orzechów włoskich do diety może znacznie obniżyć ryzyko raka sutka - wynika z badań, które na razie przeprowadzono tylko na myszach. Informację na ten temat zamieszcza pismo "Nutrition and Cancer". więcej »
Wolniejsze praca serca to dłuższe życie
Zbyt częste bicie serca jest niekorzystnym prognostykiem zawału dla osób cierpiących na choroby serca - oświadczyli specjaliści podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, który odbył się w Paryżu. więcej »
Mutacja genetyczna wywołująca ostrą białaczkę szpikową
Naukowcom udało się zidentyfikować defekt genetyczny, który predysponuje organizm do rozwoju ostrej białaczki szpikowej i mielodysplazji szpiku - informuje "Nature Genetics". Mutację odkryto w obrębie genu GATA2, który bierze udział w procesie powstawania leukocytów. więcej »
Nowe leki nadzieją dla osób z migotaniem przedsionków
Nowe leki przeciwzakrzepowe są dla osób z migotaniem przedsionków wygodniejszą i bezpieczniejszą alternatywą w stosunku do standardowej terapii, dają też lepszą ochronę przed udarem – mówili lekarze na kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. więcej »
Plaga zaburzeń psychicznych wśród Europejczyków
Aż 165 mln Europejczyków, czyli 38 proc. populacji naszego kontynentu, każdego roku cierpi na zaburzenia psychiczne i choroby mózgu, takie jak depresja, napady leku, bezsenność oraz demencja - wykazał raport European College of Neuropsychopharmacology (ENCP). więcej »
Płeć wpływa na dobór metody samobójczej?
Badania nukowe wykazują, że mężczyźni dwa razy częściej niż kobiety wybierają metody popełnienia samobójstwa wiodące do oszpecenia głowy bądź twarzy. więcej »
Nanocząstki niklu mogą być rakotwórcze
Obecność w atmosferze - w powietrzu, którym oddychamy - nanocząstek niklu może być przyczyną groźnych zmian w płucach, skutkujących nowotworem płuc - informuje "Toxicological Sciences". więcej »