Ryzyko raka skóry u mężczyzn związane z niższym poziomem przeciwutleniacza
Mężczyźni są trzykrotnie bardziej narażeni na rozwój raka skóry. Może to być związane z niższym poziomem katalazy - przeciwutleniacza, który zapobiega nowotworom likwidując nadtlenek wodoru i inne reaktywne formy tlenu powodujące uszkodzenia DNA. więcej »
Medycyna personalizowana to przyszłość
Dzięki metodom pozwalającym określić indywidualne cechy genetyczne pacjentów można ich leczyć efektywniej i mniejszym kosztem – mówili naukowcy podczas poświęconej medycynie personalizowanej konferencji, która w czwartek odbyła się w Bazylei. więcej »
Depresja zwiększa ryzyko choroby serca
Depresja może mieć bardziej dalekosiężne konsekwencje niż sądzono dotychczas. Najnowsze badania potwierdzają, że osoby, które cierpią z powodu zaburzeń nastroju, mogą być dwukrotnie bardziej narażone na choroby serca, w tym zawał, niż osoby bez depresji. więcej »
Odpady z grzybów dietetycznym dodatkiem do żywności
Naukowcy z Portugalii opracowali technologię pozwalającą na przemysłowe wykorzystanie odpadów z grzybów. „Wytwarzane z nich włókno może być doskonałym dodatkiem do wyrobu np. pieczywa lub hamburgerów” - twierdzą badacze. więcej »
Dłużej otwarte bary to więcej przemocy w mieście?
Nawet niewielkie wydłużenie godzin, o których zamykane są bary i puby, zwiększa liczbę przpadków użycia przemocy - obliczyli naukowcy z Norwegii, o czym informują w piśmie "Addiction". więcej »
Geny winne zachorowań na toczeń rumieniowy trzewny
Portugalscy uczeni odkryli przyczynę zachorowań na toczeń rumieniowy trzewny. Choroba obniżonej odporności organizmu jest powodowana przez kilka rodzajów genów. więcej »
W Europie nadal zatrważająco wzrasta liczba zakażeń HIV
W Europie wciąż wzrasta liczba zakażeń HIV i regionalny oddział Światowej Organizacji Zdrowia rozpoczyna nowy program, by opanować szerzącą się epidemię - poinformowało w środę, w przeddzień Światowego Dnia Walki z AIDS, to biuro WHO mieszczące się w Kopenhadze. więcej »
100 leków i szczepionek przeciwko HIV w fazie badań
33 szczepionki i 56 leków przeciwwirusowych znalazło się wśród 100 preparatów, które w przyszłości mogą pomóc w walce z infekcją HIV i jej skutkami – wynika z raportu Amerykańskiego Stowarzyszenia Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych (PhRMA). więcej »
Nie każda grypa jest „made in China”
Przeprowadzona w roku 2008 globalna analiza genetyczna wykazała, że coroczne epidemie grypy mają swoje źródło w Chinach - gdzie jest mnóstwo ludzi, świń i kaczek, dzięki którym wirusy mają znakomite środowisko do tworzenia nowych odmian. Wydawało się, że wszelkie nowe szczepy pochodzą z Azji. więcej »
Strąki szarańczynu cenne w walce z nowotworami
Owoce szarańczynu strąkowego mogą być ważnym sprzymierzeńcem w walce z nowotworami, wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Lizbońskim. więcej »
Nowy implant pomaga w diagnozowaniu epilepsji
Naukowcy amerykańscy opracowali nowe urządzenie do diagnozowania epilepsji. Efektem pierwszych testów stały się istotne odkrycia dotyczące przyczyn ataków tej choroby – poinformowały Nature i Technology Review. więcej »
Postęp w badaniach nad autyzmem
Dzięki badaniu komórek osób z rzadkim zespołem podobnym do autyzmu naukowcy zbliżyli się do wyjaśnienia przyczyn autyzmu - informuje "Nature Medicine". więcej »
Dantrolen chroni neurony przed chorobą Huntingtona
Dantrolen, lek zwiotczający mięśnie szkieletowe, chroni komórki nerwowe przed działaniem białka występującego w chorobie Huntingtona - informuje pismo "Molecular Degeneration". więcej »
Sauna może się okazać dobra dla serca i nastroju
U osób z przewlekłą niewydolnością serca jego funkcjonowanie poprawiło się po trzech tygodniach korzystania z sauny - informuje "The American Journal of Cardiology". więcej »
Afryka inwestuje w lekarzy, a oni uciekają
Kraje Afryki subsaharyjskiej wydają miliardy dolarów na edukację i rozwój lekarzy. Wykształceni medycy nie myślą jednak o pozostaniu w Afryce i gdy tylko nadarza się okazja, chętnie uciekają do krajów rozwiniętych oferujących im lepsze warunki - informuje internetowe wydanie "British Medical Journal". więcej »