Zawiedzione naukowe nadzieje 2011 r. według „Science”
Redakcja "Science" ponownie przyjrzała się tematom, które w zeszłym roku uznała za godne uwagi. W większości przypadków nadzieje na przełom nie spełniły się, a nawet jeśli, to nie całkowicie. więcej »
Naukowe wydarzenia 2011 według „Science”
Redakcja pisma "Science" tradycyjnie wytypowała 10 najważniejszych wydarzeń naukowych mijającego roku. Za najważniejsze uznano wyniki rozpoczętych w roku 2007 badań HPTN052, w których wzięły udział 1753 heteroseksualne pary. Badania te udowodniły, że leki przeciwwirusowe mogą zapobiegać zakażeniu wirusem HIV równie skutecznie, co prezerwatywy - ograniczają ryzyko zakażenia o 96 proc. Zdaniem wielu ekspertów to prawdziwy przełom w walce z AIDS. więcej »
Tajemnicza choroba w Ugandzie
Osobliwa choroba, która skłania dotknięte nią osoby do kiwania głową w przód i w tył podczas posiłku dotknęła wielu mieszkańców północnej Ugandy - informuje "New Scientist". więcej »
Rybi tłuszcz kluczem do leczenia białaczki
Związek powstający z rybiego tłuszczu może zwalczać komórki macierzyste przewlekłej białaczki szpikowej i przyczynić sie do stworzenia leku na tę chorobę - informują naukowcy z USA w artykule opublikowanym w piśmie "Blood". więcej »
Przed 40 laty Richard Nixon ogłosił „wojnę z rakiem”
Przed 40 laty, 23 grudnia 1971 r., Richard Nixon podpisał „National Cancer Act”, który zapoczątkował tzw. wojnę z rakiem. Miała ona wyeliminować raka jako chorobę śmiertelną do końca XX stulecia. Udało się tego dokonać tylko częściowo, ale postęp jest ogromny. więcej »
Narodziny bliźniąt syjamskich w Brazylii
W Brazylii na świat przyszły bliźnięta syjamskie, posiadające wspólne narządy wewnętrzne, jednakże oddzielne kręgosłupy, głowy i sprawnie funkcjonujące mózgi - poinformowało BBC. Lekarze wątpią, aby rozdzielenie dzieci było możliwe. więcej »
DHEA może zastąpić hormonalną terapię zastępczą
Produkowany przez nadnercza hormon o nazwie dehydroepiandrosteron, w skrócie DHEA, który nie tylko łagodzi objawy menopauzy, ale także poprawia libido, może pewnego dnia stać się alternatywą dla hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) - informują włoscy naukowcy w piśmie "Climacteric". więcej »
Nadużywanie leków groźniejsze niż jazda samochodem
Z powodu nadużywania leków umiera w USA więcej osób niż ginie w wypadkach drogowych – wykazał raport opublikowany przez U.S. Centers for Disease Control and Prevention w Atlancie. więcej »
Zaburzenia snu - ryzykowna „choroba zawodowa” policjantów
Około 40 proc. funkcjonariuszy policji cierpi na różnego rodzaju zaburzenia snu, co ma związek z wyższym ryzykiem problemów zdrowotnych, zagrożeniem ich bezpieczeństwa oraz gorszymi wynikami w pracy – informuje pismo "Journal of the American Medical Association". więcej »
Nie biorą ślubu ze strachu przed rozwodem?
Młode, związane na stałe pary nie pobierają się, gdyż z góry boją się skutków potencjalnego rozwodu - wynika z badania Amerykanów, opublikowanego na łamach grudniowego numeru "Family Relations". więcej »
Kobiece schorzenie związane z ryzykiem zapalnej choroby jelit
Kobiety cierpiące na endometriozę, schorzenie będące częstą przyczyną bezpłodności, są o 50 proc. bardziej narażone na zapalną, autoagresywną chorobę jelit, jak choroba Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego - wynika z duńskich badań. więcej »
Obrona przed malarią otwiera drogę salmonelli?
Brytyjscy naukowcy po raz pierwszy ustalili mechanizm, który jest odpowiedzialny za związek między malarią a ryzykiem rozwoju salmonelli - informuje pismo "Nature Medicine". więcej »
Dziwne połączenia w mózgu korzystne ewolucyjnie
Synestezja może się przejawiać pod postacią silnego kojarzenia słów z kolorami. Ten efekt jest związany z odmienną strukturą połączeń nerwowych w mózgu. Może jednak być korzystny ewolucyjnie – informuje serwis National Geographic. więcej »
50-lecie wynalezienia ibuprofrenu
Przed 50 lat wynaleziono ibuprofen, jeden z najczęściej stosowanych obecnie tzw. niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jego głównym odkrywcą jest dr Stewart Adams, brytyjski farmakolog firmy Boots. więcej »
Bóle kolan często dokuczają dojrzałym kobietom
Bóle kolan są częstą dolegliwością u kobiet w średnim i starszym wieku. W najnowszych brytyjskich badaniach do ich odczuwania przyznało się ponad 60 proc. pań z tej grupy - informuje pismo "Arthritis & Rheumatism". więcej »