Wirus zapalenia wątroby typu C (HCV) wkrada się także do mózgu
Wirus zapalenia wątroby typu C (HCV) nie zadawala się jedynie atakowaniem hepatocytów budujących wątrobę. Mogą zostać nim zainfekowane również komórki ludzkiego mózgu - informuje pismo "Nature Reviews Gastroenterology and Hepatology". więcej »
Zawarty w diecie chlorofil może chronić przed rakiem
Zawarty w diecie chlorofil i jego pochodna, chlorofilina zmniejszają ryzyko pojawienia się nowotworów - informuje pismo "Food and Chemical Toxicology". Przy okazji autorzy proponują zmianę sposobu prowadzenia tego rodzaju badań. więcej »
Składniki kosmetyków podejrzane o udział w rozwoju raka piersi
Parabeny, związki stosowane jako konserwanty w kosmetykach, produktach farmaceutycznych oraz żywności gromadzą się w tkance sutka i nie można wykluczyć, że mają udział w rozwoju raka piersi – oceniają naukowcy brytyjscy, na podstawie swoich najnowszych badań. więcej »
Kolana coraz częściej wymagają wymiany
Operacja wszczepienia sztucznego stawu kolanowego jest przeprowadzana coraz częściej, zwłaszcza wśród osób w wieku od 50 do 59 lat - informuje pismo "Arthritis & Rheumatism". więcej »
Taka wrażliwość emocjonalna jaki wariant genu
Nasza wrażliwość na działanie emocji i podatność na zaburzenia lękowe zależy od wariantu posiadanego przez nas genu - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Biological Psychiatry". więcej »
Naukowcy znaleźli sposób na kontrolę limfocytów T
Badacze z uniwersytetu w Lizbonie opracowali metodę kontroli komórek odpornościowych organizmu. Dzięki niej, udało im się wykorzystać limfocyty T do leczenia infekcji, blokując równocześnie negatywny wpływ tych komórek na rozwój cukrzycy, czy stwardnienia rozsianego. więcej »
Dzieci urodzone przez cesarskie cięcie częściej zapadają na astmę
Dzieci, które przyszły na świat przez cesarskie cięcie są bardziej narażone na zachorowanie na astmę do 3. roku życia – potwierdzają badania, o których informuje pismo „American Journal of Epidemiology”. więcej »
Depresja przyczynia się do stanów zapalnych w organizmie
Depresja przyczynia się do rozwoju stanów zapalnych w organizmie – potwierdzają badania, które publikuje pismo „Biological Psychiatry”. więcej »
Terapia światłem pomaga chorym na alzheimera
Naświetlanie niebiesko-zielonym światłem może poprawiać funkcjonowanie chorych na alzheimera - wynika z pracy, którą zamieszcza pismo "Western Journal of Nursing Research". więcej »
Przetworzone mięso sprzyja rakowi trzustki
Jedna kiełbaska dziennie zwiększa ryzyko zachorowania na raka trzustki o 19 proc.- informuje serwis "BBC News /Health". więcej »
Nadużywanie suplementów witaminowych zwiększa ryzyko zgonu - alarmują eksperci
Zażywanie witamin nie poprawia naszego zdrowia, ani nie pomaga w odchudzaniu, może natomiast być szkodliwe zwiększając ryzyko zgonu – alarmuje „Der Spiegel”. więcej »
Badacz czerwonego wina oskarżony o naukowe oszustwo
Część badań świadczących o korzystnym wpływie napojów alkoholowych na zdrowie została sfałszowana - informuje „New Scientist". więcej »
Laptop sterowany wzrokiem dla niepełnosprawnych
Badacze ze Szwecji skonstruowali nowy interfejs do laptopa, umożliwiający sterowanie i uruchamianie aplikacji ruchem gałek ocznych. Może on współdziałać ze starym interfejsem np. przy aplikacjach graficznych, bądź zastąpić go w komputerach dla niepełnosprawnych - poinformowały media. więcej »
Gen długowieczności to mit?
Prof. Filipe Cabreiro wykazał, że istnienie genu długowieczności jest mitem. Z przeprowadzonego przez portugalskiego badacza studium wynika, że pewien wpływ na dłuższe życie może mieć gen odpowiedzialny za rozwój komórek nerwowych, lecz nie białka sirtuin. więcej »
Rodzaj spożywanego mięsa wpływa na ryzyko udaru?
Dieta wysokobiałkowa może mieć korzystny wpływ na zdrowie, jednak należy zwracać uwagę na to, jaki rodzaj białka spożywamy. Badania potwierdzają, że zbyt częsta konsumpcja czerwonego mięsa może zwiększyć ryzyko udaru, podczas gdy białko zawarte w drobiu może je obniżyć. więcej »