Przemoc wobec dziecka może wyrządzić trwałe szkody w jego mózgu
Zaniedbywanie dziecka i stosowanie wobec niego przemocy wywołuje silny stres, który może hamować u niego rozwój hipokampa, czyli struktury mózgu odpowiedzialnej za pamięć - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences". więcej »
Starochiński lek może pomóc na stwardnienie rozsiane i opóźnić starzenie
Oszukując komórki, znany od tysiącleci chiński lek działa na procesy związane z chorobami autoimmunologicznymi, a nawet może opóźniać proces starzenia - informuje "Nature Chemical Biology". więcej »
Po marihuanie o wypadek dwa razy łatwiej
W ciągu trzech godzin po wypaleniu skręta pozostający pod wpływem marihuany kierowcy stwarzają dwa razy większe zagrożenie wypadkiem niż osoby niebędące pod wpływem alkoholu ani narkotyków - informuje "British Medical Journal". więcej »
Skłonność do choroby wieńcowej można odziedziczyć po ojcu
Mężczyźni mogą być bardziej narażeni na chorobę wieńcową z powodu cech genetycznych związanych z dziedziczonym po ojcu chromosomem Y - informuje "The Lancet". więcej »
Cynk może ratować życie dzieci z zapaleniem płuc
Podawanie suplementów cynku znacznie podnosi szansę na przeżycie leczonego antybiotykami ciężkiego zapalenia płuc u dzieci - informuje pismo "BMC Medicine". więcej »
Bąbelkowa rakieta w żołądku
Naukowcy z USA skonstruowali „nanorakiety” z nanorurek węglowych, mogące dostarczać szybko leki w organizmie ludzkim. Są kierowane przez słabe pole magnetyczne urządzeń do rezonansu magnetycznego – poinformował „New Scientist”. więcej »
Chore serce może sprzyjać rakowi prostaty
Osoby cierpiące na chorobę wieńcową są też bardziej narażone na raka prostaty - wynika z badań opublikowanych przez pismo "Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention". więcej »
Cukrzyca zwiększa ryzyko wady wrodzonej u dziecka
Kobiety z cukrzycą, które zachodzą w ciążę mają czterokrotnie wyższe ryzyko urodzenia dziecka z wadą wrodzoną, w porównaniu z paniami, które nie mają zaburzeń metabolizmu glukozy – wynika z pracy na łamach pisma „Diabetologia”. więcej »
Drukowany układ elektroniczny zabezpieczy żywność i szczepionki
Międzynarodowy zespół naukowców i inżynierów opracował pierwszy w pełni funkcjonalny elektroniczny układ drukowany z własnym zasilaniem. Posłuży on do kontroli żywności i medykamentów – poinformował magazyn Technology Review. więcej »
Błędne badanie jaskry nazywanej mordercą wzroku
Na podstawie jedynie pomiaru ciśnienia wewnątrz gałki ocznej nie można ocenić ryzyka zachorowania na jaskrę, jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku – twierdzi w internetowym wydaniu „Der Spiegel”. więcej »
Badanie krwi może ujawnić uszkodzenie stawów
Wysoki poziom dwóch substancji we krwi może wskazywać na uszkodzenie chrząstki stawowej - poinformowano podczas dorocznego zjazdu amerykańskiego Orthopaedic Research Society w San Francisco. więcej »
Pierwszy człowiek z drukowaną żuchwą z tytanu
83-letniej kobiecie wszczepiono sztuczną żuchwę, która powstała z tytanowego proszku na trójwymiarowej drukarce - informuje serwis "BBC News-Technology". więcej »
Odkryto kolejną mutację genetyczną związaną z ryzykiem udaru
Międzynarodowy zespół naukowców zidentyfikował wariant genu, który zwiększa ryzyko udaru niedokrwiennego mózgu - poinformowało pismo "Nature Genetics". więcej »
Powszechne infekcje związane z ryzykiem udaru mózgu u dzieci
Powszechne infekcje zwiększają ryzyko udaru niedokrwiennego u dzieci – wynika z badań amerykańskich, o których informuje serwis EurekAlert. Jednak, mimo wszystko jest to zdarzenie bardzo rzadkie. więcej »
Niemcy coraz bardziej wypaleni zawodowo
Niemcy najlepiej radzą sobie z kryzysem gospodarczym w Europie, ale coraz częściej cierpią na zaburzenia psychiczne, szczególnie na tzw. wypalenie zawodowe – pisze AFP. więcej »