PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Większość amerykańskich matek poniżej 30 lat to kobiety niezamężne

Coraz więcej dzieci w USA pochodzi ze związków pozamałżeńskich, a wśród matek w wieku poniżej 30 lat ponad połowa to kobiety niezamężne - wynika z analiz przeprowadzonych przez grupę badawczą "Child Trends" z Waszyngtonu. więcej »

Raka można rozpoznać po oddechu?

Naukowcy z USA skonstruowali urządzenie do testów, rozpoznających i określających rodzaj guzów nowotworowych płuc, po ich metabolitach, wydzielających się wraz z oddechem pacjenta. Urządzenie przeszło już pomyślnie badania kliniczne - poinformował magazyn Technology Review. więcej »

Czytnik DNA na USB

Zbudowany przez brytyjską firmę Oxford Nanopore MiniION radzi sobie z zsekwencjonowaniem genomu bakterii czy wirusa w ciągu niewielu sekund. Większe genomy wymagają więcej czasu, ale MiniION może również posłużyć do badań próbki komórek podejrzanych o cechy nowotworowe bądź do identyfikacji genetycznej tożsamości zwłok. więcej »

Co drugi lekarz nie rozmawia szczerze z swymi pacjentami

Lekarze mają opinię ludzi szczególnie godnych zaufania, tymczasem raport opublikowany na łamach „Health Affairs” wykazał, że w USA co drugi z nich wprowadza w błąd swych pacjentów albo całkowicie mija się z prawdą, tłumacząc to dobrem chorego. więcej »

Nanorurkowe granaty wybuchają lekami

Uczeni z USA stworzyli nową technologię dostarczania leku do zaatakowanej tkanki. Do komórek zostają wprowadzone nanorurki, które pod wpływem impulsu z lasera wybuchają jak granaty uwalniając lek - poinformował portal i blog naukowy ArXiv. więcej »

Powolny chód może zapowiadać demencję

Osoby, które chodzą powoli są bardziej zagrożone demencją - wynika z badań zaprezentowanych podczas dorocznego zjazdu American Academy of Neurology. więcej »

Podatność na infekcje zależy od pory dnia

W zależności od pory dnia inaczej reagujemy na zakażenia. Pismo „Immunity” informuje, że odkryto białko układu immunologicznego, którego poziom zmienia się w zależności od pory dnia, a wraz z nim podatność na infekcje. więcej »

Zmiana diety pomaga chorym na raka

Lepsze odżywianie poprawia stan chorych na raka wykazujących objawy niedożywienia, ale nie ma to żadnego wpływu na długość ich życia – wykazała metaanaliza z badań na łamach “Journal of the National Cancer Institute”. więcej »

Ból przewlekły ustępuje, gdy neurony o nim zapominają

Kanadyjskim naukowcom udało się zablokować działanie enzymu odgrywającego rolę w magazynowaniu w komórkach nerwowych informacji powodujących nadwrażliwość na ból - informuje pismo "Molecular Pain". więcej »

Nawet umiarkowane zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko udaru

Zanieczyszczenie powietrza, nawet na poziomie uznawanym za bezpieczny, zwiększa ryzyko udaru niedokrwiennego mózgu o 34 proc. - twierdzą amerykańscy naukowcy, których wnioski ukazały się w piśmie "Archives of Internal Medicine". więcej »

Skomplikowana operacja rozdzielenia bliźniaków w Brazylii

Jedną z najbardziej skomplikowanych operacji rozdzielenia bliźniaków syjamskich przeprowadzili chirurdzy w miejscowości Goiana – informuje AFP. 14-miesięczni chłopcy Isreal i Levi byli zrośnięci biodrami i brzuszkami. więcej »

Bakterie mogą pomóc w walce ze śpiączką afrykańską

Śpiączka występuje głównie w Afryce subsaharyjskiej. Wywoływaną przez pasożytnicze pierwotniaki (świdrowce) chorobę przenosi mucha tse-tse. Pierwsze objawy to gorączka, ból głowy, bóle stawów. Gdy pasożyt przedostanie się do mózgu, chory staje się senny, ma zaburzenia czucia i problemy z koordynacją. więcej »

Drogie leki można wytwarzać z pancerzyków skorupiaków

Odpady pozostałe po przetwarzaniu krabów i krewetek można z pomocą grzybów przekształcić w związek, którego obecna cena dziesiątki razy przekracza cenę złota - informuje serwis "EurekAlert". więcej »

Amerykanie zregenerowali serce zawałowca

Serce uszkodzone po zawale można częściowo zregenerować dzięki wstrzyknięciu komórek macierzystych mięśnia sercowego wcześniej pobranych od pacjenta – wykazały badania specjalistów Cedars-Sinai Heart Institute w Los Angeles opublikowane przez „Lancet”. więcej »

Lekarze muszą lepiej oceniać szanse przeżycia chorego - wynika z raportu

Lekarze na ogół nie są w stanie ocenić jak długo starszy wiekiem i schorowany pacjent będzie jeszcze żył i jaka jest optymalna dla niego metoda leczenia – wynika z raportu opublikowanego przez "The Journal of the American Medical Association". więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe