PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Stosowanie kwasu acetylosalicylowego zmniejsza ryzyko raka płuc u kobiet

U kobiet przyjmujących regularnie kwas acetylosalicylowy ryzyko wystąpienia raka płuc jest o jedną trzecią mniejsze niż u kobiet niestosujących tego leku - wykazano w opublikowanych ostatnio badaniach. więcej »

Pożywienie a ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera

Jak sugerują przedstawione wyniki dwu nowych badań (JAMA 2002;287:2323-9, 3230-7), spożywanie pokarmów bogatych w przeciwutleniacze może zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera. W obu badaniach wykazano, że większe korzyści można uzyskać ze spożywania pokarmów o wysokiej zawartości tych związków niż z uzupełniania diety gotowymi preparatami antyoksydantów. więcej »

Statyny powodują zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia

Jak wykazano w opublikowanych ostatnio badaniach, leczenie chorych z grupy wysokiego ryzyka chorób układu krążenia inhibitorem reduktazy hydroksymetylo-glutarylo-koenzymu A (HMG-CoA) - symwastatyną zmniejszało o ok. jedną trzecią ryzyko wystąpienia zawału mięśnia serca, udaru i konieczności rewaskularyzacji nawet u chorych z prawidłowym lub obniżonym poziomem cholesterolu we krwi. więcej »

Stosowanie tamoksyfenu może spowodować wzrost ryzyka wystąpienia mięsaka macicy

Ukazało się nowe ostrzeżenie Urzędu ds. Żywności i Leków USA, w którym zwraca się uwagę lekarzy na możliwość wystąpienia inwazyjnej postaci raka macicy w wyniku stosowania tamoksyfenu. więcej »

BMJ News NR 10/2002. W skrócie

Opisy przypadków i jedyne badanie epidemiologiczne wskazują na możliwość szkodliwego działania statyn na obwodowy układ nerwowy. Na podstawie rejestru pacjentów w danej populacji zidentyfikowano pierwsze przypadki idiopatycznej polineuropatii, które wystąpiły w ciągu pięciu lat, i dobrano odpowiednią grupę kontrolną. więcej »

Do lektury nowego numeru BMJ Wydanie Polskie Nr 10/2002 zaprasza dr Janusz Szajewski – Redaktor Naukowy pisma

Jeszcze nie tak dawno przezcewkowa resekcja stercza z trudem torowała sobie drogę w zakresie interwencji chirurgicznej poprzednio zwykle polegającej na nadłonowej operacji otwartej. Obecnie istnieje kilka opcji chirurgicznych, minimalnie inwazyjnych. Farmakoterapia, do niedawna prawie nie istniejąca, stała się dla wielu chorych rozsądną alternatywą leczenia chirurgicznego. więcej »

Nadwykrywalność raka gruczołu krokowego?

Nowy raport badaczy z Fred Hutchinson Cancer Research Center w Seattle, Washington, i z National Cancer Institute w Bethesda, Maryland (Journal of the National Cancer Institute 2002;94:981-90), analizujący rolę oznaczania PSA w rutynowych badaniach przesiewowych w kierunku raka gruczołu krokowego, sugeruje, że oznaczanie PSA jest odpowiedzialne za obserwowany epidemiologiczny wzrost częstości występowania tej choroby. więcej »

Przeciw akrylamidowi w żywności

Specjaliści w dziedzinie żywności i urzędnicy z Europy i USA podejmują zdecydowane wysiłki, by zmniejszyć zawartość potencjalnie niebezpiecznego akrylamidu, toksyny o działaniu rakotwórczym, w podstawowych artykułach spożywczych. Po doniesieniu w marcu roku 2002 przez szwedzkich naukowców, że akrylamid występuje w wielu produktach, zwłaszcza w smażonych potrawach zawierających skrobię (frytki, chipsy)... więcej »

Udało się wyprodukować wirus polio

Naukowcy USA zsyntezowali de novo zdolny do życia wirus polio, co zapewne rodzi kwestie co do syntezy życia w ogóle i dotyczące bezpieczeństwa biologicznego, etyki i możliwości powielania procesu przez bioterrorystów. więcej »

Identyfikacja genu związanego z astmą

Konsorcjum badaczy z USA i Wielkiej Brytanii ustaliło gen związany z przebudową dróg oddechowych w astmie, który może stać się celem opracowywanych nowych leków, dzięki którym będzie możliwe zapobieganie zmianom w płucach, odpowiedzialnym na nadreaktywność oskrzeli. więcej »

„Zespół dziecka szarpanego” wymaga narodowej strategii prewencyjnej

Obejmujące okres ostatnich dziesięciu lat badanie 364 dzieci w Kanadzie z „zespołem szarpanego dziecka” wykazuje, że piąta część tych dzieci zmarła, a dwie trzecie doznało długotrwałych uszkodzeń. Obrażenia spowodowały zgon 69 (19%) dzieci. Spośród dzieci, które przeżyły, 162 (55%) miało uszkodzenia neurologiczne, a 192 (65%) było wyraźnie wątłego zdrowia. więcej »

Hormonalne leczenie zastępcze i ryzyko raka jajnika

Kobiety stosujące same estrogeny w zastępczej terapii hormonalnej przez 10 lat lub dłużej stają w obliczu o 60% większego ryzyka raka jajnika, niż gdyby ich nigdy nie stosowały - stwierdzono w nowym badaniu (JAMA 2002;288:334-41). więcej »

BMJ News Nr 09/2002. W skrócie

Osoby, które doznały zawału serca podczas pobytu za granicą, często chcą jak najszybciej wrócić do domu. W randomizowanym badaniu przeprowadzonym w warunkach ślepej próby stwierdzono, że podróż samolotem nie obciąża takich chorych, którzy są objęci opieką tuż przed podróżą i po jej odbyciu. więcej »

Do lektury nowego numeru BMJ Wydanie Polskie Nr 09/2002 zaprasza dr Janusz Szajewski – Redaktor Naukowy pisma

Osteoporoza stała się poważnym zagadnieniem w starzejących się społeczeństwach: w większym stopniu dotyka ona kobiet, ale także i mężczyzn. Do stale aktualnych metod zwalczania osteoporozy (zwiększenie spożycia wapnia, aktywność fizyczna, zastępcza terapia hormonalna u kobiet po menopauzie, stosowanie bifosfonianów i kalcytoniny) dochodzi obecnie nowy, obiecujący lek: rekombinowany parathormon. więcej »

Pierwszy w USA przeszczep twarzy - nowe szczegóły

O pierwszym w USA prawie całkowitym przeszczepie twarzy poinformowały na konferencji prasowej władze kliniki w Cleveland. Zespołem chirurgów kierowała dr Maria Siemionow, absolwentka poznańskiej Akademii Medycznej. Blisko 80 proc. powierzchni twarzy pacjentki zastąpiono przeszczepem. Oryginalne pozostały tylko górne powieki, czoło, dolna warga i broda. "Operacja trwała 22 godziny. Przygotowania do niej zajęły ponad 20 lat" - powiedziała dr Siemionow. Operację przeprowadzono "w ciągu minionych dwóch tygodni". więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe