BMJ News Nr 02/2003. W skrócie
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (zzsk) jest jedną z tych chorób, które bardzo utrudniają życie, a konwencjonalne leczenie daje niewiele korzyści. Podobnie jak w innych chorobach o podłożu immunologicznym, leki wpływające na czynnik martwicy guza α (cytokina wykazująca aktywność zapalną i regulacyjną) zaczynają być używane także w zzsk i w kilku międzynarodowych badaniach uzyskano korzystne wyniki. więcej »
Do lektury BMJ Wydanie Polskie Nr 1-2/2003 zaprasza dr Janusz Szajewski – Redaktor Naukowy pisma
Zeszyt rozpoczynający rok 2003 zawiera kilka grup artykułów łączących się tematycznie. Pierwsza grupa dotyczy skuteczności i bezpieczeństwa wybiórczych inhibitorów cyklooksygenazy 2 w porównaniu z niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi tradycyjnymi, inhibitorami nie wybiórczymi. Kwesta ta omawiana jest w trzech artykułach (s. 6, s. 21, s. 23), a bardzo obszerny artykuł M. Madaniego i wsp. podajemy tylko w postaci streszczenia). więcej »
Co piąty Amerykanin szuka porady lekarza wskutek reklamy leków
Jak wynika z przeprowadzonych ankiet, co piąty Amerykanin przyznaje, że chodzi do lekarza, żeby uzyskać od niego dokładniejszą informację na temat reklamowanego leku. więcej »
Proste środki mogą przedłużyć życie ludzkie o 5-10 lat
Według wydawanego przez Światową Organizację Zdrowia World Health Report, rocznika zajmującego się problemami zdrowia na świecie, długość życia ludzkiego może być przedłużona o pięć do dziesięciu lat przy zastosowaniu prostych, tanich i skutecznych środków. Raport z roku 2002 wymienia główne zagrożenia dla zdrowia ludzi w poszczególnych regionach geograficznych i jednocześnie wskazuje na środki, które mogą usunąć przewidywane ryzyko. więcej »
Do lektury zeszytu BMJ Wydanie Polskie Nr 12/2002 zaprasza dr Janusz Szajewski – Redaktor Naukowy pisma
W zeszycie grudniowym sporo miejsca zajmują sprawy chorób neurodegeneracyjnych. Zaczyna te rozważania artykuł Prof. Adriana Williamsa z University of Birmingham dotyczący niedostatków definiowania i wynikającej z tego niezaradnej terminologii chorób neurodegeneracyjnych. W wielu chorobach neurologicznych, nawet takich jak padaczka lub stwardnienie rozsiane procesy neurodegeneracji odgrywają istotną rolę, a jednak chorób tych nie klasyfikuje się jako degeneracyjne. więcej »
Kwas acetylosalicylowy wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia raka trzustki
Wiadomo już, że przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego może wpływać na zmniejszenie ryzyka wystąpienia raka okrężnicy, ostatnio jednak podkreśla się rolę tego leku w zmniejszaniu ryzyka wystąpienia raka trzustki. Trwające 7 lat badania dotyczyły 28 000 kobiet w okresie postmenopauzalnym (wiek 55-69 lat) uczestniczących w programie badań zdrowotnych w stanie Iowa. więcej »
Brytyjskie Królewskie Kolegium Lekarskie wydało nowe wytyczne na temat prezentów od firm farmaceutycznych
Pierwsze wytyczne wydano w 1986 roku. Nowa wersja określa obecne stanowisko kolegium w kwestii wyrazów gościnności na konferencjach, podarków, grantów, prac badawczych, zgłaszania korzyści i lekarzy pełniących funkcję konsultantów w przemyśle. Wersja to rozszerza zakres wytycznych poza firmy farmaceutyczne i obejmuje wszystkie firmy biomedyczne. więcej »
Depo-Provera w antykoncepcji może zwiększać ryzyko choroby sercowo-naczyniowej
Nowa praca badawcza wskazuje, że długotrwale działający środek antykoncepcyjny Depo-Provera (octan medroksyprogesteronu, DMPA) może zwiększać ryzyko choroby serca u kobiet stosujących preparat dłużej niż rok (Circulation 2002;106:1646-1651). więcej »
Dawno przeprowadzone szczepienie przeciw ospie może nadal chronić przed zachorowaniem
Szczepienie przeciw ospie przed ponad 35 laty może nadal zapewniać ochronę przed chorobą. Podstawą takiego twierdzenia były badania laboratoryjne przeprowadzone przez immunologów z Uniwersytetu w Północnej Karolinie, opublikowane w New England Journal of Medicine (2002;347:689-90). więcej »
Brytyjscy badacze wyłączyli gen powodujący raka szyjki macicy
We wrześniu (2002) zespół badaczy z University of York doniósł, że za pomocą swoiście ukierunkowanej nowej metody, interferencji RNA, która wybiórczo „ucisza” geny homologiczne, uzyskał in vitro zupełną eliminację wszystkich komórek ludzkiego raka szyjki macicy, a zdrowe komórki pozostały nieuszkodzone (Oncogene 2002;21:6041-8). więcej »
Powtarzana co rok mammografia nie zmniejsza częstości zgonów kobiet po czterdziestce
Przypadki zgonów kobiet w wieku 40-49 lat, u których rozpoznano raka sutka na podstawie powtarzanego co rok badania mammograficznego, w ciągu 13 lat obserwacji nie zdarzały się rzadziej niż w grupie, która pozostawała pod zwykłą opieką lekarza rodzinnego. więcej »
Dieta wysokowęglowodanowa może mieć związek z rakiem trzustki
Dieta bogata w węglowodany może zwiększać ryzyko raka trzustki u kobiet z nadwagą prowadzących siedzący tryb życia, sugeruje nowa praca badawcza z USA. Jest to pierwsze badanie, które wskazuje na związek dającego się modyfikować czynnika ryzyka, oprócz palenia tytoniu, w powstaniu raka trzustki (Journal of National Cancer Institute 2002;94:1293-300). więcej »
BMJ News NR 11/2002. W skrócie
Obecnie większość dzieci szczepi się przeciw odrze. Jak więc należy traktować pojawienie się odropodobnej wysypki z gorączką? W doniesieniu w Archives of Disease in Childhood (2002;87:202-6) radzi się, by ustalić jej przyczynę. Jeśli nie udaje się ustalić rozpoznania, rodzice mogą podejrzewać, że to odra, i tracić zaufanie do szczepionki. więcej »
Do lektury BMJ Wydanie Polskie NR 11/2002 zaprasza dr Janusz Szajewski - Redaktor Naukowy pisma
Artykuł Y. Sherera i Y. Shoenfelda (s. 14) ciekawie omawia nowsze rozważania teoretyczne o etiologii miażdżycy dotyczące jej podstaw zapalnych i immunologicznych. Miażdżycę traktuje się najczęściej jako patologię związaną, przede wszystkim, z nieprawidłowościami lipidowymi. więcej »
Globalizacja: czy względy zdrowotne przeważą nad handlowymi
Jak podano w nowym wspólnym opracowaniu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Światowej Organizacji Handlu (WTO), w okresie rosnącego napięcia pomiędzy chęcią zysku a wysiłkami w kierunku poprawy opieki zdrowotnej „względy zdrowotne mogą przeważyć nad handlowymi”. więcej »