PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

BMJ News Nr 04/2003. W skrócie

Czy powinno się operować zaćmę u pacjentów cierpiących na zwyrodnienie plamki związane z wiekiem? W wieloośrodkowym badaniu przeprowadzonym w Szwecji stwierdzono, że po operacji pacjenci stwierdzają znaczną poprawę w codziennej aktywności życiowej i są zadowoleni z lepszego widzenia. więcej »

Do lektury BMJ Wydanie Polskie Nr 04/2003 zaprasza dr Janusz Szajewski – Redaktor Naukowy pisma

Zeszyty oryginalnej wersji British Medical Journal wychodzące na Boże Narodzenie tradycyjnie zawierają kilka artykułów zabawnych. Kilka lat temu opublikowano w takim numerze badania wykonane metodą podwójnie ślepej próby dotyczące zdolności rozróżnienia przez wytrawnych znawców whisky jej odmiany powszechnie używanej, blended, od odmiany rzadszej, pure malt. więcej »

Chemioterapia adjuwantowa poprawia przeżycie we wczesnym raku jajnika

Jak wykazały dwie międzynarodowe próby, których wyniki opublikowano w styczniu, natychmiastowe zastosowanie chemioterapii po zabiegu operacyjnym poprawia przeżycie i zmniejsza ryzyko nawrotu raka u kobiet z wczesnym rakiem jajnika. więcej »

BMJ News Nr 03/2003. W skrócie

W krzyżowym badaniu przeprowadzonym w warunkach podwójnie ślepej próby stwierdzono, że gabapentyna zmniejsza objawy sensoryczne i motoryczne zespołu niespokojnych nóg (zespół Ecboma). Próba trwała krótko, ale gabapentyna poprawiła również sen pacjentów i zmniejszyła okresowe ruchy nóg występujące we śnie, była przy tym dobrze tolerowana. więcej »

Do lektury BMJ Wydanie Polskie Nr 03/2003 zaprasza dr Janusz Szajewski – Redaktor Naukowy pisma

Współczesna kardiologia kliniczna dysponuje znakomitymi możliwościami technicznymi do diagnostyki, a także do terapii elektrofizjologicznej. Przyglądam się temu z podziwem, gdyż pamiętam, że w początku mojej kariery medycznej posługiwałem się jeszcze jednokanałowym elektrokardiografem z galwanometrem strunowym, niewiele różniącym się od prototypu Einthovena. więcej »

Długoletnia hormonalna terapia zastępcza (HTZ) może zapobiegać chorobie Alzheimera

Najnowsze badania wykazały, że u kobiet stosujących hormonalną terapię zastępczą znacznie rzadziej występuje choroba Alzheimera niż u tych, które jej nigdy nie stosowały. Ryzyko pojawienia się tej choroby było trzy razy mniejsze u kobiet poddających się HTZ przez minimum dziesięć lat, osiągając poziom zbliżony do ilości przypadków tej choroby u starszych mężczyzn. więcej »

Poważne niepożądane skutki leków stosowanych w okresie okołoporodowym

W wyniku stosowania leków w okresie okołoporodowym w USA umiera co roku średnio 243 dzieci. Ponad połowę wszystkich przypadków poważnych powikłań i zgonu wywołało siedemnaście leków, które podawano bezpośrednio dzieciom. więcej »

Przeszczepy narządowe pobrane od kobiet częściej są odrzucane

Z nowego dużego badania wynika, że u pacjentów, którym przeszczepiono narządy pobrane od kobiet, częściej występuje zjawisko odrzucania niż wówczas, gdy pochodzą od dawców-mężczyzn. Większa jest też śmiertelność w tej grupie. więcej »

Państwowy Instytut Jakości Klinicznej (NICE) zaleca szersze używanie trombolityków

W listopadzie 2002 roku NICE zalecił, by większej liczbie pacjentów ze świeżym zawałem serca podawano trombolityki, dożylnie w szpitalu lub jako bolus w trakcie transportu do szpitala. więcej »

Lekarze zalecają podawanie glukokortykoidów w leczeniu zapalenia opon mózgowych

Według badania opublikowanego w New England Journal of Medicine (2002;347;1549-56) podanie pacjentom dorosłym glukokortykoidu w leczeniu bakteryjnego zapalenia opon mózgowych może zmniejszyć ryzyko zgonu lub inwalidztwa. więcej »

BMJ News Nr 01/2003. W skrócie

Przyjmowanie zbyt wielu leków przeciwbólowych może powodować „polekowe bóle głowy z nadużycia.” W niemieckim badaniu stwierdzono, że średni okres stosowania leków przeciwbólowych do pojawienia się bólów głowy jest najkrótszy w przypadku przyjmowania tryptanów (agonistów receptora 5-HT1) (1,7 roku), dłuższy dla pochodnych ergotaminy (2,7 roku) i najdłuższy dla zwykłych leków przeciwbólowych (4,8 roku). więcej »

Tamoksyfen zmniejsza o jedną trzecią ryzyko raka sutka u kobiet z grupy wysokiego ryzyka

W międzynarodowym badaniu stwierdzono, że tamoksyfen zmniejsza ryzyko pojawienia się w ciągu czterech lat raka sutka u zdrowych kobiet z grupy wysokiego ryzyka (Lancet 2002;360:817-24). więcej »

Z przeglądu wynika ostrzeżenie: ryzyko długotrwałej hormonalnej terapii zastępczej przeważa nad korzyściami

Ogólny wzrost ryzyka poważnych zdarzeń niepożądanych, w tym raka sutka, udaru mózgu i zatorowości płucnej, związanych z długotrwałym hormonalnym leczeniem zastępczym, przeważa nad potencjalnymi korzyściami w profilaktyce chorób w okresie pomenopauzalnym. Takie ostrzeżenie sformułowano w przeglądzie badań na ten temat opublikowanym jesienią 2002 roku (Lancet 2002;360:942-4). więcej »

Karmienie piersią nie chroni przed atopią

armienie piersią nie tylko nie chroni przed atopią, lecz może nawet zwiększać ryzyko atopii, wskazuje długotrwałe badanie. Badacze monitorowali 1037 dzieci spośród grupy 1139 urodzonych w Dunedin, Nowa Zelandia, między kwietniem 1972 roku a marcem 1973 roku. Co dwa lata do pięciu lat przeprowadzano badania kontrolne, na które składały się: Ocena kwestionariusz dotyczący układu oddechowego, badania czynnościowe płuc, prowokacyjny test oskrzelowy i alergiczny test skórny. Oddzielnie odnotowywano ewentualne karmienie piersią we wczesnym dzieciństwie. więcej »

FDA nie ograniczyła dostępności paracetamolu mimo 450 zgonów rocznie

Poufne dokumenty amerykańskiego Urzędu ds. Żywności i Leków (FDA) świadczą, że agencja unika dyskusji na temat nowych sposobów zmniejszenia częstości przedawkowania leków przeciwbólowych, aby uniknąć zarzutów ze strony przemysłu farmaceutycznego. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe