PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

W obliczu decyzji o profilaktycznej mastektomii kobiety potrzebują więcej porad

Zanim kobieta zdecyduje się na profilaktyczne odjęcie sutków, powinna otrzymać więcej wsparcia i informacji. więcej »

Doustne stosowanie sulodeksydu zmniejsza nasilenie mikroalbuminurii i makroalbuminurii u chorych z cukrzycą 1. i 2. typu

Istnieją doniesienia o możliwości efektywnego zapobiegania i leczenia nefropatii cukrzycowej poprzez właściwą kontrolę glikemii i odpowiednie dawkowanie inhibitorów konwertazy angiotensyny. Jednakże ścisła kontrola metabolizmu glukozy jest trudna, a wymienione leki mogą być źle tolerowane i częściowo tylko skuteczne. więcej »

Aspiryna chroni przed rakiem jelita grubego

Aspiryna jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej stosowanych leków na świecie. Jako środek przeciwzapalny i przeciwbólowy podaje się ją ofiarom wielu infekcji zakaźnych. Ponadto stosowana jest w przypadku choroby niedokrwiennej serca jako lek zapobiegający zawałowi serca. Ostatnio grupa naukowców z amerykańskiej Dartmouth Medical School przedstawiła wyniki badania, które sugerują kolejny efekt zdrowotny zażywania aspiryny. więcej »

Częstość występowania choroby trzewnej w przebiegu pierwotnej marskości żółciowej oraz występowanie przeciwciał antymitochondrialnych u dorosłych chorych na chorobę trzewną

Mimo tego, że postulowano już istnienie związku pomiędzy pierwotną marskością żółciową a chorobami jelit, doniesienia naukowe na ten temat są sprzeczne. Celem badania A. Floreaniego i wsp. z uniwersytetu w Padwie była ocena zależności pomiędzy występowaniem chorób jelit oraz obecnością przeciwciał antymitochondrialnych w błonie śluzowej jelita cienkiego u chorych z pierwotną marskością żółciową, z rejonu północnych Włoch. więcej »

Leczenie chirurgiczne zwężenia odcinka lędźwiowego kanału kręgowego u chorych powyżej 65. roku życia

Stenozę kanału kręgowego wykrywa się przede wszystkim u osób w 5. i 6. dekadzie życia. Głównym celem leczenia operacyjnego u starszych ludzi jest poprawa i podtrzymanie ich codziennej aktywności oraz funkcjonowania społecznego. więcej »

Leczenie pierwotnego chłoniaka ośrodkowego układu nerwowego

Celem badania naukowców z International Extranodal Lymphoma Study Group, pod kierownictwem dra A.J. Ferreriego z San Raffaele H. Scientific Institute w Mediolanie we Włoszech, była ocena wyników różnych sposobów terapii pierwotnego chłoniaka ośrodkowego układu nerwowego. więcej »

Chorzy na serce powinni unikać stresujących przeżyć

Lekarze od dawna zaliczali stres do najgroźniejszych czynników ryzyka wpływających na rozwój miażdżycy tętnic i choroby niedokrwiennej serca. Jednak niewiele osób zdawało sobie sprawę, w jak dużym stopniu stresujące przeżycia zwiększają ryzyko zgonu w przypadku miażdżycy tętnic wieńcowych. więcej »

Skojarzenie kwasu acetylosalicylowego z klopidogrelem poprawia wyniki leczenia

Klopidogrel stosowany łącznie z kwasem acetylosalicylowym obniża ryzyko zawału serca, udaru mózgu i zgonu; taki wniosek wypływa z badania przeprowadzonego u ponad 12 tysięcy pacjentów oddziałów pomocy doraźnej w 28 krajach. więcej »

BMJ News Nr 06/2003. W skrócie

Najnowsze dane na temat alkoholu i choroby serca wskazują, że mężczyźni pracujący w opiece zdrowotnej, którzy piją alkohol co najmniej trzy razy w tygodniu, mają o jedną trzecią mniejsze prawdopodobieństwo zawału serca niż koledzy pijący tylko raz w tygodniu (New England Journal of Medicine 2003;348:109-18). więcej »

Do lektury BMJ Wydanie Polskie Nr 06/2003 zaprasza dr Janusz Szajewski – Redaktor Naukowy pisma

Bardzo ważne zagadnienie znieczulania pacjenta z chorobą serca zainteresuje zarówno internistów, kardiologów, chirurgów i – oczywiście - anestezjologów. Czasem od możliwości właściwego i skutecznego znieczulenia zależy po prostu możliwość wykonania zabiegu. więcej »

Kobiety nie zdają sobie sprawy z ryzyka chorób serca

Kobiety w Wielkiej Brytanii nie usiłują chronić się przed chorobami serca, ponieważ błędnie sądzą, że umrą raczej z powodu nowotworu piersi niż zawału serca. więcej »

Akrylamid w produktach żywnościowych nie musi powodować raka

Badanie skutków spożywania akrylamidu, uznawanego za wysoce rakotwórczy czynnik w produktach żywnościowych, takich jak frytki, chrupki i chleb, wykazało, że ten związek chemiczny wcale nie zwiększa ryzyka wystąpienia raka jelita grubego, pęcherza moczowego lub nerki (British Journal of Cancer 2003;88:84-9). więcej »

Na wybór leków zlecanych przez lekarzy ogólnych główny wpływ ma przemysł farmaceutyczny

Przy zalecaniu nowych leków lekarze ogólni polegają przede wszystkim na informacjach dostarczanych przez przemysł farmaceutyczny. Jak wykazały najnowsze badania, opierają się bardziej na danych uzyskanych od producentów leków niż na pochodzących ze źródeł niezależnych. więcej »

BMJ News Nr 05/2003. W skrócie

Bogate w polifenole przetwory winogron hamują agregację płytek krwi (polifenole są przypuszczalnie odpowiedzialne za działanie czerwonego wina w zapobieganiu chorobie wieńcowej). Interesująca może być obserwacja, że w doświadczeniach z wykorzystaniem płytek krwi człowieka i psa wyciągi z ziaren i skórki winogron wywierały większy efekt przeciwpłytkowy podawane łącznie niż każdy z nich osobno. więcej »

Do lektury BMJ Wydanie Polskie Nr 05/2003 zaprasza dr Janusz Szajewski – Redaktor Naukowy pisma

Przezskórne manipulacje w naczyniach, przede wszystkim w wieńcowych, są wielkim postępem dwu ostatnich dziesiątków lat. Niestety korzystne skutki udrożniania tych naczyń są niekiedy krótkotrwałe, nawet jeśli polegają na wprowadzeniu na stałe stentu, rurki powstrzymującej tendencję naczynia do zwężania się, do restenozy. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe