Świńska grypa bardziej zagraża ciężarnym
Chore na świńską grypę (H1N1) kobiety w ciąży cztery razy częściej niż reszta populacji trafiają do szpitala z powodu tej choroby - informuje "The Lancet". więcej »
Łóżka do opalania powodują raka
Nie ma już wątpliwości: korzystanie z łóżka do opalania lub kwarcówki zwiększa ryzyko zachorowania na raka skóry - ostrzegają międzynarodowi eksperci. więcej »
Depresja może być przyczyną zaostrzeń astmy
Dzieci chore na astmę cierpią na depresję około dwa razy częściej niż ich rówieśnicy. Najnowsze badania wykazały, że depresja ma związek z zaostrzeniami astmy, a także - w niektórych przypadkach - ze śmiercią - pisze "The Journal of Allergy and Clinical Immunology". więcej »
Znaleziono gen będący głównym regulatorem owulacji
Gen, od którego zależy proces jajeczkowania, a więc płodność kobiety, zidentyfikowali naukowcy z Francji, Szwajcarii i Kanady. więcej »
Palenie w ciąży zwiększa ryzyko wad wrodzonych u dzieci
Dzieci ciężarnych kobiet, które palą lub regularnie wdychają dym papierosowy, są bardziej narażone na wady wrodzone takie jak rozszczep wargi - informują naukowcy z Norwegii na łamach pisma "Epidemiology". więcej »
Ciężkie noworodki narażone na reumatoidalne zapalenie stawów
Dziewczynki, które rodzą się cięższe niż 4 kilogramy, są dwa razy bardziej narażone na zachorowanie na reumatoidalne zapalenie stawów w dorosłym życiu, niż ich lżejsze rówieśniczki - informują na łamach pisma "Annals of the Rheumatic Diseases" naukowcy z USA. więcej »
Zachowania homoseksualne są warunkowane genetycznie i środowiskowo
Zachowania homoseksualne są uwarunkowane w dużej mierze przez czynniki genetyczne oraz różne czynniki środowiskowe - informują naukowcy ze Sztokholmu na łamach pisma "Archives of Sexual Behavior". więcej »
Depresja w ciąży źle wpływa na późniejszy rozwój dziecka
Dzieci kobiet, które w ciąży cierpiały na depresję, rozwijają się wolniej niż ich rówieśnicy - wynika z najnowszych badań brytyjskich. Informację na ten temat podaje pismo "BJOG". więcej »
Mleko dobre dla nerek i serca
Picie szklanki chudego mleka dziennie korzystnie wpływa na stan nerek, a przez to obniża ryzyko chorób serca - wynika z amerykańsko-norweskich badań, które publikuje pismo "American Journal of Clinical Nutrition". więcej »
Pogodni długowieczni
W roku 1975 grupa starszych wiekiem mieszkańców niewielkiego miasteczka w stanie Ohio zgodziła się wziąć udział w eksperymencie na temat długowieczności. Eksperyment zakończył się cztery lata temu i, jak można było przewidzieć, nie wszyscy dożyli jego finału. Czym jednak różnili się od swych bardziej długowiecznych rówieśników? więcej »
Najwięcej kosztuje leczenie przypadków choroby serca
Na liście piętnastu chorób, których leczenie w USA pochłania najwięcej środków pieniężnych, trzy pierwsze miejsca zajmują choroby serca, nowotwory i urazy. więcej »
Brytyjskie Ministerstwo Zdrowia zaleca ostrzejsze środki zmniejszania ryzyka przeniesienia choroby Creutzfeldta–Jakoba podczas zabiegów neurochirurgicznych
Na początku marca (2002) Ministerstwo Zdrowia Wielkiej Brytanii opublikowało niedawno zalecenia w celu zmniejszenia ryzyka przeniesienia CJD w czasie zabiegów neurochirurgicznych. więcej »
Długotrwałe stosowanie warfaryny w małej dawce w zapobieganiu zakrzepicy żył głębokich
Małe dawki warfaryny stosowane przewlekle mogą chronić pacjentów przed nawrotem zakrzepicy żył głębokich. Badanie na ten temat przerwano przed planowanym terminem ukończenia, po stwierdzeniu skuteczności takiego postępowania. więcej »
U pacjentów w starszym wieku inhibitory ACE są lepszymi lekami pierwszego rzutu niż diuretyki
Niedawne badanie kliniczne (sponsorowane przez rząd), w którym stwierdzono, że w przypadku nadciśnienia tętniczego u pacjentów w starszym wieku najlepszymi lekami pierwszego rzutu są diuretyki, spotkało się z krytycznymi głosami części lekarzy. Krytycy zarzucają autorom pracy (JAMA 2002;288:2981-97) przesadę w ocenie roli diuretyków, której ma przeczyć doświadczenie kliniczne. więcej »
Wirus Epsteina-Barra może zwiększać ryzyko stwardnienia rozsianego
Coraz więcej dowodów świadczy, że zakażenie wirusem Epsteina-Barra (EBV), który wywołuje mononukleozę, może zwiększać ryzyko pojawienia się stwardnienia rozsianego w późniejszym okresie życia. więcej »