Popularny lek na cukrzycę typu 2 obniża ryzyko raka
Metformina - powszechnie stosowana w leczeniu cukrzycy typu 2 - zmniejsza ryzyko zachorowania na raka u cukrzyków - poinformowali naukowcy brytyjscy na 45. dorocznym spotkaniu Europejskiego Stowarzyszenia Badań nad Cukrzycą (EASD), który trwa w Wiedniu. więcej »
Troje Amerykanów - laureatami medycznego Nobla 2009
Tegoroczni laureaci Nagrody Nobla z fizjologii i medycyny - Carol Greider, Elizabeth Blackburn i Jack Szostak (wszyscy z USA) - wyjaśnili zjawisko kluczowe dla zrozumienia procesów starzenia się komórek oraz rozwoju nowotworów. Akademia Szwedzka ogłosiła nazwiska zdobywców nagrody w poniedziałek w Sztokholmie. więcej »
Naukowcy znaleźli sposób na raka trzustki
Rak trzustki jest bardzo złośliwym nowotworem. Nie działają na niego praktycznie żadne leki chemioterapeutyczne. Teraz naukowcy z USA znaleźli sposób, by go uwrażliwić na tę metodę terapii - wystarczyło zablokować jeden enzym o nazwie TAK-1. więcej »
Jest szansa na zachowanie płodności pomimo chemioterapii
Udało się odkryć mechanizm, który odpowiada za negatywny wpływ chemioterapii na płodność pacjentek. Jest szansa, że utracie płodności będzie można zapobiec przy pomocy dobrze znanego leku - informują naukowcy z Włoch na łamach pisma "Nature Medicine". więcej »
Zielone światło dla dwóch szczepionek na nową grypę
W ślad za rekomendacją ekspertów, Komisja Europejska zatwierdziła we wtorek dwie szczepionki na nową grypę A/H1N1, co ma umożliwić rozpoczęcie szczepień jeszcze przed sezonem zachorowań - poinformowała KE w komunikacie. więcej »
Pracuj i dbaj o serce!
Większość z nas przeszło połowę czasu czuwania spędza na pracy. Miejsce pracy, które zachęca do rozwijania zdrowych nawyków, może przyczyniać się do ograniczania ryzyka wystąpienia wielu chorób, w tym chorób serca i udaru – głównych przyczyn zgonów na świecie. Dlatego hasło tegorocznego Światowego Dnia Serca „Zdrowe serce lepsza praca” – zachęca do wprowadzania drobnych zmian, które razem mogą przyczynić się do poprawy zdrowia i zwiększenia wydajności pracy. więcej »
Metoda na zabezpieczenie przed autoagresją
Białko o nazwie PD-1 zabezpiecza potencjalnie autoagresywne limfocyty T przed aktywacją i niszczeniem komórek własnego organizmu - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Immunology". więcej »
Kiełki brokuła zwalczają bakterię powodującą raka żołądka
Włączenie kiełków brokuła do codziennej diety hamuje rozwój bakterii Helicobacter pylori, która zwiększa ryzyko owrzodzenia żołądka i może prowadzić do powstania nowotworu - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Cancer Prevention Research". więcej »
Nadmierny optymizm nie pomaga schudnąć
Zbyt optymistyczne nastawienie może utrudnić nam zgubienie zbędnych kilogramów - twierdzą japońscy naukowcy, których badania opublikowane zostały w piśmie "BioPsychoSocial Medicine". więcej »
Coraz więcej niemieckich żołnierzy ma problemy psychiczne
Coraz więcej niemieckich żołnierzy ma problemy psychiczne w związku ze służbą w Afganistanie - informuje dziennik "Sueddeutsche Zeitung". W 2008 roku stres pourazowy zdiagnozowano u 245 żołnierzy Bundeswehry, z których 226 służyło w Afganistanie. więcej »
EMEA zaleca wprowadzenie dwóch szczepionek przeciwko A/H1N1
Europejska Agencja ds. Leków (EMEA) zaleciła w piątek Komisji Europejskiej wprowadzenie na rynek pierwszych dwóch szczepionek przeciwko nowej grypie A/H1N1 - poinformowała EMEA w komunikacie. Chodzi o szczepionki Pandemrix firmy GlaxoSmithKline i Focetria firmy Novartis. więcej »
Mały spadek wagi poprawia płodność
Otyłe kobiety, które tracą zaledwie 5 proc. na wadze zwiększają swoje szanse na zajście w ciążę - wynika z najnowszych brytyjskich badań, o których informuje serwis BBC. Naukowcy z Uniwersytetu w Sheffield przeprowadzili trzymiesięczne badania wśród 40 bardzo otyłych kobiet, które nie jajeczkowały. Średnia ich wieku wynosiła 29 lat. Większość pań cierpiała na zespół policystycznych jajników (PCOS), który jest najczęstszym zaburzeniem hormonalnym u kobiet w wieku rozrodczym i główną przyczyną bezpłodności. więcej »
Nowy sposób na zbędne kilogramy
Rozdzielenie ścieżek kontrolujących pobierania pokarmu i zużywanie energii pozwoli skutecznie walczyć z otyłością - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Medicine". Badacze odkryli, jaki jest mechanizm działania insuliny na podwzgórze, część mózgu odpowiedzialną za kontrolę apetytu. więcej »
Afirmacja może przynieść efekt odwrotny do oczekiwanego
Choć wiele osób wierzy, że powtarzanie pewnych pozytywnych sentencji na temat własnej osoby pomaga podnieść poziom samoakceptacji, najnowsze badania wykazały, że efekty mogą być wręcz przeciwne do zamierzonych - informują kanadyjscy naukowcy na łamach pisma "Psychological Science". więcej »
Szczepionka przeciw rakowi szyjki mogłaby zapobiegać niektórym rakom piersi
Szczepionka przeciw wirusowi HPV, który wywołuje raka szyjki macicy mogłaby zapobiegać niektórym przypadkom raka piersi - wynika z najnowszych australijskich badań, o których informuje pismo "British Journal of Cancer". Przenoszony drogą płciową wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest odpowiedzialny za większość przypadków raka szyjki macicy u kobiet. Dostępne na rynku dwie szczepionki zostały opracowane po to, by chronić dziewczęta i młode kobiety przed rozwojem przewlekłych zakażeń najbardziej rakotwórczymi typami HPV. Długotrwale utrzymujące się infekcje przyczyniają się bowiem do powstawania zmian nowotworowych w szyjce. więcej »