Skuteczne leczenie depresji coraz bliżej
Rodzina synuklein, małych białek obecnych w mózgu, sprawuje władzę nad dostępnością neuroprzekaźników - poinformowali naukowcy z USA podczas 39 Spotkania Towarzystwa Neurobiologów "Neuroscience 2009". Dzięki ich odkryciu możliwe będzie opracowanie skutecznej terapii dla chorych na depresję. więcej »
Metoda leczenia mięśniaków zwiększa ryzyko powikłań ciążowych
Jedna z metod leczenia mięśniaków macicy - tzw. embolizacja tętnicy macicznej - zwiększa ryzyko powikłań przyszłej ciąży, jak poronienia, krwotoki czy konieczność cesarskiego cięcia - wynika z badań brytyjskich, o których informuje pismo "Obstetrician and Gynaecologist". więcej »
Kwas moczowy może pomóc w leczeniu choroby Parkinsona
Podwyższony poziom kwasu moczowego w organizmie może spowalniać rozwój choroby Parkinsona, poważnego schorzenia, które stopniowo niszczy obszary mózgu odpowiedzialne za ruch i emocje - wynika z najnowszych analiz amerykańskich. Artykuł na ten temat ukaże się w grudniowym wydaniu pisma "Archives of Neurology". więcej »
Ursula Andress zachęca kobiety do rozmów o osteoporozie
Z okazji Światowego Dnia Osteoporozy była "dziewczyna Bonda" - Ursula Andress, zachęca kobiety, by rozmawiały ze sobą i z lekarzami o tej chorobie. Aktorka, u której zdiagnozowano początki osteoporozy zaznacza, że nie przekreśla ona szans na aktywne życie, pod warunkiem, że jest odpowiednio wcześnie wykryta i skutecznie leczona. więcej »
Znieczulenie rdzeniowe i nadoponowe bezpieczniejsze niż sądzono
Największe jak dotąd badania dowodzą, że powszechnie stosowane metody znieczulenia są bezpieczniejsze niż wynikało z wcześniejszych prac - informuje "British Journal of Anasthesia". więcej »
Żele i maści lepsze na ból kolana niż tabletki
Żele lub maści ze środkami przeciwbólowymi są lepsze na przewlekły ból kolana niż łykanie pigułek - wynika z obserwacji badaczy brytyjskich. więcej »
Tkliwość piersi podczas terapii hormonalnej związana z wyższym ryzykiem raka
Kobiety, u których pojawia się tkliwość piersi w związku ze stosowaniem hormonalnej terapii zastępczej są znacznie bardziej narażone na raka piersi niż kobiety bez takich objawów - wynika z pracy na łamach pisma "Archives of Internal Medicine". więcej »
Naukowcy: Schizofrenicy mniej niebezpieczni niż się wydaje
Przypadki zabicia obcej osoby przez schizofrenika są bardzo rzadkie i praktycznie niemożliwe do przewidzenia - donoszą australijscy naukowcy, których badania opublikowane zostały w piśmie "Schizophrenia Bulletin". więcej »
Tajemnice nauki czytania i pisania
Lewa półkula mózgu i tak zwany zakręt kątowy kory mózgowej to regiony mózgu kluczowe dla nauki czytania i pisania - informują naukowcy z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Kolumbii na łamach czasopisma "Nature". więcej »
Światowy Dzień Mycia Rąk
UNICEF podkreśla, że choć mycie rąk może ratować życie, wciąż jest to rzadka praktyka i często trudna do rozpowszechnienia. Mimo że mydło dostępne jest w większości gospodarstw domowych na świecie, w niektórych regionach nie jest wcale lub jest bardzo rzadko używane. Aby zmienić nawyki ludzi, niezbędne jest indywidualne podejście uwzględniające zachowania i motywacje każdej społeczności. więcej »
WHO: jedna dawka szczepionki ochroni przed A/H1N1
Jedna dawka szczepionki przeciwko wirusowi A/H1N1 powinna dawać wystarczającą ochronę przed nową grypą. Pomoże to powstrzymać rozprzestrzenianie się pandemii - poinformowała w poniedziałek szefowa grupy badawczej Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zajmującej się szczepieniami Marie-Paule Kieny. więcej »
Problemy psychiczne sojusznikiem otyłości
Osoby z zaburzeniami psychicznymi, np. depresją, często mają problemy z otyłością. W pewnym stopniu ma to związek z tym, że z powodu wstydu i obaw przed opinią innych unikają zajęć sportowych - sugerują szkockie badania. więcej »
Żonglerka wymaga zaangażowania substancji białej mózgu
Nauka złożonych zadań angażujących skupienie wzroku i precyzyjną koordynację ruchową, taki jak na przykład podczas żonglowania wymaga udziału substancji białej mózgu - informują naukowcy z Wielkiej Brytanii na łamach pisma "Nature Neuroscience". więcej »
Niemiecki ekspert krytykuje szczepionkę przeciw grypie
Wirusolog Alexander Kekule zarzucił władzom niemieckim - centralnym i krajów związkowych - że kupiły niewłaściwą szczepionkę przeciw grypie A/H1N1 (zwanej też świńską grypą). więcej »
Kobietom chorym na raka piersi często brakuje witaminy D
Kobiety chore na raka piersi powinny zażywać suplementy z witaminą D, bo większości z nich brakuje tego związku, a to może źle wpływać na tkankę kostną i zwiększać ryzyko złamań - informuje serwis internetowy EurekAlert. więcej »