Znamy już DNA świni
Międzynarodowej grupie naukowców udało się poznać genom świni domowej, co może pomóc w leczeniu zarówno ludzi, jak i świń oraz opracowaniu szczepionek na grypę - informuje agencja Associated Press. więcej »
Leki obniżające cholesterol mogą pomóc w leczeniu parkinsona
Statyny, leki powszechnie stosowane do obniżania poziomu cholesterolu we krwi, mogą spowalniać rozwój choroby Parkinsona - informuje pismo "Journal of Neurosciences". więcej »
Masa ciała a ryzykowny seks u nastolatek
Nastolatki, które ważą za mało lub za dużo, albo postrzegają masę swojego ciała jako nieprawidłową, częściej podejmują ryzykowne zachowania seksualne - wynika z pracy zamieszczonej na łamach pisma "Pediatrics". więcej »
Spokojne leżenie ułatwia sztuczne zapłodnienie
Kobiety poddane sztucznej inseminacji mają większe szanse na zajście w ciążę, jeśli po zabiegu przez dłuższy czas leżą spokojnie- informuje "British Medical Journal". więcej »
Migrena z aurą zwiększa ryzyko udaru
Młode kobiety cierpiące na migreny z aurą są dwukrotnie bardziej narażone na udar - potwierdziły badania opublikowane w "British Medical Journal". więcej »
KE: tylko współpraca uchroni przed skutkami pandemii grypy
Tylko globalna, dobrze koordynowana współpraca międzysektorowa może nas uchronić przed groźnymi skutkami wybuchu pandemii grypy A/H1N1 - powiedziała w piątek w Brukseli Androulla Vassiliou, unijna komisarz ds. zdrowia, otwierając zorganizowaną przez Komisję Europejską konferencję "Obszary wspólnego oddziaływania grypy u ludzi i zwierząt". więcej »
Niespokojne matki rodzą mniejsze dzieci
Lęk i niepokój odczuwane przez matkę w czasie ciąży ujemnie wpływają na rozwój płodu - informuje pismo "Paediatric and Perinatal Epidemiology". więcej »
Dieta bogata w białko może szkodzić mózgowi
Na diecie bogatej w białko mózg się kurczy - wynika z najnowszych badań na myszach z genetycznymi predyspozycjami do alzheimera. Informację na ten temat podaje pismo "Molecular degeneration". więcej »
Dziewczyny o normalnej wadze bardziej atrakcyjne
Młodzi mężczyźni uznają kobiety o normalnej wadze i budowie za bardziej atrakcyjne i zdrowe niż te o wadze poniżej przeciętnej - stwierdzili autorzy badania przeprowadzonego w Szkocji na uniwersytecie Saint Andrews wśród studentów w wieku 18-26 lat. więcej »
W W. Brytanii rośnie liczba dzieci z zespołem Downa
O 70 proc. wzrosła w minionych 20 latach liczba matek, u których w okresie ciąży zdiagnozowano dziecko z zespołem Downa - wynika z badań uniwersytetu londyńskiego opublikowanych w "British Medical Journal", na które powołuje się BBC. więcej »
Nadmiar światła może prowadzić do depresji
Nadmiar światła w nocy może prowadzić do depresji - wskazują najnowsze badania na myszach, które zaprezentowano na dorocznym spotkaniu Society of Neuroscience w Chicago. więcej »
UE: Niemal co trzeci zarażony HIV o tym nie wie
30 proc. nosicieli wirusa HIV w Unii Europejskiej i nawet 70 proc. w Rosji, Mołdawii i na Ukrainie nie wie o tym, że są zarażeni - wynika z danych opublikowanych przez Komisję Europejską (KE). więcej »
Osoby otyłe gorzej traktowane przez lekarzy
Otyli pacjenci są gorzej traktowani przez lekarzy niż pacjenci, których waga utrzymuje się w normie - wynika z badań opublikowanych w "Journal of General Internal Medicine". więcej »
Nowy sposób zapobiegania wcześniactwu
Lek przeciwnowotworowy Trichostatin A (TSA) może zapobiegać skurczom macicy, a co za tym idzie - przedwczesnemu porodowi - informuje pismo Cellular and Molecular Medicine. więcej »
Rak piersi silniej godzi w wykształcone kobiety
Rak piersi odciska większe piętno na psychice kobiet wykształconych i samotnych - wynika z australijskich badań, których wyniki ujawniono w trakcie październikowych obchodów Miesiąca Walki z Rakiem Piersi. więcej »