PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Mikromodel układu pokarmowego

Nowy mikrochip umożliwia prowadzenie badań in vitro na koloniach bakterii oraz komórkach wyściełających wnętrze układu pokarmowego. Dzięki odpowiedniej konstrukcji układu, możliwe jest badanie, w warunkach niemal idealnie przypominających układ pokarmowy, interakcji różnych typów bakterii z komórkami tworzącymi wyściółkę układu pokarmowego, informuje "Lab on a Chip". więcej »

Ćwiczenia przez cały okres ciąży są dobre dla matki i dziecka

Regularne ćwiczenia wykonywane w drugim i trzecim trymestrze ciąży nie robią krzywdy dziecku, a rozsądna aktywność fizyczna ma korzystny wpływ na zdrowie matki i płodu - przekonują naukowcy na łamach „International Journal of Obesity”. więcej »

Udana operacja rozdzielenia sióstr syjamskich

16-osobowy zespół chirurgów australijskich dokonał udanej operacji rozdzielenia dwóch sióstr syjamskich, które były zrośnięte głowami i miały wspólną część tkanki mózgowej oraz naczyń krwionośnych. więcej »

Świńska grypa - młodzi zarażają się częściej, ale starsi częściej umierają

Dzieci i osoby do 39 roku życia częściej zarażają się wirusem tzw. świńskiej grypy - A/H1N1, ale osoby starsze, tj. po 60 roku życia, przechodzą infekcję ciężej i są najbardziej narażone na zgon z jej powodu - wynika z analizy przeprowadzonej w Meksyku. Artykuł na ten temat publikuje tygodnik "Lancet". więcej »

Pospolite infekcje mogą zwiększać ryzyko udaru mózgu

Pospolite infekcje przebyte w przeszłości, w tym m.in. zakażenie wirusem opryszczki czy bakterią odpowiedzialną za wrzody żołądka, zwiększają ryzyko udaru mózgu - wynika z amerykańskich badań, które publikuje pismo „Archives of Neurology”. więcej »

Utrata małego fragmentu DNA z chromosomu 15 zaburza rozwój układu nerwowego

Delecja czyli ubytek małego fragmentu DNA zlokalizowanego na chromosomie 15 powoduje liczne zaburzenia rozwoju układu nerwowego, w tym opóźnienie rozwojowe i epilepsję - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Genetics". więcej »

Komórki macierzyste wystawione do wiatru

W środowisku naśladującym warunki panujące w tchawicy, komórki macierzyste przekształcają się w tkankę płucną - informuje "New Scientist". więcej »

Rak piersi częściej nawraca u kobiet z jędrnym biustem

Kobiety leczone na raka piersi są bardziej narażone na jego nawroty, jeśli mają jędrny biust - wynika z pracy zamieszczonej na łamach pisma "Cancer". więcej »

Warianty genów wpływają na utratę słuchu

Utrata słuchu rozwijająca się na skutek stosowanej w chemioterapii nowotworów cisplatyny, jest zależna od wariantów genów o nazwie TPMT i COMT - informują naukowcy z Kanady na łamach pisma "Nature Genetics". więcej »

Nowa metoda walki z HIV

Ferrocen połączony z białkami stosowanymi do walki z wirusem HIV umożliwia szybką ocenę ich skuteczności działania za pomocą prostej i taniej analizy elektrochemicznej. Metoda pozwala na równoległe prowadzenie wielu testów, co znacząco przyspiesza badania nad nowymi, skutecznymi lekami, donosi "The Analyst". więcej »

Poznano mechanizm rozprzestrzeniania się zapalenia stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów (w skrócie RZS), nazywane inaczej goścem przewlekle postępującym - to choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym, spowodowana nieprawidłową aktywnością układu odpornościowego chorego przeciwko własnym tkankom organizmu... więcej »

Słowa i gesty interpretowane są w tych samych obszarach mózgu

Te same obszary mózgu odpowiedzialne są za rozumienie słów i gestów - informują badacze na łamach tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences". Odkrycie to może pomóc w zrozumieniu ewolucji języka. więcej »

Bank jąder dla pacjentów z rakiem

W przypadku chłopców chorych na raka jąder, przechowywanie zamrożonych fragmentów tkanki może pozwolić na posiadanie potomstwa w przyszłości - informuje serwis "EurekAlert". więcej »

Potomstwo myszy CBA dobrze słyszy

Myszy z kiepskim słuchem skrzyżowane z myszami słyszącymi jeszcze gorzej dają potomstwo, które zachowuje świetny słuch do późnej starości - informuje pismo "Neurobiology of Aging". więcej »

Silny stres powoduje długotrwałe zmiany w aktywności genów

Dzieci, które doświadczyły we wczesnych latach swojego życia silnych negatywnych przeżyć mają długotrwale zmienioną ekspresję genów w mózgu - sugerują wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Niemiec na myszach. Ich pracę opublikowano właśnie na łamach czasopisma "Nature Neuroscience". więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe